artykuły

GeForce GTX 980 Ti – test

295
1 czerwca 2015, 00:01 Łukasz Marek

Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra

Choć karty graficzne z logo Inno3D są dostępne w Polsce, ich popularność jest niewielka, mimo że są to, przynajmniej z zewnątrz, ciekawe konstrukcje. Mieliśmy okazję przetestować najnowszy model firmy z siedzibą w Hong Kongu, oparty na rdzeniu GM200, Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra.

Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra

Pierwsza myśl po otwarciu pudełka: karta jest duża, bo zajmuje w obudowie aż trzy sloty, i mowa tu o pełnych trzech slotach, a nie tylko lekkim przekroczeniu standardowego wymiaru. Układ chłodzenia jest masywny, złożony z metalowych i plastikowych elementów, pod którymi znajduje się radiator chłodzący rdzeń, kości pamięci i sekcję zasilania. Rdzeń GTX 980 Ti podkręca się doskonale, więc nic dziwnego, że producent przyspieszył go w konfiguracji fabrycznej o ponad 10% względem wersji referencyjnej.

 

 Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra

Taktowanie bazowe rdzenia

1152 MHz

Realne taktowanie rdzenia w grach

1316–1329 MHz

Taktowanie pamięci

1800 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

6 GB / GDDR5

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

32°C

0 obr./min (model półpasywny)

Obciążenie (Watch Dogs):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

75°C

1100 obr./min

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1227 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1417 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

1900 MHz

 

Powyższe parametry pozwalają na to, aby model Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra był szybszy w grach od wersji referencyjnej Nvidii o mniej więcej 10%. 

 

Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra box

Nad temperaturą podzespołów czuwa masywny system chłodzenia o nazwie HerculeZ. Wprawne oko zauważy, że w wielu miejscach na zewnętrznej stronie karty znajdują się śrubki, które pozwalają rozłożyć schładzacz na części pierwsze i ewentualnie przedmuchać go na przykład sprężonym powietrzem. 

Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra

Po drugiej stronie konstrukcji zamontowano płytkę usztywniającą, którą to stosują prawie wszyscy producenci (wyjątkiem jest Nvidia, która nie zrobiła tego w wersji referencyjnej). Z tej strony widać też, że GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra to długa konstrukcja, bo mierzy około 30 cm.

Zestaw wyjść jest taki, jaki zaproponowała Nvidia w wersji referencyjnej, czyli DVI, HDMI 2.0 oraz trzy DisplayPort. Z tej perspektywy dobrze również widać, że omawiana karta zajmie w obudowie trzy sloty. To w połączeniu z długością (30 cm) sprawia, że nie nadaje się do każdej obudowy.

Laminat w modelu Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra to wersja referencyjna, a w konsekwencji także sekcja zasilania nie została przebudowana i sprzęt jest zasilany za pośrednictwem dwóch złączy: sześcio- i ośmiopinowego.

 

Podsumowanie

Aktualizacja – Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra (2.07.2015 r.)

Karta Inno3D początkowo robi duże wrażenie, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że na rynku można znaleźć lepsze. Producent proponuje masywny i rozbudowany układ chłodzenia, który wyraźnie się marnuje, bo choć jest cichy podczas obciążenia, nie zdecydowano się mocno podkręcić karty w fabrycznej konfiguracji. To sprawia, że omawiana konstrukcja, mimo że wydajniejsza od wersji referencyjnej GTX-a 980 Ti o mniej więcej 10%, w starciu z produktami MSI czy Gigabyte'a zwyczajnie przegrywa. Nie najlepsze wykorzystanie układu chłodzenia HerculeZ boli tym bardziej, że ze względu na rozmiary całości produkt ten jest przeznaczony tylko dla bardzo świadomych użytkowników, którzy umieją określić, czy nie będą mieli problemów ze zmieszczeniem go w obudowie. Może się okazać, że na płycie głównej zabraknie miejsca na inne karty rozszerzeń (Inno3D zajmuje trzy sloty) lub będzie trzeba wyjąć z obudowy klatkę na nośniki danych, aby w ogóle karta się w niej zmieściła (jest długa na 30 cm).

Temperatura podczas obciążenia nie budzi zastrzeżeń. Półpasywny układ chłodzenia w spoczynku utrzymuje rdzeń w temperaturze 32 stopni Celsjusza (najlepszy wynik w testowanej stawce), a pod obciążeniem – w okolicach 75 stopni. Karta przy tym osiąga podobną głośność jak konstrukcje EVGA i MSI oraz sporo mniejszą od modelu Gigabyte 980 Ti G1 Gaming.

Jeśli chodzi o podkręcanie, pod układem HerculeZ znajduje się jednak referencyjny laminat i wyniki pokrywają się z tymi, które udało się osiągnąć modelowi referencyjnemu. Najszybsze stabilne taktowanie bazowe rdzenia wynosiło 1227 MHz, co przełożyło się na faktyczne taktowanie rzędu 1417 MHz w trybie Boost. Rezultat jest zatem przeciętny, ale chyba można już powiedzieć, że wszystkie GTX-y 980 Ti pozwalają się przyspieszyć co najmniej do 1400 MHz.

Sugerowana cena Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra została ustalona na mniej więcej 3369 zł i naszym zdaniem jest to nieco zbyt dużo, szczególnie na tle tańszego, szybszego i dwuslotowego (ale głośniejszego pod obciążeniem) modelu Gigabyte G1 Gaming.

Inno3D GeForce GTX 980 Ti X3 Ultra
Zalety
  • Ogromna wydajność w różnych rozdzielczościach
  • duży potencjał podkręcania
  • 6 GB pamięci GDDR5
  • układ chłodzenia cichy zarówno w spoczynku jak i pod obciążeniem
Wady
  • zajmuje 3 sloty w obudowie
  • cena
Do testów dostarczył:Inno3D
Cena sugerowana w dniu publikacji testu:ok. 3369 zł
5