artykuły

Acer Aspire V15 Nitro – test

Wyścigowy laptop bez zaciągniętego ręcznego

24
17 listopada 2014, 06:12 Arkadiusz Piasek

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawisze w V15 Nitro mają dość krótki skok, za to są bardzo sprężyste, a moment pełnego wciśnięcia jest dobrze wyczuwalny. Przyczepilibyśmy się tylko do klawisza spacji, nieco krótszego niż w większości innych klawiatur, przez co na początku dość często trafialiśmy prawym kciukiem w prawy Alt. Wymaga to po prostu pewnego przyzwyczajenia.

Klawiatura jest podświetlona na czerwono, co przydaje jej nieco drapieżnego charakteru, gdy komputer jest użytkowany w zaciemnionym pokoju, zarazem nie rozpraszając wzroku. Znalazło się także miejsce na blok numeryczny.

Płytka dotykowa jest duża i wykonana z bardzo podobnego tworzywa co reszta obudowy, a więc też dość chętnie zbiera odciski palców. Niestety, precyzja jej działania pozostawia trochę do życzenia. Wymaga ona dość mocnego dociskania palca, co na dłuższą metę nie jest szczególnie przyjemne. Na szczęście zintegrowane z nią przyciski pracują cicho i pewnie, a ich wciskanie nie powoduje przesuwania wskaźnika.

Zamontowany w naszym egzemplarzu testowym matowy wyświetlacz był zbudowany w technice IPS i miał rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli. Maksymalna jasność podświetlenia, 290 cd/m2, mogłaby być nieco większa.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/IPS/matowa
Rozdzielczość 1920 x 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 60/60°
Kąty widzenia w poziomie 80°
Maksymalna jasność 290 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 82,7%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94,5/94,9/91,8%
Kontrast statyczny 1125 : 1


Jak na matrycę IPS, trochę zawodzą kąty widzenia, szczególnie w pionie. Na szczęście przy pochyleniu mniej więcej o 60 stopni daje się zauważyć tylko niewielki spadek jasności i kontrastu – nie pojawiają się przebarwienia kolorów. Te zaś są całkiem nieźle odwzorowane, a temperatura barwowa bieli jest przesunięta tylko minimalnie w stronę niebieskiego. Na pochwałę zasługują także głębia czerni i kontrast statyczny.

Aspire V15 Nitro został wyposażony aż w cztery głośniki. To prawdziwa rzadkość w komputerach przenośnych. I trzeba przyznać, że robi to sporą różnicę. Dźwięk jest nadspodziewanie czysty i przyjemny dla ucha, tony wysokie nie drażnią, a niskie nie dudnią ani nie brzęczą. Nawet mocne gitarowe utwory, które odsłuchiwane na innych laptopach wywoływały chęć wyłączenia sprzętu już po kilku taktach, tym razem brzmiały zaskakująco mocno i czysto. To jeden z lepiej grających komputerów przenośnych spośród tych, które mieliśmy okazję testować.

2