artykuły

AMD Carrizo – APU szóstej generacji

Anatomia Carrizo

59
11 czerwca 2015, 14:00 Mateusz Brzostek

AMD rozpoczyna sprzedaż szóstej generacji APU, roboczo nazwanej Carrizo (pierwszych pięć generacji to kolejno: Llano, Trinity, Kabini, Kaveri, Beema). Nie wliczono tu odświeżonych platform (Richland), co nie dziwi, ale też pierwszych APU, Brazos, rodziny obejmującej zasłużony procesor E-350. Carrizo to drugie po Kaveri APU przygotowane wyłącznie z myślą o komputerach przenośnych. AMD na serio zabrało się za efektywność energetyczną tych układów.

Spis treści

AMD Carrizo – podstawowe informacje

Na temat Carrizo piszemy już nie pierwszy raz. Polecamy w szczególności swoją poprzednią publikację na temat tych APU. Poniżej znajdziecie najważniejsze nowe informacje o tych jednostkach oraz odpowiedzi na często zadawane pytania.

AMD Carrizo

Architektura Excavator została zaprojektowana z myślą o niskoenergetycznych procesorach. Jest bardziej efektywna energetycznie od poprzednich modułowych układów AMD, ale w niskim zakresie częstotliwości taktowania i poboru energii. Inaczej mówiąc, Carrizo nadaje się do procesorów o TDP 35 W i mniejszym; gdyby znacznie przyspieszyć taktowanie, Carrizo pracowałoby poza optymalnym zakresem i nie byłoby tak efektywne energetycznie.

AMD będzie na początek oferować trzy modele do użytku domowego oraz kilka dla klientów biznesowych (różnią się tylko obsługą klienta i aktualizacjami oprogramowania):

Niektóre funkcje są ograniczone do najwyższych modeli Carrizo. Choć wszystkie mają funkcję Dual Graphics, pozwalającą połączyć APU z zewnętrzną kartą graficzną o podobnej wydajności, tylko model z najszybszym GPU (FX-8800P) może współpracować z zewnętrznym GPU w udostępnionym w DX12 i Mantle trybie asymetrycznym, w którym dwa procesory pracują nad jedną klatką obrazu. Najniższy model (A8-8600P) nie zapewnia też obsługi Eyefinity ani TrueAudio (czyli wyświetlacze da się połączyć w jedną przestrzeń roboczą tylko na pulpicie, a nie w grach).

Desktopowe Carrizo?

Nie miałoby większego sensu. Po pierwsze, znacznie przyspieszone Carrizo straciłoby przewagę efektywności energetycznej nad Kaveri. Po drugie, zintegrowany mostek południowy, interfejsy wejścia-wyjścia oraz trzynapięciowe zasilanie wykluczają użycie Carrizo w istniejącej podstawce FM2+, a wprowadzanie nowej podstawki dla lekko ulepszonych procesorów byłoby nieekonomiczne. Za to Carrizo z pewnością pojawi się w małych desktopach SFF (Small Form Factor) z przylutowanym procesorem.

Strona:
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122015.06.11, 14:10
-12#1
Czekamy na testy - najbardziej licze na zlosc fanboyow Niebieskich wzgledem iGPU. Cpu nadal siedziec bedzie gdziec miedzy Ivy Bridge a Haswell zakladajac OPTYMISTYCZNIE
Yan2015.06.11, 14:11
35#2
Mam nadzieję że tym razem na laptopy nie będziemy musieli czekać miesiącami
max-bitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
max-bit2015.06.11, 14:24
-6#3
Nie jestem fanem intela ale AMD ledwo ciagnie
GPU to ciągle ten sam od x lat
w CPU lepiej nie jest
tomasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaster2015.06.11, 14:28
10#4
Czekam na moment gdy AMD zacznie blisko współpracować z Samsungiem, tylko to może im dać potrzebnego kopa (Tak wiem faby mają przygotowywane pod ARM ale dla chcącego nic trudnego).
SławekplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sławekpl2015.06.11, 14:31
11#5
'Polecamy w szczególności swoją' - polecam swoją, albo naszą, ktoś czyta te teksty przed publikacją? :P
ciekawy procek, szkoda że tak późno wydany, nie wiadomo czy producenci zdecydują się na sprzedaż płyt z nim w formacie ITX, do HTPC byłby idealny, SFF zwykle wychodzi sporo drożej niż mobo z prockiem, samodzielne złożenie kompa daje też większe możliwości
Nolan został anulowany a na AM1 ma zostać wydana tylko nowa rewizja obecnych APU coś ala Kaveri vel godogniot,
Carizzo mogłoby wejść w to miejsce (AM1) jako godny następca Brazosa i tutaj upatruję jego segment, tylko czy ktoś o tym pomyśli w AMD? :hmm:
Bart TutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bart Tut2015.06.11, 14:33
12#6
Myślałem, że jakieś testy będą, a tu ja zwykle u AMD tylko zapowiedzi.
WildFire2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
WildFire22015.06.11, 14:44
14#7
Czekamy na laptopy z APU Carrizo i dedykowanym GPU, bo takie pewnie będą w największej ilości dostępne. I później znowu płacz że nikt laptopów z AMD nie kupuje
ProTofikZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ProTofik2015.06.11, 14:50
13#8
HEVC dekoder mile widziany, na to właśnie czekam. Brakuje tylko informacji czy radzi on sobie z 10bit oraz 60fps.
EntuzjastaKpinyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
EntuzjastaKpiny2015.06.11, 16:13
Kurcze znów podkręcanie bajery z plików PPTX :) A przecież lud czeka na gotowy produkt, a nie na szumne zapowiedzi. Intel to jednak Intel, coś zapowie to często można kupić jeszcze przed premierą. A AMD zapowiada jakby liczyło że ktoś będzie czekał na lapki z ich procesorem - a to może garstka fanów będzie. Jak ktoś potrzebuje komputera to zamawia, i bez patyczkowania się bierze to co jest na rynku
lolek.oloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lolek.olo2015.06.11, 16:54
Czekam na testy.
Brzmi to wszystko ciekawie, pytanie tylko ile będzie trzeba czekać na realny produkt w sklepach.
Zaloguj się, by móc komentować
1