Laptopy
Artykuł
Artur Skałecki, Czwartek, 19 marca 2015, 07:26

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura Asusa G551JM charakteryzuje się minimalnie dłuższym skokiem niż w większości innych laptopów tego producenta. Jest zarazem nieco bardziej sprężysta, a moment pełnego wciśnięcia jest doskonale wyczuwalny. Widać bardzo duży postęp w stosunku do modelu G56JR, który (wspólnie z G550J) jest poprzednikiem nowego G551JM, a którego twarda i mało sprężysta klawiatura niezbyt przypadła nam do gustu.

Układ znaków jest standardowy dla laptopów Asusa. Wszystko jest we właściwym miejscu. Czerwone podświetlenie bardzo przyjemnie współgra z czerwonymi oznaczeniami klawiszy, przydając laptopowi nieco drapieżności.

Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do płytki dotykowej. Jest duża i działa bardzo precyzyjnie. 

Wyświetlacz

Asus G551JM został wyposażony w matową matrycę PLS o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, wyprodukowaną przez Samsunga. Mieliśmy do czynienia z tym panelem wielokrotnie (to model 156HL01-102). Jasność maksymalna jest bardzo dobra, bo wynosi 335 cd/m2, a zmierzony kontrast statyczny to aż 1058 : 1. Ci, którzy lubią głęboką czerń, również powinni być zadowoleni. Krótko mówiąc, wyświetlacz jest bez zarzutu.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/PLS/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) b. dobre / b. dobre
Kąty widzenia w poziomie b. dobre
Maksymalna jasność 335 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 92,5%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94,1/93,4/94,5%
Kontrast statyczny 1058 : 1

 

Dźwięk

Laptopy Asusa przyzwyczaiły nas do bardzo dobrej jakości dźwięku. Niektóre modele, na przykład N551JM, bardzo zbliżony konstrukcyjnie do testowanego, mają w zestawie zewnętrzny subwoofer, podłączany do specjalnego wyjścia. W pudełku z G551JM zabrakło tego gadżetu, a szkoda, bo znacząco poprawiał możliwości sprzętu w odtwarzaniu niskich tonów. Brzmienie wbudowanego systemu audio jest przyzwoite: odrobinę zbyt płaskie i za mało wypełnione, za to całkiem czytelne.

Następne, co przetestowaliśmy w różnych warunkach, to wyjście słuchawkowe, które z punktu widzenia gracza jest bardzo ważnym elementem. Tutaj przyszło niemałe rozczarowanie, choć nie z powodu jakości dźwięku jako takiej: otóż podczas gry na wyjście słuchawkowe przenoszą się zakłócenia spowodowane pracą podzespołów laptopa. W spoczynku, na przykład w trakcie słuchania muzyki i przeglądania internetu, problem nie występuje. Wystarczy jednak uruchomić wymagającą grę, by podczas cichych fragmentów ścieżki dźwiękowej bez trudu usłyszeć popiskiwania, szumy i inne niepożądane efekty. Prawdopodobnie jest to problem naszego egzemplarza, jednak nie mieliśmy dostępu do drugiego, więc nie mogliśmy tego potwierdzić.

 

 

Ocena artykułu:
Ocen: 3
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane