artykuły

Jaki system do tabletu: Android czy Windows? Poradnik

71
14 marca 2015, 20:24 Mateusz Skrycki

System operacyjny Windows 8.1 jest coraz popularniejszy w tabletach i coraz bardziej zagraża Androidowi. W ostatnich miesiącach Microsoft podjął wiele starań, by poprawić jego funkcjonalność w tych urządzeniach. Sprawiło to, że wybór między Windows a Androidem staje się równie ważny jak wybór przekątnej ekranu tabletu. Oba mają swoje zalety i wady, a my w niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, jak wybrać system operacyjny dopasowany do własnych potrzeb.

Spis treści

Android czy Windows 8.1?

Podstawowym pytaniem, jakie powinien zadać sobie każdy, kto stoi przed wyborem tabletu, jest: w jaki sposób sprzęt będzie wykorzystywany. Jeżeli głównie do rozrywki i konsumpcji treści, Android będzie lepszym wyborem, a jeżeli raczej do pracy, tworzenia treści, uruchamiania profesjonalnych narzędzi czy edycji dokumentów – zdecydowanie Windows 8.1. Najważniejsze jest, aby być świadomym ograniczeń danego systemu, ponieważ nic tak nie denerwuje jak sprzęt niespełniający wymagań.

Lenovo Yoga Tablet 2-1050F (Android)

Lenovo Yoga Tablet 2-1050F z Androidem

Gdy już zapadnie decyzja dotycząca systemu, pozostanie „tylko” wybór urządzenia. Konstrukcji dla bardziej wymagających, czyli z Windows, jest na rynku zdecydowanie mniej niż androidowych. Wynika to przede wszystkim z kosztów licencji, które Androida nie dotyczą, choć obecnie Windows do urządzeń z ekranem o przekątnej poniżej 9 cali również jest darmowy, a w wersji przeznaczonej do tych większych znacząco potaniał. Drugim czynnikiem jest dostępność systemu dla chińskich producentów. O ile Androida bez problemu znajdziemy w tabletach z każdego przedziału cen, te z Windows jeszcze całkiem niedawno kosztowały minimum 800–900 zł. Obecnie najtańsze modele z „okienkami” można kupić już za 300 zł, czyli tylko nieco drożej niż najtańsze androidowce.

Lenovo Yoga Tablet 2-1051L (Windows 8.1)

Lenovo Yoga Tablet 2-1051L z Windows 8.1

By porównanie możliwości obu systemów było możliwie miarodajne, należało użyć dwóch tabletów, które różniłyby się wyłącznie zastosowanym oprogramowaniem. Szczęśliwie się złożyło, że takie dwa urządzenia można znaleźć w ofercie Lenovo. Niedawno testowane na łamach PCLab.pl Lenovo Yoga Tablet 2-1051L oraz Lenovo Yoga Tablet 2-1050F działają pod kontrolą, odpowiednio, Androida oraz Windows 8.1. Przeszło rok temu zastanawialiśmy się, jaki system wybrać w tablecie, a teraz postanowiliśmy powrócić do tematu, aby sprawdzić, czy coś się zmieniło.

Strona:
franczescoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
franczesco2015.03.14, 20:53
-5#1
Czekamy na Androida z okienkami :)
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.03.14, 20:56
Świetny artykuł. Podsumowując: czekamy na tablet z zainstalowanymi dwoma lub więcej systemami do wyboru. :)
adask0Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adask02015.03.14, 21:18
=-Mav-= @ 2015.03.14 20:56  Post: 845919
Świetny artykuł. Podsumowując: czekamy na tablet z zainstalowanymi dwoma lub więcej systemami do wyboru. :)


1 duży minus - ilość zajmowanego miejsca, tym bardziej ze większość urządzeń z małej i średniej półki ma małe dyski ;-)
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2015.03.14, 21:24
Fajny artykuł. Choć tak chyba największą różnicą pomiędzy tymi systemami jest ich czas życia. Jak długo sprzęt będzie dostawał kolejne aktualizacje wprowadzające nowe funkcje oraz poprawki zabezpieczeń (co jest ważne w gdy ktoś na tablecie loguje się np do banku itp.)

Każdy tablet z Windows ma ten sam model aktualizacji do dowolny komputer z Windows. Czyli mamy aktualizacje niezależnie od producenta sprzętu. Dodatkowo 8.1 dostanie aktualizację do Windows 10 za darmo. MS ogłosił też że podobne jak w przypadku Apple wszystkie kolejne aktualizacje do następnych wersji Windows także będą za darmo. Płacić za system będzie się tylko jeden raz przy pierwszym zakupie a wszystkie kolejne aktualizacje dostaniemy za darmo jak na macbookach. Aktualizacje W10 będą pojawiały się regularnie co miesiąc i można liczyć że sprzęt dostanie je wszystkie przez kolejnych 10 lat o ile się wcześniej nie zepsuje.

W przypadku Androida sytuacja z aktualizacjami wygląda... jak wygląda. Jak ktoś miał jakieś urządzenie z tym systemem to wie najlepiej.PS: W przypadku sekcji 'Praca biurowa' warto dodać informację że MS udostępnił za darmo MS Office na Windows, Android oraz iOS. Tak więc niezależnie od systemu pakiet biurowy dostępny jest za darmo tak długo jak mamy nową wersję OS-a

Windows 10:
https://www.microsoft.com/en-us/store/apps...ew/9wzdncrfjb9s
https://www.microsoft.com/en-us/store/apps...ew/9wzdncrfjbh3
https://www.microsoft.com/en-us/store/apps...ew/9wzdncrfjb5q
iOS 7.1:
https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-...d586447913?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-...d586683407?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/microsoft-...d586449534?mt=8
Android 4.4:
https://play.google.com/store/apps/details...oft.office.word
https://play.google.com/store/apps/details...ft.office.excel
https://play.google.com/store/apps/details...fice.powerpoint
jagularZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jagular2015.03.14, 21:33
-6#5
Skoro jest porównanie systemów operacyjnych do tabletów, to dlaczego nie ma iOS?
pclab@spam4.meZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pclab@spam4.me2015.03.14, 21:42
Mam 8' z win i androidem. Windows jest wygodniejszy do przeglądania Internetu czy oglądania filmow czyli rozrywka i multimedia. Warunek to korzystanie z IE, chrome nie nadaje się na tablety.


Oceniajac wygodę korzystania trzeba brac pod uwagę tylko kafelki. Nie można porównywać wersji androidowej do okienkowego Windows na tabelcie, wtedy bez myszki i klawiatury nie ma to sensu.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2015.03.14, 21:45
Windows polegnie w każdym porównaniu możliwości w dziedzinie rozrywki i zawartości sklepu z oprogramowaniem. Wygoda odtwarzania multimediów jest nie najlepsza


Media player w Windows ma za mało formatów oraz nie ma najważniejszej funkcji - NAPISÓW. To jest wada tego systemu znana od lat. Ale można to zmienić przez głosowanie. MS założył stronę w portalu UserVoice na której każdy może głosować na nowe funkcje lub dodawać pomysły. Kilka miesięcy temu ktoś dodał pomysł by do systemu dodać obsługę MKV... w ciągu miesiąca zagłosowało na ten pomysł 8 tysięcy osób. Pomysł stał się numerem jeden na liście i jakieś 3 miesiące później MS poinformował że MKV zostało dodane do systemowego media playera na Windows/Xbox (Aplikacja jest wspólna) Okazało się jednak że nie dodali obsługi napisów. Pojawiło się więc następne głosowanie z prośbą o dodane napisów. Ma 3 tysiące głosów czyli za mało by trafić do czołówki. Inne funkcje takie jak prośba o dodanie DTS mają zaledwie 600 głosów. Jeżeli ktoś chciałby by w systemie pojawiła się obsługa napisów, DTS itp. to warto zagłosować by podbić te pomysły wyżej w rankingu

Support subtitles
http://xbox.uservoice.com/forums/251646-ap...ne-media-player

DTS w MKV
http://xbox.uservoice.com/forums/251646-ap...-format-in-xbox

MKV MVC (3D)
http://xbox.uservoice.com/forums/251646-ap...c3-surround-sou

Aplikacja jest wspólna pomiędzy Xbox, Windows oraz Windows Phone (aplikacja uniwersalna). Tak więc jeżeli uda się przegłosować dodanie napisów oraz DTS na Xbox to ta sama funkcja pojawi się tego samego dnia na PC, tabletach i telefonach z Windows 10 tak jak było w przypadku MKV. Jeżeli udałoby się przegłosować te 3 dodatkowe punkty to w systemie pojawiłaby się w końcu solidna obsługa MKV w całości a nie jako kawałek. Dodanie bezpośrednio do systemu pełnej obsługi MKV oznaczałoby że każda aplikacja mogłaby z tych funkcji skorzystać. To by bardzo spopularyzowało ten format
MagnezZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Magnez2015.03.14, 21:46
W andoidzie brakuje mi jakiegoś launchera posiadającego pasek start i ogólny wygląd normalnego puplitu oraz gier RTS obsługiwanych za pomocą myszki i klawiatury. Trzeba pamiętać, że tablety coraz bardziej idą w urządzenia 2w1. W windowsie natomiast brakuje mi lepszego dostosowania pod dotyk. Co by nie mówić jak na razie Windows wydaje się dużo lepszy.
Mat48Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiMat482015.03.14, 21:48
pclab@spam4.me @ 2015.03.14 21:42  Post: 845930
Oceniajac wygodę korzystania trzeba brac pod uwagę tylko kafelki. Nie można porównywać wersji androidowej do okienkowego Windows na tabelcie, wtedy bez myszki i klawiatury nie ma to sensu.
A to dobre. Faktycznie tablet z Windows kupuje się tylko dla kafelek. A chwila! Było już takie coś! Windows RT coś Ci mówi? Ups, chyba został oficjalnie uśmiercony, tak go użytkownicy kochali.
W artykule zostały przedstawione zalety i wady systemów w różnych scenariuszach użytkowania i nie wmówisz nikomu, że najczęściej korzysta się z tabletu z podłączoną klawiaturą oraz myszą.
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2015.03.14, 21:54
13#10
jagular @ 2015.03.14 21:33  Post: 845929
Skoro jest porównanie systemów operacyjnych do tabletów, to dlaczego nie ma iOS?

Znajdź I'm Yogę z iosem to na pewno ją przetestują. Tylko po co? Ograniczenia ma takie same jak Android albo większe.
Zaloguj się, by móc komentować
1