artykuły

LSI Logic MegaRAID SATA 150-6 - lepiej późno niż wcale

0 26 września 2003, 19:28 Artur Wyrzykowski
LSI Logic MegaRAID SATA 150-6 to kolejny przykład zaawansowanego kontrolera macierzowego Serial ATA. Niestety, dotarł on do naszej redakcji trochę zbyt późno, by go uwzględnić w przeglądzie jaki opublikowaliśmy 4 września. Zdecydowaliśmy jednak, że lepiej uzupełnić test niż całkiem pominąć ten - jak się okazało - bardzo dobry kontroler. Temat zainteresuje głównie tych, którzy potrzebują bezpiecznej i elastycznej pamięci masowej. Warto jednak przeczytać tekst, by dowiedzieć się, jakie możliwości może dać porządny kontroler RAID.

Spis treści

LSI Logic sprzedaje trzy rodzaje kart z serii MegaRAID SATA - są to karty dwukanałowe z popularnym układem SiI3112 oraz znacznie bardziej zaawansowane karty cztero- i sześciokanałowe z procesorem Intel 80302. Te ostatnie są bardzo zbliżone do kontrolera Adaptec Serial ATA RAID 2410SA uwzględnionego w poprzednim teście, więc często będziemy odnosili się do tamtej karty. Wydajność obu kontrolerów z takimi samymi procesorami bardzo się różni, co zresztą było do przewidzenia. Od dawna już wiadomo, że np. kiepskie sterowniki czy firmware mogą bardzo obniżyć wydajność wielu urządzeń.

Sześciokanałowe kontrolery LSI Logic z procesorami Intela obsługują RAID0, 1 i 5 oraz kombinacje tych macierzy, czyli RAID10 i 50. Mogą pracować na magistrali PCI o szerokości 64 bitów i częstotliwości 66 MHz, są zgodne wstecz ze standardową magistralą obecną w pecetach. Mają też na stałe zainstalowany bufor o pojemności 64 MB z kontrolą parzystości. Jak dowiedzieliśmy się ostatnio, procesory Intel 80302 stosowane zarówno przez Adapteca, jak i LSI Logic w kontrolerach Serial ATA są nieco uboższą wersją procesora 80303 stosowanego w kontrolerach SCSI. Ten ostatni "w całości" pracuje z częstotliwością 100 MHz, natomiast procesory 80302 mają magistralę i pamięci taktowane zegarem 66 MHz. Jednak taka modyfikacja jeszcze nie usprawiedliwia ich słabej wydajności, która jest niższa, niż w przypadku kart SCSI RAID.1