Laptopy
Artykuł
Artur Skałecki, Niedziela, 18 stycznia 2015, 12:10

Klawiatura

Po raz kolejny mamy do czynienia z konstrukcją wyspową o nazwie accutype. Zestrojenie klawiszy jest dość miękkie. Skok mógłby być trochę dłuższy, co zapewniłoby jeszcze lepszą informację zwrotną, która już teraz jest dość wyraźna. Wygoda użytkowania jest dobra, mimo że klawisze nie są wyprofilowane, jak w droższych modelach. Na uwagę zasługuje zastosowanie w klawiszach Caps Lock i Num Lock diod sygnalizacyjnych, informujących o ich aktywności. Dzięki temu nigdy nie musieliśmy się zastanawiać, czy te funkcje są włączone czy nie.

Płytka dotykowa jest standardowych rozmiarów. Została wykonana z delikatnie chropowatego plastiku. Jej precyzja nie budzi większych zastrzeżeń. Myszka, wiadomo, zawsze będzie wygodniejsza, ale obsługa systemu za pomocą płytki nie sprawia trudności. Przyciski funkcyjne są w pełni wydzielone, a ich zestrojenie jest bardzo dobre. Wydają z siebie wyraźny odgłos kliknięcia, a skok oraz informację zwrotną dobrano znakomicie. Ponadto nie sposób wcisnąć ich przez przypadek, co się zdarza użytkownikom laptopów wyposażonych w płytki ze zintegrowanymi przyciskami.

Ekran

Lenovo Z50-70 został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 1920 × 1080, co jak wspomnieliśmy, nie jest powszechne w tej cenie. Dla wielu może to być decydujący czynnik, szczególnie jeśli laptop miałby służyć również do pracy. Panel wyprodukowała firma AU Optronics i choć nie należy on do czołówki matryc TN, wykonuje swoje zadanie całkiem dobrze. Kontrast statyczny wynosi 465 : 1, co jest wynikiem zupełnie wystarczającym. Niestety, maksymalna jasność jest nie najlepsza, bo wynosi zaledwie 214 cd/m2. Może się to okazać problematyczne w bardzo dobrze doświetlonych pomieszczeniach ze względu na odbicia na błyszczącej powłoce matrycy. Biel jest odrobinę za zimna, bo jej temperatura wynosi około 7500 K, natomiast odwzorowanie kolorów jest niezłe. Obraz jest całkiem przyjemny dla oka, i to zarówno w grach, filmach, jak i podczas pracy.

Jakość ekranów w laptopach porównujemy do modelu odniesienia, jakim jest Eizo ColorEdge CG246.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/TN/błyszcząca
Rozdzielczość 1920 × 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 30/20°
Kąty widzenia w poziomie 52°
Maksymalna jasność 214 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 56,7%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 93/93,4/89,1%
Kontrast statyczny 465 : 1

Dźwięk

Brzmienie nie jest szczególnie mocną stroną tego modelu. Głośniki stereo zostały umieszczone w przedniej części urządzenia, więc gdy laptop będzie trzymany na kolanach, dźwięk może zostać stłumiony. Co jak się okazuje, nie jest wcale takie złe, gdyż nie należy on do miłych dla ucha. Sytuacji nie poprawia dołączone do laptopa oprogramowanie Dolby Digital Plus, a wręcz można powiedzieć, że w większości przypadków negatywnie wpływa na przyjemność ze słuchania muzyki. Układ dźwiękowy to Conexant SmartAudio i raczej to nie on jest odpowiedzialny za niedostatki brzmienia płynącego z wbudowanych głośników, gdyż wyjście słuchawkowe gra o niebo lepiej. W słuchawkach rozbrzmiewają całkiem przyjemne, ciepłe tony z mocno zaznaczonym basem, który jednak nie wpływa zbyt mocno na pozostałe części pasma. Ogólnie rzecz biorąc, system audio w Lenovo Z50-70 zasługuje na mocną trójkę, głównie ze względu na przyzwoite wyjście słuchawkowe.

Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane