artykuły

GeForce GTX 980 Ti – test

295
1 czerwca 2015, 00:01 Łukasz Marek

MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming

Firma MSI już od dłuższego czasu znajduje się w gronie producentów, którzy tworzą solidne konstrukcje oparte na czołowych układach graficznych, i ostatnimi czasy nie zawiedliśmy się w zasadzie na żadnym modelu, a wszystko dlatego, że w minionych kilkunastu miesiącach firma stosowała wyłącznie sprawdzone rozwiązania i mało eksperymentowała. W ten właśnie sposób został zbudowany model MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming.

Najnowsza karta graficzna MSI jest bliźniaczo podobna do takich konstrukcji, jak GeForce GTX 970 Gaming i GTX 980 Gaming. Niereferencyjny układ chłodzenia pozwolił w fabrycznej konfiguracji przyspieszyć taktowanie rdzenia do 1177 MHz (względem 1000 MHz w wersji referencyjnej). Podstawowe parametry testowanego urządzenia zamieszczamy w tabelce poniżej:

 

 MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming

Taktowanie bazowe rdzenia

1177 MHz

Realne taktowanie rdzenia w grach

1329–1342 MHz

Taktowanie pamięci

1775 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

6 GB / GDDR5

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

46°C

0 obr./min (model półpasywny)

Obciążenie (Watch Dogs):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

75°C

1550 obr./min

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1228 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1417 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

1903 MHz

 

MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming jest utrzymana w czerwono-czarnych barwach i zajmuje dwa sloty w obudowie. Twin Frozr V, bo tak nazywa się zastosowany układ chłodzenia, ma dwa wentylatory wiejące na masywny aluminiowy radiator z grubymi rurkami cieplnymi. Cała konstrukcja przy braku obciążenia jest zdolna do pracy w trybie pasywnym i wtedy wentylatory się nie kręcą. Dopiero po obciążeniu rdzenia (a tym samym po zwiększeniu jego temperatury) układ przechodzi do aktywnego chłodzenia elementów na karcie (pamięci i rdzenia).

Na odwrocie znalazła się płytka usztywniająca z logo MSI oraz charakterystycznym smokiem, który jest niejako symbolem produktów z serii Gaming, szczelnie przykrywająca zmodyfikowany przez MSI laminat, który różni się od wersji referencyjnej. Karta jest ponadto szersza od GTX-a 980 Ti zaprezentowanego przez Nvidię.

Zestaw wyjść jest typowy dla konstrukcji większości producentów. Trzy pełnowymiarowe DisplayPort, a także po jednym HDMI oraz DVI to wystarczająca liczba, skoro użytkownik i tak będzie mógł wykorzystać jednocześnie cztery z wymienionych złączy.

Testowana karta udostępnia trzy tryby pracy, które można przełączać oprogramowaniem dostępnym na stronie producenta:

  • OC Mode (1178/1775 MHz)
  • Gaming Mode (1140/1702 MHz)
  • Silent Mode (1000/1702 MHz).

W fabrycznej konfiguracji karta jest ustawiona w najwydajniejszy tryb, OC Mode, i właśnie w nim przeprowadziliśmy testy.

 

Podsumowanie

Aktualizacja – MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming (24.06.2015 r.)

Firma MSI tworzy solidne konstrukcje, które nie mają się czego wstydzić na tle rywali, i GeForce GTX 980 Ti Gaming jest tego kolejnym przykładem. Wydajność testowanej dzisiaj karty graficznej jest przyzwoita: ani nie jest to najwolniejszy GTX 980 Ti na rynku, ani nie najszybszy. Co najważniejsze dla końcowego użytkownika, nowość MSI jest w fabrycznej konfiguracji szybsza od referencyjnego GTX-a 980 Ti, ale także niepodkręconego (tylko takie są dostępne) GTX-a Titana X. Do testowanego niedawno modelu Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming brakuje kilku procent, lecz to nie problem, bo produkt MSI ma inne zalety.

Otóż system chłodzenia pod obciążeniem osiąga głośność niespełna 27 dB, podczas gdy temperatura rdzenia rośnie maksymalnie do 75 stopni Celsjusza. To dobry wynik, który po raz kolejny udowadnia, że układ Twin Frozr V zastosowany przez MSI jest bardzo efektywny, a zatrzymywanie wentylatorów przy braku obciążenia jest standardem, na którego stosowanie Nvidia zdaje się naciskać już od czasu pierwszych kart w architekturze Maxwell (GTX 970 i GTX 980).

Przy tym wszystkim model MSI podkręcił się nieco gorzej od rywali, bo udało nam się dociągnąć co najwyżej do poziomu referencyjnego GTX-a 980 Ti, który pod obciążeniem osiągał 1414–1417 MHz, czyli tyle samo, ile MSI GeForce GTX 980 Ti z serii Gaming.

Ostatecznie decydującą kwestią będzie cena, którą producent ustalił na mniej więcej 3275 zł, co oznacza, że testowana karta graficzna będzie bezpośrednio rywalizować z ocenianym już przez nas modelem Gigabyte G1 Gaming. Wybór dla niektórych na pewno będzie trudny, ale zażarta walka pomiędzy producentami może doprowadzić do spadków cen wszystkich niereferencyjnych wersji GTX-a 980 Ti. Karta MSI jest przyjaźniejsza dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie będą nic zmieniali w ustawieniach (np. taktowania i szybkości wentylatorów), podczas gdy Gigabyte to karta dla majsterkowiczów, którzy osiągną wyższą wydajność, a prędkość obrotową wentylatorów wyregulują w programach diagnostycznych (np. MSI Afterburner) lub w BIOS-ie.


dla karty graficznej MSI GeForce GTX 980 Ti Gaming za najwyższą obecnie wydajność oraz dużą kulturę działania

6