artykuły

Assassin's Creed: Unity – recenzja

Rewolucji czas

91 15 listopada 2014, 21:15 Dawid Grzyb

Podsumowanie

Po naprawdę niezłym Assassin's Creed: Black Flag liczyłem na coś ekstra. Klimat Wielkiej Rewolucji Francuskiej jest mi zdecydowanie bliższy niż piracki żywot, bardziej pasuje do konfliktu asasynów z templariuszami. Przez rok w branży komputerowej rozrywki naprawdę wiele się dzieje i gorąco wierzyłem, że Assassin's Creed: Unity będzie sporo lepsza od poprzedniczki. Pod wieloma względami nie jest – i jest to gra bardzo nierówna.

Paryż jest naprawdę świetny, znakomicie oddano realia rewolucyjnego okresu. Jak okiem sięgnąć widać, że świat jest na krawędzi wielkich wydarzeń. Tę sugestywną atmosferę po prostu się czuje i chłonie – to bardzo mocna strona gry. Główny bohater ma trochę mniej charyzmy niż Connor, Ezio, czy nawet Edward. Jest jakiś taki chłopięcy, niedojrzały, momentami aż nie pasuje do roli asasyna. To nieco kontrastuje z mocno napiętą sytuacją na ulicach Paryża i śmiertelnie wręcz poważnym bractwem, do którego Arno należy. Ale to rzeczy subiektywne. Nawet pomimo tego dobrze się nim gra, zestaw nowych ruchów przydaje płynności i lekkości całkiem zmyślnej mechanice pokonywania przeszkód. Fabuła, choć dość przewidywalna, trzyma poziom. Wątek miłosny jest subtelny, a sekwencje w czasach nowożytnych ograniczono do minimum, co pochwalam. W grze jest masa rzeczy do zrobienia: sam wątek główny to około 15–20 godzin zabawy, a nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten czas przynajmniej dwukrotnie się wydłużył. No i w Assassin's Creed: Unity jest atmosfera, będąca motorem gry.

Jednak problemy techniczne często zabijają przyjemność z zabawy. Arno nie nauczył się płynnego przemieszczania się od jednej ściany do drugiej. Wrogowie są bezmyślni, a nowa mechanika walki zupełnie mi nie odpowiada. Jest bardziej wymagająca niż w poprzednich częściach, ale też niedokładna. Gracz nie ma należytej kontroli nad postacią i przez to często obrywa. (Mnie zdecydowanie najbardziej podobało się to, co robił Connor). Na ulicach Paryża jest tłoczno, lecz są zaledwie dwa scenariusze losowe, które mogą spotkać gracza. To za mało, jak na tak wielki, otwarty teren. Dodajmy, że zbyt nachalne są usługi sieciowe: podczas zabawy solo komunikaty Uplay zwyczajnie drażnią. Jest jeszcze wiele aspektów, które mógłbym tutaj skrytykować.

Grę Assassin's Creed: Unity ukończyłem w dwa wieczory, aż tak mocno wciągnął mnie jej świat. Jednocześnie irytuje mnie to, o ile mogłaby być lepsza, gdyby należycie ją dopracowano. Tym razem nieco zawiodło wykonanie, bo forma się nie zestarzała. Bycie asasynem to w dalszym ciągu masa frajdy.

Assassin's Creed Unity
Zalety
  • grywalność
  • rozbudowany świat
  • świetna oprawa audiowizualna
  • długość rozgrywki
  • liczba rzeczy do zrobienia obok głównego wątku gry
Wady
  • liczba niedoróbek technicznych
  • głównemu bohaterowi brakuje kilku ruchów
  • dla niektórych: za mało innowacji w mechanice gry
  • dla niektórych: gorsza mechanika walki
  • zaledwie dwa zdarzenia losowe
Do testów dostarczył:Ubisoft
Cena w dniu publikacji (z VAT):139
Strona:
buli95Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
buli952014.11.15, 21:26
27#1
Dla mnie grę skreśla brak optymalizacji i ilość błędów. Jeżeli to poprawią to kupię.
MaxWarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MaxWar2014.11.15, 21:30
19#2
Ciągną tą serie tyle lat a tutaj takie kwiatki; bugi i bardzo wysokie wymagania sprzętowe. Cóż, ubi nie powinno robić gier skoro nie potrafi po tylu latach poprawić jakości swoich produktów.
*Konto usunięte*2014.11.15, 21:35
27#3
Ta część serii będzie przełomowa Ubisoftu - dzięki akcjonariuszom
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072014.11.15, 21:37
Pewnie dużo ludzi jest teraz w szoku, że można przejść grę z taką ilością bugów/błędów :E

Co do zaledwie dwóch schematów losowych z tłumu :
Osobiście miałem cztery :
1) 'Zabij bandziorów/przestępców',
2) 'Przegoń bandziorów' (nie zabijając),
3) 'Złap złodzieja' (wiadomo),
4) 'Ocal mieszkańca' (dowolność),
AntiaxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Antiax2014.11.15, 21:39
-18#5
Grałem - jak dla mnie poza problemami natury technicznej, gra jest fenomenalna, a każdy fan drugiej części gry będzie zachwycony.
Pewnie wynika to też z tego, że gra wygląda OBŁĘDNIE, a twórcy nie poszli na zbyt wielkie kompromisy.
Spójrzcie na to:
i6.minus.com/igjwooyfwHvIS.jpg
i5.minus.com/iX10oxEBekFSd.jpg
abload.de/img/acu_2014_11_13_19_10_n1s7u.png
farm6.staticflickr.com/5614/15607141427_45e3b0e841_o.jpg
farm8.staticflickr.com/7471/15791287475_323506a2ae_k_d.jpg
P.S. Zaraz znajdzie się masa ludzi, którzy w grę nie grali i skreślają ją już na samym początku...
AarghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aargh2014.11.15, 22:12
MaxWar @ 2014.11.15 21:30  Post: 803569
Ciągną tą serie tyle lat a tutaj takie kwiatki; bugi i bardzo wysokie wymagania sprzętowe. Cóż, ubi nie powinno robić gier skoro nie potrafi po tylu latach poprawić jakości swoich produktów.

Dla mnie wymagania są usprawiedliwione:
http://i5.minus.com/iX10oxEBekFSd.jpg
http://i6.minus.com/igjwooyfwHvIS.jpg
http://i.imgur.com/T5pZgvh.png
W dodatku to gra open-world a nie korytarzówka. Za oświetlenie i szczegółowość świata należą się Ubi pochwały, ale za bugi ktoś w Ubi powinien wylecieć. Unity powinno było wyjść w przyszłym roku a Rogue być jedynym tegorocznym AC.
AssassinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Assassin2014.11.15, 22:17
Z całej serii grałem tylko w pierwszą część, co pewnie może kogoś zdziwić biorąc pod uwagę mój nick. Początkowo zachwycała klimatem, a czasem jednak zaczęła nużyc i ostatecznie nie doszedłem nawet do połowy. Do części drugiej zabieram się już od paru lat i jakoś zabrać się nie mogę.

Do Unity mnie jednak ciągnie, pomimo bardzo negatywnych opinii o stronie technicznej gry, bo akcja dzieje się w bardzo ciekawym okresie historycznym i wydaje się, że bardzo dobrze oddaje klimat tamtych wydarzeń. Mógłby ktoś nieco przybliżyć zarys fabuły? Jedna ze stron (asasyni, templariusze) trzyma z rewolucjonistami, a druga z monarchistami czy wydarzenia historyczne są tylko tłem dla głównego wątku serii? Generalnie pasowałoby, żeby to 'ci źli, spiskujący templariusze' wywołali Wielką Rewolucję, ale z drugiej strony po francuskiej firmie jaką jest Ubisoft raczej nie spodziewałbym się tego typu 'kontrowersji'.
stihlXZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stihlX2014.11.15, 22:46
-9#8
Na Youtube jest Crack który poprawia płynność gry i gra chula na gtx 460 a miło w HD.
mcrobert666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mcrobert6662014.11.15, 22:50
21#10
ta gra to kpina, na i7 i gtx 770 mam pokaz slajdów na wysokich, fabuła i gamplay może i ok, ale optymalizacja to leży i kwiczy, nie mam zamiaru wydawać 1500 czy 2tyś na nową grafikę, niestety na chwile obecna odkładam grę i czekam na jakiegoś pacza
Zaloguj się, by móc komentować
6