artykuły

Fujitsu LifeBook U745 – test

Japoński ultrabook

27
3 kwietnia 2015, 09:20 Artur Skałecki

Temperatura

Obudowa LifeBooka nie nagrzewa się zbyt mocno nawet podczas długotrwałego użytkowania przy jednoczesnym obciążeniu procesora i zintegrowanego układu graficznego. Najwyższa zmierzona przez nas wartość to 36 stopni Celsjusza. W trakcie edycji dokumentów można liczyć na spadek temperatury nawet o kilka stopni. W trybie oszczędzania energii, w którym moduł łączności bezprzewodowej jest nieaktywny, a jasność podświetlenia – mocno zmniejszona, pobór energii wahał się w przedziale 4–8 W. W trybie zrównoważonym w trakcie przeglądania strony internetowej laptop potrzebował średnio 12 W. Podczas testu w benchmarku Unigine Valley przyrząd wskazał maksymalnie 34 W, jednak przez większość czasu było to około 25 W.

Układ chłodzenia

Kultura pracy systemu odprowadzania ciepła jest co najwyżej przeciętna. W spoczynku co prawda laptop jest bardzo cichy (21 dB), ale wystarczy obciążyć procesor w 40–50%, aby natężenie szumu wentylatora przekroczyło 30 dB i stał się on wyraźnie słyszalny. Gdy procesor jest wykorzystywany w stu procentach, głośność urządzenia rośnie do już niekomfortowej wartości 41,7 dB. 

Głośność
Spoczynek 21 dB
Pełne obciążenie 41,7 dB

Natomiast temperatury podzespołów utrzymują się na zadowalającym poziomie. Podczas testu, w którym jednocześnie uruchomione były programy Intel Burn Test oraz Unigine Valley, przez większość czasu wskazania sięgały około 63 stopni z chwilowymi skokami do 70 stopni. Choć throttling wywołany temperaturą nie występuje, ten, który wiąże się z przekroczeniem budżetu energetycznego, pojawia się bardzo szybko. Jak pokazują zrzuty ekranowe, wystarczy jednocześnie obciążyć procesor i zintegrowaną kartę graficzną, aby taktowanie obu zaczęło gwałtowanie spowalniać. Taktowanie procesora utrzymuje się w przedziale 1,3–1,5 GHz, a układ graficzny potrafi zwolnić nawet poniżej 600 MHz. Krótko mówiąc, współczynnik TDP na poziomie 15 W dla procesora i układu graficznego mającego 40 jednostek wykonawczych (EU) to zdecydowanie za mało, aby CPU zbudowane w architekturze Broadwell mogły rozwinąć skrzydła.

Czas działania

Fujitsu wyposażyło nowego LifeBooka w litowo-polimerowy akumulator o pojemności 45 Wh. Pomiary zapotrzebowania na energię zapowiadały przyzwoite osiągi w testach czasu działania. W trakcie testu przy nieaktywnym module łączności bezprzewodowej i zmniejszonej jasności ekranu laptop wyłączył się dopiero po 12 godzinach. Można też liczyć na mniej więcej 10 godzin typowego użytkowania, czyli przeglądania internetu. Film HD można oglądać przez trochę ponad 8 godzin.

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD
 

6