artykuły

Nvidia Shield Android TV – test przystawki do multimediów, gier i nie tylko

Pogromca Smart TV

45
7 lipca 2016, 16:13 Mateusz Skrycki

Potężna Tegra X1

Jeśli chodzi o wydajność, przystawka Nvidii nie ma powodów do wstydu. Pod maską skrywa 3 GB RAM-u oraz układ Nvidia Tegra X1 (T210), zaprojektowany w myśl zasady big.LITTLE. To oznacza, że do dyspozycji są cztery mocne rdzenie Cortex-A57 (taktowane z częstotliwością 2,01 GHz) oraz cztery rdzenie Cortex-A53 (o nieznanym taktowaniu).

Podczas testów wydajności natrafiliśmy na podstawowy problem w postaci... ograniczenia systemu Android TV. Nie wszystkie wykorzystywane przez nas narzędzia są dostępne w Play Store, ale od czego jest kreatywność? Jakoś sobie z tym poradziliśmy (więcej piszemy na stronie o „hakowaniu” Android TV) i udało się wykonać testy. W końcu jeśli nie my, to kto ;)

Wszyscy lubią wykresy i słupki przedstawiające wydajność (szczególnie uśrednioną), lecz analizując je, należy sobie odpowiedzieć na pytanie o to, co tak naprawdę chce się porównać.

Shield Android TV to bardzo specyficzny sprzęt, któremu brakuje bezpośrednich rywali, więc nie może być mowy o porównywaniu dwóch urządzeń o podobnym przeznaczeniu. Nie będziemy więc deliberować o tym, czy przystawka X jest lepsza od przystawki Y pod względem wydajności, co zresztą jest tylko jednym z wielu czynników, które decydują o wyborze.

Dlatego na niniejszych wykresach chcieliśmy przedstawić wydajność Shield Android TV i Tegry X1 w zestawieniu z osiągami najpopularniejszych układów montowanych w tabletach (procedurę testową opracowaliśmy właśnie pod kątem tabletów), ponieważ był to najprostszy sposób, by porównać różne urządzenia działające pod kontrolą Androida, Windows czy właśnie Android TV.

Interpretowanie poniższych wykresów wyłącznie pod kątem różnic w suchych liczbach byłoby błędem. Chcieliśmy raczej pokazać, ile mocy umie z siebie wykrzesać Tegra X1, więc kompletnie nie przejmujcie się doborem urządzeń z różnych przedziałów cen. Patrzyliśmy, w jakie układy są wyposażone, tak by zarysować wydajność Shield Android TV na przekrojowym tle innych układów na rynku.

Testy HTML5
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, żeby otworzyć wykres)
WebXPRT 2013 WebXPRT 2015

6