artykuły

Acer Aspire V15 Nitro – test

Wyścigowy laptop bez zaciągniętego ręcznego

24
17 listopada 2014, 06:12 Arkadiusz Piasek

Temperatura, głośność, czas działania

Acer V15 Nitro został wyposażony w dwa wentylatory, po jednym dla procesora i karty graficznej. I trzeba przyznać, że układ chłodzenia sprawuje się znakomicie. Nawet przy długotrwałym, bardzo dużym obciążeniu obu tych podzespołów jednocześnie temperatura obudowy nie przekroczyła w najcieplejszymi miejscu 40 stopni. Miejsca, w których zwykle spoczywają nadgarstki, pozostawały przyjemnie chłodne: osiągały zaledwie 25–26 stopni.

Maksymalna temperatura procesora podczas jednoczesnego wygrzewania za pomocą programu Intel Burn Test oraz benchmarku Unigine Valley wyniosła 98 stopni, a układu graficznego – 81 stopni.

Mimo dość wysokiej temperatury CPU nie zanotowaliśmy poważniejszego throttlingu termicznego. Procesor cały czas utrzymuje taktowanie zbliżone do maksymalnego, podobnie jak karta graficzna.

Układ chłodzenia jest nie tylko wydajny, ale i nieszczególnie uciążliwy dla uszu. Przy maksymalnym obciążeniu głośność wentylatorów nie przekracza 33 dB. Ich dźwięk nie jest przy tym w jakiś szczególny sposób nieprzyjemny i nawet dłuższe korzystanie z Nitro pracującego na maksymalnych obrotach nie powoduje bólu głowy.

Głośność
Spoczynek 19,5 dB
Pełne obciążenie 33 dB


Czas działania na zasilaniu z akumulatora o pojemności 53 Wh nie zachwyca, ale też – biorąc pod uwagę to, że konfiguracja jest dość mocna – nie zawodzi. Akumulator rozładował się już po niecałych 4 godzinach typowego użytkowania. Wyłączenie sieci bezprzewodowej i zmniejszenie jasności ekranu do czytelnego minimum pozwoliło na nieco ponad 7 godzin. Odtwarzanie filmu w wysokiej rozdzielczości spowodowało wyczerpanie energii po mniej więcej 3 godzinach i 10 minutach.

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Maksymalna oszczędność energii Odtwarzanie filmu HD
 

6