artykuły

DDR4 – nowa generacja pamięci operacyjnej (RAM)

Test pamięci DDR4. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

49 1 listopada 2014, 07:57 Mateusz Brzostek

SPD

Wspomniane już na stronie 2. SPD jest centralną częścią mechanizmu, na którego podstawie płyta główna dobiera parametry działania RAM-u. DDR4 funkcjonuje pod tym względem niemal identycznie z DDR3. Dokładne wyjaśnienie znajdziecie w artykule „Wielki test pamięci DDR3”.

SPD na module pamięci (nakieruj na ilustrację wskaźnik myszy, aby ją powiększyć)

Najważniejsza praktyczna informacja jest taka, że SPD jest dla płyty głównej wskazówką, jak ustawić parametry działania pamięci przy pierwszym uruchomieniu komputera. Dokładny opis znajdziecie we wspomnianym wielkim teście DDR3.

Co się dzieje przy pierwszym uruchomieniu komputera?

Płyta główna odpowiada za konfigurację kontrolera i magistrali RAM. Przy pierwszym uruchomieniu odczytywana jest zawartość pamięci SPD, a następnie algorytm wbudowany w UEFI określa taktowanie i opóźnienia, z jakimi należy uruchomić moduły.

Wszystkie płyty X99, z którymi mieliśmy do czynienia, wybierają automatycznie najszybszy z „oficjalnych” profili JEDEC. Wszystkie moduły w teście miały wpisany profil z taktowaniem DDR-2133 (to najszybsze oficjalnie obsługiwane taktowanie DDR4) i opóźnieniem CL15. Dlatego, nawet jeśli kupisz pamięć DDR-2800 albo DDR-3000, będzie ona działała z prędkością DDR-2133, dopóki nie zmienisz tego ustawienia ręcznie!

SPD pamięci HyperX Predator zinterpretowane przez płytę Asus Rampage V Extreme

Moduły o taktowaniu szybszym niż standardowe zwykle mają jeden lub więcej profili XMP, w których zapisuje się niestandardowe napięcie zasilania kości, taktowanie i opóźnienia. XMP trzeba aktywować ręcznie w programie konfiguracyjnym UEFI płyty głównej. Zatem nabywca zestawu DDR4 o nominalnym taktowaniu powyżej DDR-2133 musi pamiętać, że wkracza w dziedzinę podkręcania. Możliwość osiągnięcia więcej niż DDR-2133 nie jest gwarantowana ani przez producenta pamięci, ani przez producenta procesora. Wymaga też pewnej (choć niewielkiej) wiedzy ze strony użytkownika.

3