artykuły

DDR4 – nowa generacja pamięci operacyjnej (RAM)

Test pamięci DDR4. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

49 1 listopada 2014, 07:57 Mateusz Brzostek

Wpływ liczby kanałów na wydajność

UWAGA – przeczytaj, zanim zaczniesz przeglądać wykresy!

Scenariusze testowe przedstawione w artykule nie są przekrojem typowego użytkowania komputera. Z całej gamy gier i programów użytkowych wybraliśmy tylko te, w których wydajność podsystemu pamięci zauważalnie wpłynęła na szybkość działania narzędzia lub liczbę klatek na sekundę w grze. Spośród wielu przeprowadzonych testów prezentujemy wyniki tylko tych aplikacji i gier, w których różnica wydajności w zalezności od choćby jednego parametru podsystemu pamięci (taktowanie, opóźnienia, liczba kanałów) była znacząca.

Ponadto interpretując te wyniki trzeba pamiętać o różnicy w wydajności między całkowitymi a niecałkowitymi wielokrotnościami BCLK.

DDR-2133

 

DDR-3000

Spośród przetestowanych gier i narzędzi tylko jeden program był wrażliwy na liczbę aktywnych kanałów pamięci: ARMA 3. Warto zauważyć, że dwa kanały DDR-3000 dają w tej grze lepszą wydajność niż cztery kanały DDR-2133.

Wyniki częściowo uzasadniają pomysł wielu potencjalnych nabywców Haswella-E na obniżenie kosztu modernizacji komputera przez oszczędzenie na pamięci DDR4. Z punktu widzenia wydajności jest to sensowny pomysł, ale utrata pojemności wydaje nam się pozbawianiem tej platformy jednej z jej głównych zalet.

7