Laptopy
Artykuł
Artur Skałecki, Czwartek, 19 marca 2015, 07:26

Temperatura

Temperatura obudowy podczas normalnego użytkowania utrzymuje się w okolicach 30–35 stopni Celsjusza. Natomiast po dłuższej zabawie w wymagających grach już nie jest tak różowo. W okolicy środka klawiatury temperatura sięgała nawet 45 stopni, co może się okazać problematyczne w trakcie dłuższych sesji.

Głośność i skuteczność systemu chłodzenia

Układ chłodzenia, jak na laptop klasy Gaming, jest cichy. W spoczynku jest niemal niesłyszalny, bo generuje szum o natężeniu zaledwie 21,5 dB, a pod obciążeniem osiąga zaledwie 38,1 dB. Dzięki temu Asusa G551JM możemy spokojnie zaliczyć do najcichszych urządzeń w tej klasie spośród tych, które mieliśmy okazję testować.

Głośność
Spoczynek 21,5 dB
Pełne obciążenie 38,1 dB

Niestety, takie zestrojenie wentylatorów ma konsekwencje w postaci dość wysokiej temperatury działania podzespołów. Układ graficzny podczas gry rozgrzewa się do 82 stopni i taką temperaturę oprogramowanie układowe próbuje utrzymać za wszelką cenę, co po pewnym czasie będzie się objawiało powolnym (standardowo skok wynosi 13 MHz) spowalnianiem taktowania, nawet poniżej 900 MHz. Na szczęście w pierwszej kolejności to nie procesor spowalnia, dzięki czemu płynność animacji pozostaje odpowiednio dobra. Temperatura, przy której procesor zaczyna ograniczać częstotliwość Turbo i powoli schodzić do bazowej, to około 95 stopni. To oznacza, że nawet w grach obciążających mocno zarówno CPU, jak i GPU (Crysis 3) taktowanie procesora utrzymuje się powyżej 3 GHz, co możemy uznać za bardzo dobry wynik, szczególnie że laptop nawet po dłuższym czasie nie hałasuje zbytnio.

Po uruchomieniu jednocześnie Linpacka oraz benchmarku Ungine Valley było na odwrót: pierwszy spowalniał procesor, a układ graficzny przez to nie pracował na pełnych obrotach, więc bez trudu utrzymywał maksymalną częstotliwość taktowania. Na wykresach można zaobserwować chwilowe spadki taktowania dwóch rdzeni poniżej częstotliwości bazowej, wynoszącej 2,5 GHz. Nie ma to jednak większego znaczenia w praktyce, bo nikt nie gra z uruchomionym w tle Linpackiem, a podczas normalnego grania procesor nie schodzi poniżej 3 GHz. 

Czas działania

Asus G551JM działa całkiem długo. Akumulator o pojemności 56 Wh pozwala korzystać z urządzenia maksymalnie około 6,5 godziny. W typowym użytkowaniu, polegającym na przeglądaniu stron internetowych, czas ten skraca się do 5 godzin. Film w HD można oglądać przez mniej więcej 3,5 godziny.

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD
 

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane