artykuły

Fractal Design Core X5 (Core 1500, Core 2500, Core 3500) – rzut oka na serię niedrogich obudów

Czy wielkość obudowy ma wpływ na temperaturę podzespołów?

41
28 czerwca 2015, 18:13 Radosław Stanisławski

Testy wentylacji – czy wielkość obudowy ma znaczenie dla sprawności chłodzenia podzespołów?

Gdy trzy identyczne obudowy serii Core X5 trafiły do naszej redakcji, ktoś rzucił myśl: „Ciekawe, czy wielkość obudowy ma wpływ na chłodzenie podzespołów?”. Pytanie na tyle ciekawe, że grzechem byłoby nie skorzystać z okazji i nie sprawdzić tego w praktyce. 


Do testów posłużyła nam konfiguracja z platformy testowej. Ponieważ do obudowy Core 1500 nie mieści się pełnowymiarowa płyta ATX, musieliśmy pójść na kompromis i wybrać do tego celu konstrukcję nieco mniejszą. W naszym przypadku był to model Asus Maximus VI Gene, który ze względu na swoją szerokość ledwie zmieścił się w środku. Na tej płycie podkręciliśmy procesor Core i7-4770K do 4,5 GHz, a uzupełnieniem zestawu był Radeon R9 290X, który przy silnym obciążeniu potrafi się mocno rozgrzać. Test polegał na 30-minutowym wygrzaniu komputera, spisaniu wskazań temperatury z sond oraz pomiarze ciśnienia akustycznego. Później spowolniliśmy prędkość obrotową do minimalnej i znów zmierzyliśmy temperaturę. 

Aby wyrównać szanse, wymontowaliśmy z największej obudowy 140-milimetrowe wentylatory i zastąpiliśmy je tymi samymi, które w fabrycznej konfiguracji znalazły się w dwóch mniejszych konstrukcjach (a więc 120-milimetrowymi fractalami).

Temperatura

Dłuższy słupek oznacza temperaturę zmierzoną przy minimalnej prędkości obrotowej (około 600 obr./min), krótszy zaś – przy maksymalnej (około 1200 obr./min). 

Różnice w teście są mniejsze, niż się spodziewaliśmy. Co najwyżej 3 stopnie Celsjusza to naprawdę niewiele – dołożenie następnego wentylatora wyciągowego zwykle daje więcej. Warto jednak zauważyć stałą zależność: im większa obudowa, tym rzeczywiście niższa temperatura podzespołów wewnątrz. 

Pomiar ciśnienia akustycznego

Postanowiliśmy również sprawdzić, czy wielkość obudowy ma wpływ na głośność zestawu. W największej udało nam się osiągnąć najniższą wartość, ale już dwie mniejsze nasz przyrząd pomiarowy ocenił tak samo. Trudno więc z całą pewnością stwierdzić, że większa obudowa oznacza mniej decybeli. Pewne jest jednak to, że różnica 0,7 dB jest bardzo trudna do wychwycenia przez ludzkie ucho. 

6