artykuły

Adobe Lightroom (Creative Cloud 2014) – test. Jaki procesor, ile pamięci operacyjnej i jaki nośnik danych do Lightrooma?

48 26 stycznia 2015, 13:35 Radosław Stanisławski

Wydajność procesora a szybkość pracy w Adobe Lightroom 5.7.1

Przetestowaliśmy kilka popularnych procesorów ze stajni AMD i Intela. 

  • Pierwszy test to eksport kilkudziesięciu plików RAW do formatu JPG z jednoczesnym ich zmniejszeniem. Procesory wielowątkowe mogą w trakcie tej operacji przetwarzać kilka zdjęć naraz, więc wyniki tych najlepszych nie powinny dziwić: 16-wątkowa superjednostka Intela tutaj bryluje. Co ciekawe, jest tak pomimo tego, że podczas eksportu menedżer zadań wskazuje zużycie do 70% zasobów CPU.
  • Drugi test to czas generowania podglądu. Ta operacja wykorzystuje co najwyżej dwa wątki: wskazuje na to bardzo niska pozycja procesorów AMD w porównaniu z Core i3 oraz równy wynik Core i7-5960X i Core i5-4690K. To, co się dzieje na ekranie, wywołuje wrażenie, że procesor, zamiast generować podgląd kilku elementów naraz, przetwarza podgląd zdjęcie po zdjęciu.
  • Ostatni scenariusz jest zbliżony do pierwszego. Po przeróbce zdjęcia z RAW na TIFF plik jest wysyłany bezpośrednio do Photoshopa, gdzie na kolejnych kartach jest otwierana kolejka eksportowanych plików. Proces ten potrafi trwać naprawdę długo, a graficy robią to powszechnie. W końcu to, czego nie da się zrobić automatycznie w Lightroomie, można zrobić w Photoshopie. 

Szczegółowe wyniki każdego z testów znajdziecie na następnej stronie.

3