artykuły

DDR4 – nowa generacja pamięci operacyjnej (RAM)

Test pamięci DDR4. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

49 1 listopada 2014, 07:57 Mateusz Brzostek

Wpływ taktowania na wydajność

UWAGA – przeczytaj, zanim zaczniesz przeglądać wykresy!

Scenariusze testowe przedstawione w artykule nie są przekrojem typowego użytkowania komputera. Z całej gamy gier i programów użytkowych wybraliśmy tylko te, w których wydajność podsystemu pamięci zauważalnie wpłynęła na szybkość działania narzędzia lub liczbę klatek na sekundę w grze. Spośród wielu przeprowadzonych testów prezentujemy wyniki tylko tych aplikacji i gier, w których różnica wydajności w zalezności od choćby jednego parametru podsystemu pamięci (taktowanie, opóźnienia, liczba kanałów) była znacząca.

Ponadto interpretując te wyniki trzeba pamiętać o różnicy w wydajności między całkowitymi a niecałkowitymi wielokrotnościami BCLK.

Spośród programów użytkowych jedynie 7-zip znacząco przyspiesza po zwiększeniu częstotliwości taktowania pamięci. Inaczej jest w grach: w wielu sytuacjach (najczęściej tam, gdzie przydaje się szybki procesor) różnica między szybką a wolną pamięcią może być łatwo zauważalna. Najwyraźniej widać to w Far Cry 3, w którym przyspieszenie z DDR-2133 do DDR-3000 oraz zmiana mnożnika pamięci dają w sumie około 30% więcej klatek na sekundę.

6