Laptopy
Artykuł
Marek Cekaw, Piątek, 3 kwietnia 2015, 09:19

Wyświetlacz, klawiatura i cała reszta

Klawiatura to w laptopie element najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Podczas dynamicznej rozgrywki wielu graczy uderza w klawisze z bardzo dużą siłą, co szybko może się skończyć awarią, jeśli konstrukcja nie będzie dostatecznie wytrzymała. Dlatego dobrze jest, jeśli klawisze są odpowiednio sprężyste. Pozwala to zamortyzować mocne uderzenia, dzięki czemu nawet w ogniu walki nie trzeba się obawiać o żywotność klawiatury. 

O rodowodzie wielu laptopów dla graczy świadczy też obecność dodatkowych, konfigurowalnych przycisków. Można do nich przypisać dowolne funkcje czy kombinacje klawiszy. Szczególnie zadowoleni z nich będą miłośnicy gier MMO, w których królują makra. Z drugiej strony w lewej części klawiatury niepożądane są takie klawisze, jak ukośnik (/) i odwrócony ukośnik (\), a zdarza się je tam montować wielu producentom.


Klawiatura z dodatkowym klawiszem odwrotnego ukośnika, przez który trzeba było mocno skrócić lewy Shift

Elementem decydującym w największym stopniu o wrażeniach z gry jest wyświetlacz. Szczerze mówiąc, nie wyobrażamy sobie czerpania radości z rozgrywki nawet w najbardziej wciągających grach, gdybyśmy musieli przy tym patrzeć na ciemny, mało kontrastowy ekran o wąskich kątach widzenia. Na szczęście producenci laptopów dla graczy przestali oszczędzać na tym elemencie i praktycznie we wszystkich nowych modelach montują matryce IPS o rozdzielczości przynajmniej Full HD, pozwalające w pełni docenić kunszt twórców gry.


Parametry ekranu Asusa G751J (kliknij, aby powiększyć)

Co prawda prześcigają się oni w wyposażaniu swoich urządzeń w coraz lepsze głośniki i coraz bardziej wymyślne techniki ulepszania dźwięku, ale większość graczy i tak chętniej skorzysta ze słuchawek lub zewnętrznych zestawów głośnikowych. Aby osiągnąć jak najlepszą jakość dźwięku, zewnętrzny wzmacniacz najlepiej podłączyć za pośrednictwem cyfrowego wyjścia S/PDIF. Warto zatem upewnić się przed zakupem, że wybrany model jest w takie gniazdo wyposażony

W ten sposób dotarliśmy do ostatniego punktu ze swojej listy, czyli dostępu do dużej liczby różnego rodzaju portów rozszerzeń. Dzięki nim da się podłączyć do laptopa jednocześnie myszkę, klawiaturę, przenośny dysk USB, zewnętrzny monitor lub telewizor oraz zestaw audio!

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane