artykuły

DDR4 – nowa generacja pamięci operacyjnej (RAM)

Test pamięci DDR4. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

49 1 listopada 2014, 07:57 Mateusz Brzostek

Wpływ opóźnień na wydajność

UWAGA – przeczytaj, zanim zaczniesz przeglądać wykresy!

Scenariusze testowe przedstawione w artykule nie są przekrojem typowego użytkowania komputera. Z całej gamy gier i programów użytkowych wybraliśmy tylko te, w których wydajność podsystemu pamięci zauważalnie wpłynęła na szybkość działania narzędzia lub liczbę klatek na sekundę w grze. Spośród wielu przeprowadzonych testów prezentujemy wyniki tylko tych aplikacji i gier, w których różnica wydajności w zalezności od choćby jednego parametru podsystemu pamięci (taktowanie, opóźnienia, liczba kanałów) była znacząca.

Ponadto interpretując te wyniki trzeba pamiętać o różnicy w wydajności między całkowitymi a niecałkowitymi wielokrotnościami BCLK.

Przetestowaliśmy wydajność przy stałym taktowaniu pamięci, ale większych i mniejszych głównych opóźnieniach. Przy prędkości DDR-2133 wiele zestawów pozwoli na dość swobodny wybór opóźnień, ale im szybsze taktowanie, tym bardziej się on zawęża: zwykle będziemy ustawiać opóźnienia rzędu CL15 lub CL16, między którymi już nie ma dużej różnicy.

Zauważalna różnica w wydajności pojawiła się tylko podczas kompresji jednego dużego pliku algorytmem LZMA. 7-zip pracuje wtedy dwuwątkowo i jest bardzo wrażliwy na opóźnienia pamięci.

8