artykuły

GeForce GTX 980 Ti – test

295
1 czerwca 2015, 00:01 Łukasz Marek

EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked ACX 2.0

EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked to prawdopodobnie pierwsza niereferencyjna karta graficzna oparta na najnowszym układzie Nvidii, która jest już dostępna w sprzedaży. Być może to dlatego, że ten producent jako pierwszy zaczął projektować układ chłodzenia do modelu Titan X, który przecież ma taki sam laminat jak ten, na którym Nvidia oparła GTX-a 980 Ti.

Układ, o którym mowa, to ACX w wersji 2.0, stosowany wcześniej między innymi w GTX-ie 980 tej samej marki. Składa się on ze sporego aluminiowego radiatora, który owiewany jest przez dwa wentylatory, a całość została zamknięta pod czarną osłoną z tworzywa sztucznego z umieszczonym na niej logo producenta, oznaczeniem karty (GeForce GTX 980 Ti) oraz słabiej widocznym napisem ACX 2.0 w tylnej części.

EVGA w modelu SuperClocked zdecydowała się podkręcić zegar bazowy o 101 MHz względem wersji referencyjnej, ale już rzeczywiste taktowanie w grach jest sporo szybsze od tego, które osiąga przetestowany przez nas wcześniej GTX 980 Ti Nvidii. Model referencyjny przyspieszał je automatycznie do około 1114 MHz, a EVGA GTX 980 Ti SC utrzymuje je w granicach 1290–1300 MHz, czyli można mówić o 15-procentowej poprawie. Resztę parametrów, zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku, przedstawia poniższa tabela.

 

 EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked ACX 2.0

Taktowanie bazowe rdzenia

1101 MHz

Realne taktowanie rdzenia w grach

1291–1304 MHz

Taktowanie pamięci

1752 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

6 GB / GDDR5

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

57°C

0 obr./min (model półpasywny)

Obciążenie (Watch Dogs):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

75°C

1335 obr./min

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1250 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1414–1442 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

1903 MHz

 

Po wyniki testów wydajności modelu EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked ACX 2.0 zapraszamy na odpowiednie strony z nazwami gier w tytule, począwszy od Assassin's Creed: Unity

 

Schładzacz ACX 2.0 nie wystaje poza obrys laminatu, co sprawia, że karta będzie pasować wszędzie tam, gdzie zmieści się model z referencyjną turbiną.

Na odwrocie laminatu, jak przystało na produkt z segmentu „premium”, znalazła się płytka usztywniająca z logo producenta oraz nazwą karty i choć po tej stronie laminatu nie ma kości pamięci, ta część konstrukcji była w trakcie testów całkiem ciepła, a więc spełnia swoją funkcję.

Zestaw wyjść w modelu EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked jest taki jak w konstrukcji referencyjnej, a więc obejmuje trzy pełnowymiarowe wyjścia DisplayPort oraz po jednym HDMI i DVI.

Podsumowanie

Aktualizacja – EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked ACX 2.0 (11.06.2015 r.)

Zgodnie z naszymi przewidywaniami już pierwszy dostarczony do redakcji niereferencyjny model GeForce GTX 980 Ti przegonił czołową kartę graficzną na rynku w wersji referencyjnej, czyli Titana X. Konstrukcja firmy EVGA korzysta z tego samego laminatu co referencyjny GTX 980 Ti oraz Titan X, ale zastosowanie wydajniejszego układu chłodzenia pozwoliło zredukować temperaturę działania oraz głośność. Te dwa parametry odgrywają jednak ogromną rolę podczas zakupów, a najlepszym dowodem jest popularność produktów Nvidii zbudowanych w architekturze Maxwell.

Układ chłodzenia ACX 2.0 pozwolił także przyspieszyć taktowanie rdzenia: EVGA zwiększyła częstotliwość bazową o 100 MHz, ale stosunkowo niska temperatura procesora graficznego prowadzi do tego, że testowana dzisiaj karta przy użyciu techniki GPU Boost utrzymuje taktowanie na poziomie ~1300 MHz, co jest świetnym wynikiem i pozwala nowości wyprzedzić Titana X w grach o mniej więcej 10%. Dzieje się tak również dlatego, że obecnie żadna gra nie jest zdolna wykorzystać 12-gigabajtowej pamięci Titana X, przez co 6-gigabajtowe, szybko taktowane GTX-y 980 Ti mogą być lepsze od Titana X przez co najmniej kilka–kilkanaście miesięcy. 

Jeśli chodzi o podkręcanie... sprawa jest dość ciekawa. Kartę EVGA od razu po wyjęciu z pudełka udało nam się przyspieszyć tak, że w grach osiągała taktowanie rzędu 1400–1450 MHz, a wtedy wydajność jest jeszcze wyższa, ale widać, że całość jest blokowana przez limit mocy ustalony przez Nvidię. Na zachętę powiemy tylko, że w internecie dostępne są już nieoficjalne BIOS-y przeznaczone do konstrukcji z referencyjnym laminatem, które pozwalają ustawiać w kartach GeForce GTX Titan X oraz GTX 980 Ti limit mocy na tyle wysoko, aby mogły osiągać taktowanie rzędu 1500 MHz. Po użyciu takiego BIOS-u pojawia się jednak inne ograniczenie: nie wszystkie rdzenie GM200 dają się przetaktować aż tak bardzo ;)

Ogółem EVGA, projektując model SuperClocked i układ chłodzenia ACX 2.0, naprawdę się postarała. To najszybsza obecnie karta graficzna na rynku. Z tak dużą wydajnością wiąże się jednak odpowiednio wyższa cena, bo firma swój produkt wyceniła na 3400–3500 zł. Cena jest więc wysoka, ale na tle ceny Titana X nie wydaje się aż tak wygórowana, a już na pewno nie dla największych zapaleńców, którzy chcą mieć najlepszą kartę na rynku i nie potrzebują większej ilości pamięci.


dla karty graficznej EVGA GeForce GTX 980 Ti SuperClocked ACX 2.0 za najwyższą obecnie wydajność, wysoką kulturę działania i możliwości dalszego podkręcania

 

3