artykuły

HTC One M9 – test kolejnego metalowego flagowca HTC

HTC rzeźbi w metalu po raz trzeci

38
15 kwietnia 2015, 11:00 Mieszko Krzykowski

Wideo 4K w końcu zawitało do serii HTC One

Ubiegłoroczna wersja HTC One to jedyny flagowiec z tego okresu, w którym brakowało funkcji nagrywania filmów o rozdzielczości UHD. W HTC One M9 nadrobiono te zaległości (maksymalna długość jednego klipu 4K to 6 minut), ale w funkcji kamery nadal można się doszukać pewnych braków. 

Oprogramowanie jest w miarę poprawne i przede wszystkim cieszy możliwość sterowania autofokusem i blokowania ekspozycji w czasie filmowania. Nie zabrakło też często pomijanego przycisku pauzy (nie mylić z przyciskiem zakończenia nagrywania!). Za to dużym problemem interfejsu One M9 jest brak możliwości podejrzenia kadru wideo przed wciśnięciem przycisku nagrywania. Kadr wideo to tylko wycinek z centrum kadru fotograficznego i na dodatek rozmiar tego wycinka zależy od ustawionej rozdzielczości wideo, więc przed rozpoczęciem rejestracji nigdy nie ma się pewności, czy obiektowi nie utnie nóg albo głowy. Rozumiemy, że w dzisiejszych czasach standardem jest umieszczanie przycisków rozpoczęcia nagrywania i spustu migawki obok siebie, tak aby nie trzeba było się przełączać między trybami foto i wideo, bo to po prostu szybkie i wygodne rozwiązanie. Jednak naszym zdaniem ma to sens tylko wtedy, gdy kadr foto pokrywa się z kadrem wideo, w przeciwnym razie przynosi to więcej szkody niż korzyści. 


  


Sama jakość obrazu również nas nie zachwyciła. Filmy Full HD są zaskakująco „mydlane” (profil Baseline? Serio, HTC?) i we znaki daje się brak jakiejkolwiek formy stabilizacji obrazu (czy to cyfrowej, czy optycznej). Wideo UHD wygląda dużo lepiej i wzrost jakości obrazu jest bardzo zauważalny, jednak tu jeszcze bardziej widoczny jest brak stabilizacji i to, że matryca nie lubi wysokiego ISO, przez co jakość wideo rejestrowanego w słabszych warunkach oświetleniowych jest bardzo słaba. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, że czasem filmowanie w maksymalnej rozdzielczości może przerwać informacja o zbyt wysokiej temperaturze aparatu (choć żeby to nastąpiło, telefon najpierw trzeba wygrzać na przykład graniem albo rejestrować obraz 4K przez ponad 20 minut, więc przeszkadza to mniej niż w ostatnich Xperiach). Krótko mówiąc, nie jest źle, ale łatwo o niedosyt.


Przykładowe nagrania 4K


Przykładowe nagrania Full HD


Oryginały

 

 Scena 1.Scena 2.
4K Klik Klik
Full HD Klik Klik
5