artykuły

Fractal Design Kelvin S36 i S24 – test dwóch zestawów chłodzenia cieczą

Tanio cieczą czy drogo powietrzem?

57 28 lipca 2015, 08:59 Radosław Stanisławski

Testy – Core i7-5960X @ 4500 MHz 1,3 V

Pomiary temperatury przeprowadziliśmy po godzinnym wygrzewaniu sprzętu w programie 3DMark podczas testu Fire Strike w trybie Combined. Po godzinie rejestrowaliśmy temperaturę w trakcie obciążenia, a następnie pozostawialiśmy komputer w stanie spoczynku na 30 minut. Po tym czasie rejestrowaliśmy temperaturę w spoczynku. Korzystaliśmy z pasty termoprzewodzącej Prolimatech PK-3, nawet jeśli w zestawie dołączona była inna. Wskazania temperatury odczytywaliśmy w programie HWInfo. 

Układy chłodzenia wodnego (Kraken X60, Kelvin S24 i Kelvin S36) montowaliśmy w górnej części obudowy. Wentylatory poszczególnych schładzaczy przytwierdzaliśmy w ten sposób, aby strumień powietrza przechodził przez chłodnicę i wylatywał z górnej części obudowy.

Nasza testowa obudowa Phanteks Enthoo Primo była wyposażona w baterię trzech wentylatorów o średnicy 120 mm. Dwa przednie nawiewały zimne powietrze z przodu obudowy, a pojedynczy z tyłu w zależności od metody chłodzenia był wentylatorem wyciągowym lub nawiewowym. W konstrukcjach powietrznych wyciągał on powietrze z obudowy, a w opartych na cieczy zapewniał nawiew, zgodnie z zaleceniami producentów dotyczącymi montażu chłodnicy w górnej części obudowy. 

9