artykuły

Radeon R9 Fury kontra GeForce GTX 980 – test

241
10 lipca 2015, 14:01 Łukasz Marek

Asus Radeon R9 Fury Strix

Asus jest pierwszym przetestowanym przez nas Radeonem R9 Fury. Producent zastosował w nim swój nowy układ chłodzenia DirectCU III z trzema wentylatorami. 

Model ten nie został przez Asusa przetaktowany i po wyjęciu z pudełka działa z parametrami sugerowanymi przez AMD, czyli: rdzeń – 1000 MHz, pamięć – 500 MHz. Można jeszcze skorzystać z trybu OC Mode, który aktywuje się przełącznikiem BIOS-u z boku karty, a wtedy taktowanie rdzenia przyspiesza o... 2%. Oto krótka tabela przedstawiająca w skrócie model Asus Radeon R9 Fury Strix:

 

 Asus Radeon R9 Fury Strix

Taktowanie bazowe rdzenia

1000 MHz (1020 MHz w OC Mode)

Realne taktowanie rdzenia w grach

1000 MHz (1020 MHz w OC Mode)

Taktowanie pamięci

500 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

4 GB / HBM

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

49°C

0 obr./min (model półpasywny)

Obciążenie (Watch Dogs):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

77°C

1750 obr./min

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1060 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1060 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

550 MHz

 

Asus od pewnego czasu konsekwentnie trzyma się serii Strix. Jej symbolem jest sowa, której wizerunek coraz częściej przekłada się na wygląd sprzętu tego producenta, czy to kart graficznych, czy słuchawek dla graczy.

Nowy układ chłodzenia DirectCU III wykorzystuje trzy 90-milimetrowe wentylatory, które wyłączają się przy braku obciążenia. Odkąd w czwartym kwartale zeszłego roku na rynek trafiły układy Maxwell, to podejście staje się swego rodzaju standardem, co bardzo nam się podoba. W końcu każdy chciałby mieć w pokoju cicho przynajmniej w trakcie przeglądania internetu ;)

Po drugiej stronie karty zamontowano płytkę usztywniającą z charakterystycznym logo serii Strix, która łączy się z czerwoną metalową ramką okalającą rdzeń Fiji od spodu. Całość przyciąga wzrok i jest doskonale wykonana.

Zestaw wyjść obrazu w modelu Asus Radeon R9 Fury obejmuje trzy DisplayPort, jedno HDMI i jedno DVI.

Konstrukcja jest zasilana przez dwa złącza ośmiopinowe.

 

2