Myszki, klawiatury
Artykuł
Łukasz Pilarczyk, Środa, 29 kwietnia 2015, 08:00

SteelSeries Apex M800 to klawiatura mechaniczna z „własnymi przełącznikami”, które są przeznaczone dla graczy i w wirtualnej rywalizacji mają być lepsze od konkurencyjnych Cherry MX. Tego typu konstrukcje wcześniej wprowadzili inni producenci, tacy jak: Razer, CM Storm, Logitech. Osiemsetka na papierze, podobnie jak urządzenia wymienionych marek, wygląda lepiej od standardowych modeli opartych na przełącznikach niemieckiego Cherry. Czy znajduje to odzwierciedlenie w praktyce? Oto test modelu SteelSeries Apex M800.

SteelSeries Apex M800
Cena od 522.31 zł do 529.16 zł

SteelSeries Apex M800

SteelSeries z kilku powodów postanowił wprowadzić klawiaturę mechaniczną opartą na „własnych" przełącznikach. Po pierwsze, większość konkurencyjnych firm już ma takie w swojej ofercie. Po drugie, dostępność przełączników Cherry bywa dość ograniczona. Po trzecie, koszt produkcji klawiatury opartej na przełącznikach z Niemiec jest znacznie większy niż wtedy, gdy pochodzą z chińskiej fabryki. Co prawda do ich wykonania nie używa się równie szlachetnych materiałów, ale i tak większość graczy zwróci uwagę raczej na „mechaniczna” niż na „Cherry MX”. Nie twierdzimy, oczywiście, że to coś złego.

SteelSeries Apex M800

SteelSeries Apex M800 to klawiatura mechaniczna przeznaczona dla graczy, oparta na przełącznikach zaprojektowanych przez SteelSeries specjalnie dla tego modelu. Pod względem parametrów wydają się nieco lepsze od powszechniej stosowanych Cherry. Producent opisuje je jako szybsze o 25% od standardowych.

Apex M800

Rzeczywiście ich maksymalny skok wynosi 3 mm, czyli o 1 mm mniej niż w Cherry, a punt aktywacji znajduje się na poziomie 1,5 mm. Jak łatwo policzyć, różnica wynosi właśnie 25%. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie wciskania klawisza najwolniejsza jest reakcja użytkownika. Gdy już impuls z mózgu dociera do palca, a ten z kolei wciska klawisz, praktycznie nie ma znaczenia, czy aktywacja następuje na 2 mm czy na 1,5 mm, bo to różnica milisekundy. Większą zrobi dobrze zaprojektowana elektronika, która będzie umiała szybciej przetworzyć i przesłać informację do PC.

Dane techniczne:

 • przełączniki mechaniczne QS1 (produkowane przez firmę Kailh)
 • liniowy skok do 3 mm z punktem aktywacji na 1,5 mm
 • siła nacisku – 45 g
 • sześć dodatkowych klawiszy z lewej strony
 • możliwość przeprogramowania każdego klawisza
 • pełny antyghosting
 • podświetlenie RGB niezależne dla każdego przełącznika z możliwością wyboru kilku trybów
 • wbudowane dwa porty USB
 • wbudowany podwójny procesor
 • waga – 1,4 kg
 • wymiary: 510 mm ×  174 mm × 41 mm
 • przewód o długości 2 m.

Spoglądając na wymienione cechy klawiatury SteelSeries Apex M800 oraz na grafikę przedstawiającą przełączniki, mieliśmy wrażenie, że już gdzieś to widzieliśmy. O tym jednak w dalszej części tekstu.

SteelSeries Apex M800

Klawiatura dotarła do nas w podwójnym pudle. Na kartonie zewnętrznym znajduje się grafika przedstawiająca produkt oraz podstawowe dane techniczne. Karton wewnętrzny jest dość gruby i dobrze chroni zawartość podczas transportu. W zestawie z klawiaturą znajdują się dodatkowe tylne stopki, cztery dodatkowe nasadki klawiszy, naklejka z logo SteelSeries oraz skrócona instrukcja obsługi.

Jakość wykonania

Obudowa modelu Apex M800 składa się z trzech głównych elementów: spodu, wierzchu i brzegów. Pierwsze dwa wykonano z raczej zwykłego plastiku o lekko chropowatej powierzchni. Te części wydają się dość trwałe i stosunkowo odporne na zabrudzenia. Obawialiśmy się odgłosów skrzypienia pod naciskiem, ale żadnych nie usłyszeliśmy.

Apex M800

Brzegi to w istocie jedynie ozdobna bezbarwna wstawka, która świeci w momencie uruchomienia podświetlenia klawiszy. Te trzy elementy są bardzo dobrze spasowane. Całość jest bardzo sztywna, jednak to głównie zasługa metalowej płyty, w której umieszczone są przełączniki. Za to należy się bardzo duży plus. Wadą ozdobnych boków jest to, że szybko zbierają brud. 

Apex M800

W tylnej części obudowy zamontowano dwa porty USB 2.0. Są optymalnie umieszczone. Można wygodnie podłączyć do nich dowolne urządzenie, na przykład czytnik kart lub zwykłą pamięć flash. 

Apex M800

SteelSeries Apex M800 została wyposażona w nieodłączany przewód o długości 2 m. Ma on dodatkowy oplot, zwiększający jego wytrzymałość. Na końcu znajdują się dwa wtyki USB. Biorąc pod uwagę obecność dwóch dodatkowych portów USB, kabel wydaje się dość cienki.

Apex M800

Na spodzie zamiast standardowych rozkładanych stopek znajdują się gumowe korki. Bardzo dobrze zapobiegają ślizganiu się klawiatury po biurku. Podczas przesuwania jej z większą siłą nie wypadają. W zasadzie możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to rozwiązanie znacznie lepsze od tradycyjnych, rozkładanych stopek, stosowanych przez innych producentów.

Apex M800

Kapsle są o wiele niższe od stosowanych na przełącznikach Cherry.

Apex M800

Wydają się przy tym dość dobrze wykonane i trwałe.

Apex M800

Ciekawostką jest to, że na kapslu W znajdują się dwie wypustki. Dzięki temu po oderwaniu dłoni od klawiatury znacznie łatwiej jest ponownie znaleźć ułożenie palców odpowiednie do gry.

Apex M800

 

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Malesuadus (2015.04.29, 08:26)
Ocena: 3

0%
Na dzień dobry odrzuca mnie ta paskudna spacja. Oczywiście kwestia gustu, ale jak dla mnie wystarczy żeby cała reszta nie miała znaczenia. W podobnej cenie są ciekawsze opcje, a do tego wolę zaufać jednak przełącznikom Cherry.
aleck156 (2015.04.29, 09:03)
Ocena: 0

0%
'... czuć tarcie podczas ich wciskania' - kto smaruje ten jedzie :E
ingvarr100th (2015.04.29, 09:07)
Ocena: 3

0%
Czegoś tu nie rozumiem... W G910 daliście sposób działania przełączników jako wadę (że bardziej w odczuciu im do gumek), a przy tej klawiaturze już tego nie wypunktowaliście. Tak samo w zaletach. Śmiem twierdzić że autor faworyzuje z góry.
ingvarr100th (2015.04.29, 09:09)
Ocena: 0

0%
A i z tym tarciem to jest tylko na początku, przy dłuższym użytkowaniu się docierają i chodzą płynnie.
vibovit (2015.04.29, 09:32)
Ocena: 2

0%
Kailh to najniższa półka przełączników, trochę popłynęli z ceną, jak nowe trą to co będzie za dwa lata, rozklekoczą się pewnie całkowicie ;) Marzy mi się taka klawiatura TKL z niskim profilem mechaników, nikt nie chce jej dla mnie zrobić :E
smog11 (2015.04.29, 11:37)
Ocena: 0

0%
ingvarr100th @ 2015.04.29 09:07  Post: 862874
Czegoś tu nie rozumiem... W G910 daliście sposób działania przełączników jako wadę (że bardziej w odczuciu im do gumek), a przy tej klawiaturze już tego nie wypunktowaliście. Tak samo w zaletach. Śmiem twierdzić że autor faworyzuje z góry.

jest napisane, tylko inaczej zdanie ułożone.
Firekage (2015.04.29, 11:56)
Ocena: 11

0%
Zawsze czytając tego typu recenzje, do głowy ciśnie mi się jedno pytanie - co powoduje taką, a nie inną ,cenę klawiatur mechanicznych?!? Na pewno nie są tokoszty produkcji, a więc co? Osiemset złotych za klawiaturę? Musiałaby chyba parzyć kawę...
rauf (2015.04.29, 12:10)
Ocena: 4

0%
Może być drewniana, gumowa jak w ZX Spectrum albo nawet z waty, ale ma mieć Lkowaty ENTER! Inaczej po prostu nie trafiam...
wesolyzbigniew (2015.04.29, 12:26)
Ocena: 1

0%
Firekage @ 2015.04.29 11:56  Post: 862940
Zawsze czytając tego typu recenzje, do głowy ciśnie mi się jedno pytanie - co powoduje taką, a nie inną ,cenę klawiatur mechanicznych?!?

W okolicach 300 - 400 zł też są fajne klawiatury mechaniczne, bez zbędnego podświetlenia RGB.

Używam klawiatury mechanicznej choć używanie zwykłej klawiatury nie powoduje u mnie żadnego dyskomfortu. Być może na mechanicznej popełniam mniej literówek bo muszę mocno wciskać klawisze (mam Cherry MX Black). No i czasami pisanie na klawiaturze sprawia mi nieco radości, ale tylko gdy o tym myślę, czyli rzadko :E. Generalnie, nie opłaca się kupować mechanika, ale nie każdy ma potrzebę by każdą stówkę wydać w najbardziej optymalny sposób, z czym chyba trudno Ci się pogodzić ;p
Czarny209 (2015.04.29, 13:34)
Ocena: 2

0%
Malesuadus @ 2015.04.29 08:26  Post: 862858
Na dzień dobry odrzuca mnie ta paskudna spacja. Oczywiście kwestia gustu, ale jak dla mnie wystarczy żeby cała reszta nie miała znaczenia. W podobnej cenie są ciekawsze opcje, a do tego wolę zaufać jednak przełącznikom Cherry.


Używam zwykłego Apexa i ta spacja to jest cudo. Mega wygodna, kto nie miał okazji potestować ten nie wie. Wyglądu nie oceniam, dla mnie to nie jest ważne.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane