Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Sony Xperia Z3 Tablet Compact jest tak lekka i cienka, że nie wziąwszy jej do ręki, nie sposób sobie tego wyobrazić. To trochę tak, jakby próbować przedstawić na wykresie wygodę użytkowania komputera z nośnikiem SSD albo wytłumaczyć istotom dwuwymiarowym, czym jest trzeci wymiar. Nie wystarczy powiedzieć, że nie udało nam się znaleźć lżejszego tabletu (zarówno wśród 7-, jak i 8-calowców): 272 g przy grubości 6,4 mm przekłada się na wręcz nienaturalne wrażenia z użytkowania. To coś jest po prostu za lekkie i za cienkie! Nie do tego przyzwyczaiły nas konkurencyjne urządzenia! Słowo konkurencyjne jest tutaj kluczowe, ponieważ 10-calowa Sony Xperia Z2 Tablet przy identycznej grubości ważyła jedynie 439 g i już wtedy sprawiała wrażenie atrapy, a nie „normalnego” tabletu. Xperia Z3 Tablet Compact to nietypowe (ale nad wyraz pozytywne!) odczucie tylko potęguje.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 213,4 mm × 123,6 mm × 6,4 mm System operacyjny Android 4.4.4
Masa 272 g Modem 3G LTE (opcjonalnie)
Ekran 8 cali, 1920 × 1200 283 PPI GPS/Bluetooth Tak/Tak
SoC (CPU + GPU) Snapdragon 801 Qualcomm MSM8974-AC 4 × 2,5 GHz Krait 400 Andreno 330 578 MHz HDMI Nie
RAM 3 GB (2746 MB dla programów) Host USB Tak
Pamięć wbudowana 16 GB (11,2 GB na dane) slot na kartę mikro-SD Aparat przód: 2,2 MP, filmy 1080p tył: 8,1 MP, filmy 1080p
Pojemność akumulatora 4500 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

Wykonanie i łączność

Sony potrzebowało trochę czasu, by się pozbyć brzydkiego zwyczaju zabezpieczania błyszczących powierzchni za pomocą niewidocznych (początkowo) folii. Niestety, miały one skłonność do szybkiego rysowania się, co „flagowcom” zdarzać się nie powinno (w przypadku modeli ze średniej półki można by o tym dyskutować). W Xperii Z3 Tablet Compact folii nie ma, a zamiast niej mamy hartowane szkło. Szkoda, że nadal nie jest to Gorilla Glass, ale i tak widać znaczący postęp w podejściu producenta. Pod względem poślizgu i wygody użytkowania warstwa ochronna jest wzorowa, ale trochę nadmiernie zbiera zabrudzenia. Na szczęście łatwo je usunąć. Za sprawą małej grubości tabletu nie spodziewaliśmy się dużej sztywności powłoki ochronnej – i faktycznie tak jest. Nawet niewielki nacisk powoduje „pływanie” ekranu. Podobnie jak w przypadku Xperii Z2 Tablet można mieć zastrzeżenia co do stosunkowo szerokich ramek, ale dzięki nim tablet wygląda bardzo smukło, a dodatkowa powierzchnia nad ekranem oraz pod nim ułatwia trzymanie urządzenia w pozycji horyzontalnej. Oczywiście, zgodnie z tradycją Xperia jest wodoodporna: spełnia normy IP65 oraz IP68.