artykuły

Dell Inspiron 13 7347 - test

Konwertowalny laptop bez wad

43
5 listopada 2014, 10:51 Arkadiusz Piasek

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura Della Inspiron 7347 charakteryzuje się bardzo krótkim skokiem, ale nadrabia to świetną sprężystością, dzięki czemu nawet przy szybkim, energicznym pisaniu nie będziemy mieli wrażenia, jakbyśmy uderzali palcami o twardą deskę. Układ klawiatury nie odbiega w żaden znaczący sposób od ogólnie przyjętych rozwiązań. Klawiatura jest oczywiście podświetlana.

Co istotne, po obróceniu ekranu do trybu tabletu klawisze są automatycznie blokowane, aby zapobiec ich przypadkowemu wciskaniu podczas przenoszenia czy po postawieniu laptopa na biurku.

Płytka dotykowa jest dość duża i delikatnie chropowata. Działa przy tym z należytą precyzją. Zintegrowane z nią przyciski sterujące pracują cicho, zaś ich wciśnięcie nie powoduje przesunięcia kursora na ekranie, jak to ma nieraz miejsce w innych modelach.

Nasz egzemplarz testowy został wyposażony w 13-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli). Charakteryzuje go duża jasność maksymalnego podświetlenia (350 cd/m2), dzięki czemu praca nawet przy świetle słonecznym nie powinna być specjalnie uciążliwa. Cieszy również głęboka czerń, co z kolei przekłada się na bardzo duży (jak na laptopa) współczynnik kontrastu statycznego (ponad 1100:1). Odwzorowanie kolorów stoi na przyzwoitym poziomie, zaś temperatura barwowa bieli jest tylko nieznacznie przesunięta w stronę koloru niebieskiego.

Niestety nie mieliśmy okazji przetestować wersji z wyświetlaczem o rozdzielczości 1366 x 768.

Ekran laptopa porównaliśmy, oczywiście, ze wzorcem w postaci monitora Eizo ColorEdge CG246.

Matryca LCD (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/dotykowa/błyszcząca
Rozdzielczość 1920 x 1080
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 80/80°
Kąty widzenia w poziomie 75°
Maksymalna jasność 350 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 89,4%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 96,7/96,1/94,9%
Kontrast statyczny 1131 : 1


Warstwa dotykowa ekranu działa bez zarzutu, precyzyjnie rozpoznając punkty dotyku oraz odczytując ruch palców użytkownika po ekranie. Korzystanie z ekranu dotykowego ułatwia wchodzący w skład zestawu rysik.

Umieszczone po bokach laptopa głośniki grają ze średnią głośnością, a jakość dźwięku jest całkiem niezła. Urządzenie nie atakuje uszu użytkownika „wściekłymi”, syczącymi tonami wysokimi. Dźwięk jest czysty i przyjemny dla ucha. Pojawiają się nawet delikatnie słyszalne basy. Oczywiście do słuchania muzyki lub oglądania filmów z dużą ilością efektów specjalnych zdecydowanie lepsze będą słuchawki lub zewnętrzny zestaw głośnikowy, ale przy rozmowach na Skype czy oglądaniu filmów z dużą ilością dialogów głośniki Inspirona 13 7347 nie powinny nikogo rozczarować.

2