artykuły

iPad Air 2, iPad mini 3, Mac i OS X Yosemite - konferencja Apple

Tablety nie do wygięcia ;-)

48
16 października 2014, 18:54 Marek Kowalski

Relacja na żywo

18:55 - Witamy Was zatem już bezpośrednio z sali konferencyjnej siedziby Apple. Zaproszeni goście już w większości na swoich miejscach. Czekamy na "tego-który-otworzy-konferencję" ;-)

 18:57 - Ostatni moment na przełączenie posiadanych urządzeń w tryb "cichy". Po lewej stronie wypełnionej niemal po brzegi sali Craig Federighi i Phil Schiller odbywają ostatnie narady.

 19:01 - It's Showtime! Światła przygasają a na scenę trafia... klip wideo z dobrze znaną fanom Apple datą:

19:03 - OK, na scenie Tim Cook. Heloł Tim!

19:04 - Tim zaczyna swoją wypowiedź nawiązując do wideo prezentującego szczęśliwych nabywców nowych iPhone'ów. I to im póki co poświęca najwięcej uwagi. Opowiada o nowym rekordzie zamówień w ciągu ostatnich 30 dni.

19:05 - Zamówień będzie z pewnością więcej, za kilka godzin najnowsze smartfony oficjalnie trafią do Chinn

19:06 - Kolejna poruszona kwestia, to usługa Apple Pay - wyraźnie widać, że właśnie ten składnik ekosystemu Apple staje się istotnym elementem całego portfolio rozwiązań Apple. Nic dziwnego, obracanie finansami to dobrze opłacalne zajęcie o czym wiedzą bankowcy z całego świata. Nową usługę wspiera już ponad 500 banków.

19:09 - Następna retrospekcja - Apple Watch.

Pada istotna data (choć nie dotycząca Polaków). Apple Pay oficjalnie zadebiutuje jako w pełni działająca usługa 20 października br.

19:10 A w przyszłym miesiącu zadebiutuje WatchKit - narzędzia dla programistów, umożliwiające im tworzenie aplikacji do "zegarka" Apple Watch.

19:11 - Natomiast sam Apple Watch zgodnie z wczesniejszymi przewidywaniami trafi na rynek na początku 2015 roku.

19:13 Na scenie Craig Federighi - porównuje wersje systemów zainstalowanych na urządzeniach mobilnych.

19:14 Federighi informuje, że w ciągu zaledwie 26 dni użytkownicy znacznie częściej dokonali aktualizacji swoich urządzeń Apple do wersji iOS 8 niż posiadacze sprzętu z Androidem.

19:17 Mimo wszystko Federighi cały czas opowiada o rzeczach, które już znamy: funkcjach systemu iOS8 i elementach ekosystemu software'owego Apple które razem z tym systemem zadebiutowały (Switf, Health Kit, Metal itp.). Czekamy na iPady...

 19:18 Tymczasem jeszcze kilka słów o iOS 8.1, co będzie zmienione?

Apple Pay, iCloud Photo Library i powrót Camera Roll to główne nowości, ale dość już iOS, czas na...

19:20 Ponad milion ludzi zapisało się do programu public beta najnowszego systemu OS X. Oto jak ma działać kod JavaScript uruchomiony w przeglądarce Safari w najnowszym systemie Apple'a:

19:24 Kolejne zalety Safari w Yosemite to lepsze zarządzanie energią. Surfowanie w najnowszym systemie Apple ma ponoć wydłużyć czas pracy na zasilaniu z akumulatora o ponad 2 godziny. Jak sprawdzimy to uwierzymy :)

19:26 Messages, iTunes, iWork - wszystkie z tych aplikacji zaktualizowano w Yosemite.

 19:27 iCloud Drive, uaktualniona, a w zasadzie znacznie odmieniona usługa chmurowa Apple. Tak, na poniższym slajdzie jest również laptop z Windows :)

 19:29 W końcu iCloud Drive ma być użyteczny na wszystkich możliwych platformach, jak to chmura.

 Federighi dużo opowiada o synchronizacji pomiędzy iCloud Drive w iOS 8 i Yosemite, z wykorzystaniem AirPlay czy AirDrop. Nowością jest też sposób realizowania połączeń. W większości chmur proces synchronizacji odbywa się przez internet, ewentualnie co najwyżej jeszcze dodatkowo przez sieć lokalną. W przypadku iCloud wybór metody zależy od tego gdzie są urządzenia. Standardowo synchronizacja odbywa się przez internet, ale jeżeli smartfon (pardon, iPhone ;-) ) leży obok macbooka, to oba urządzenia łączą się bezpośrednio przez Bluetooth bez potrzeby korzystania z jakiejkolwiek sieci WiFi.

19:30 Aplauz zgromadzonych wywołała funkcja synchronizacji właściwości danych (co nas trochę zdziwiło - nie sama funkcja, lecz aplauz). Wybór na iPhone zdjęcia i zaznaczenie go jako ulubionego powoduje automatyczne dodanie do ulubionych na tablecie czy komputerze. No, ok...

Na scenie nowe iPady - zapraszamy na kolejną stronę!

2