artykuły

GeForce GTX 980 Ti – test

295
1 czerwca 2015, 00:01 Łukasz Marek

Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming

Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming to kandydat do miana najwydajniejszej jednoprocesorowej karty graficznej na rynku, a inżynierowie Tajwańczyków, by to osiągnąć, zaprojektowali własny laminat i bardzo wysoko ustawili zegary taktujące. Oto test nowej konstrukcji tej firmy.

Gigabyte wykorzystuje sprawdzone rozwiązania, a więc trzywentylatorowy system chłodzenia WindForce. W przypadku GTX-a 980 w zasadzie nie zmieniło się nic, a raczej prawie nic. Konstrukcyjnie jest to ten sam schładzacz, który pomagał utrzymać niskie temperatury rdzenia GM204 w modelu Gigabyte GeForce GTX 980 G1 Gaming, a z zewnątrz zmieniły się tylko kolory. Producent zrobił dwie srebrne wstawki, które nieco zmieniają wygląd całości.

Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming zapewnia również dwa tryby działania. Pierwszy z nich, aktywny w fabrycznej konfiguracji, ustawia taktowanie bazowe rdzenia graficznego na 1152 MHz, a pamięci – na 1752 MHz. Bonusem jest tryb OC Guru, który staje się dostępny po zainstalowaniu w komputerze narzędzia Gigabyte OC Guru. Przestawienie w tym programie karty w drugi tryb, OC Mode, przyśpiesza rdzeń o 40 MHz. Miły dodatek, ale jednak zupełnie niepotrzebny i mamy wrażenie, że skrojony pod testy, ponieważ każdy świadomy użytkownik GTX-a 980 Ti może sam zmienić taktowanie o dużo więcej niż 40 MHz przy użyciu jednego z licznych programów. Zarazem nie widzimy powodu, dla którego w BIOS-ie nie miałyby na stałe widnieć częstotliwości z trybu OC Mode...

 

 Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming

Taktowanie bazowe rdzenia

1152 MHz (1190 MHz w trybie OC Guru)

Realne taktowanie rdzenia w grach

1342 MHz (1380 MHz w trybie OC Guru)

Taktowanie pamięci

1752 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

6 GB / GDDR5

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

43°C

0 obr./min (model półpasywny)

Obciążenie (Watch Dogs):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

71°C

2415 obr./min

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1302 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1516 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

1903 MHz

 

W programie OC Guru można również zmieniać kolor podświetlenia napisu WindForce w bocznej części testowanej karty.

 

Ilość ciepła, jaką według producenta jest zdolny odprowadzić system chłodzenia WindForce z trzema wentylatorami, to ekwiwalent 600 W, co niewątpliwie robi wrażenie i pozwoli całości rozwinąć skrzydła.

Na odwrocie karty znalazła się również płytka usztywniająca, na której widnieje logo Gigabyte'a wraz z napisem G1 Gaming, a której zabrakło w modelu referencyjnym.

Producent zapewnił zestaw złączy, który jest nieco bardziej uniwersalny od zastosowanego w modelu referencyjnym, bo znalazło się w nim dodatkowe wyjście DVI.

Gigabyte dla modelu GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming przeprojektował standardowy laminat tak, aby do rdzenia można było dostarczyć nieco więcej energii, a w rezultacie zwiększyć na przykład możliwości przetaktowania karty. Wiąże się z tym zmiana złączy zasilania: tutaj mamy dwa ośmiopinowe.

 

Podsumowanie

Aktualizacja – Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming (23.06.2015 r.)

Gigabyte to bez wątpienia jeden z tych producentów, których ambicją jest zaoferować najwydajniejszego GTX-a 980 Ti. Już w pierwszych dniach obecności podstawowej dziewięćsetosiemdziesiątki na rynku walczył z konkurencją modelem G1 Gaming, ale wtedy ostatecznie nie udało się utrzymać korony króla wydajności, która trafiła w ręce Zotaca za sprawą wersji Extreme.

Gigabyte w swoim czołowym modelu GTX 980 Ti G1 Gaming ustawił taktowanie rdzenia dość agresywnie, bo częstotliwość 1152 MHz przełożyła się na mniej więcej 1342 MHz w grach, a przecież jest jeszcze tryb predefiniowany w narzędziu OC Guru, który zwiększa te wartości do, odpowiednio, 1190 MHz i 1380 MHz. Przy tym wszystkim szkoda, że producent nie zdecydował się przyspieszyć pamięci, bo GDDR5 o łącznej pojemności 6 GB pracuje tutaj ze standardowym taktowaniem rzędu 1750 MHz. Tak czy inaczej, podkręcony fabrycznie GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming bez problemu wyprzedził standardowo taktowanego Titana X, a tym samym mamy do czynienia z najszybszą jednoprocesorową kartą graficzną na rynku. 

Do tego wszystkiego przeprojektowany laminat wersji G1 Gaming pozwolił dostarczyć do rdzenia więcej energii elektrycznej, co przekłada się na faktycznie większe możliwości podkręcania. Do tej pory GTX-y 980 Ti oparte na referencyjnych rozwiązaniach przyspieszaliśmy do nieco ponad 1400 MHz, Gigabyte zaś ze względu na podniesiony w fabrycznej konfiguracji limit mocy pozwolił nam przekroczyć barierę 1,5 GHz, a co najważniejsze, całość była stabilna w najbardziej wymagających grach i karta nie spowalniała taktowania.

W tym wszystkim mamy do modelu Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming tylko jedno zastrzeżenie: zbyt agresywne ustawienia prędkości obrotowej wentylatorów. O ile w spoczynku wentylatory, owszem, zatrzymują się, tak samo jak w innych modelach GTX-ów 980 Ti, o tyle pod obciążeniem problem polega na tym, że inżynierowie Gigabyte'a dla kilku stopni mniej pozwolili, aby w temperaturze pokojowej rozkręcały się one do prawie 2500 obr./min. Trudno wtedy mówić o ciszy, którą to zapewnia na przykład testowany przez nas wcześniej model EVGA SuperClocked ACX 2.0. Szkoda, bo masywny układ chłodzenia WindForce ma duże możliwości i nie trzeba rozpędzać na nim wentylatorów aż tak bardzo, żeby temperatura rdzenia pozostawała na akceptowalnym poziomie.

Ostatni punkt to cena, a jest ona... zachęcająca. Przynajmniej na tle modelu firmy EVGA czy referencyjnego Titana X, bo nowość Gigabyte'a wyceniono na mnie więcej 3250 zł. Jak na najwydajniejszą jednoprocesorową kartę na rynku, jest do przyjęcia i skusi wielu potencjalnych użytkowników.


dla karty graficznej Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming za najwyższą obecnie wydajność i możliwości dalszego podkręcania

 

Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming
Zalety
  • Ogromna wydajność w różnych rozdzielczościach
  • bardzo duży potencjał podkręcania
  • 6 GB pamięci GDDR5
  • półpasywny układ chłodzenia w spoczynku...
Wady
  • ...i nieco głośny pod obciążeniem
  • cena
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
1422 zł
Neo24
1437 zł
MediaExpert
1437 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
4