Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Piątek, 19 września 2014, 04:31

MSI GeForce GTX 970 Gaming

MSI GeForce GTX 970 Gaming to całkowicie nowy model tego producenta z serii dla graczy. Karta została wyposażona w nową wersję układu chłodzenia Twin Frozr, oznaczoną cyfrą V, o której wstępne informacje pojawiały się już 2 tygodnie przed tym, zanim sprzęt trafił do sklepów. I w końcu jest! Producent zmienił wygląd konstrukcji w porównaniu z wersją stosowaną między innymi w GTX-ie 780. Wciąż mamy do czynienia z dwoma wentylatorami, ale tym razem o nieco zmienionym kształcie, a sama bryła obudowy układu wydaje się nieco bardziej agresywna.

Wzorem produktów Asusa z serii Strix (to właśnie Asus pierwszy wprowadził to rozwiązanie na salony w GTX-ie 780) karta MSI jest chłodzona w sposób półpasywny, a to znaczy, że można liczyć na całkowitą ciszę w spoczynku. Dopóki temperatura rdzenia nie przekracza określonego przez producenta limitu (60 stopni Celsjusza), dopóty wentylatory pozostają nieruchome.

Jeśli już temperatura rdzenia przekroczy umowną granicę (w grach dzieje się to po 2 min obciążenia), wentylatory zaczną się kręcić z prędkością 300 obr./min, by stopniowo dojść do około 1100 obr./min.

Model GTX 970 Gaming jest zasilany z dwóch wtyczek PEG: sześcio- i ośmiopinowej, a więc inaczej niż w wersji referencyjnej, w której zastosowano dwa sześciopinowe złącza.

Producent zmodyfikował również zestaw wyjść. Zamiast DVI, HDMI 2.0 i trzech DisplayPort dostępne są dwa DVI oraz po jednym DisplayPort i HDMI. Warto zaznaczyć, że w sieci pojawiają się sprzeczne informacje co do wersji tego ostatniego: MSI na swojej stronie pisze, że testowana karta ma wyjście HDMI w wersji 1.4, ale przedstawiciel firmy zapewnił, że sprzęt jest zbudowany według specyfikacji Nvidii, a więc jest zgodny z 2.0. Problemem jest to, że konstrukcja jeszcze nie przeszła procesu certyfikacji przez konsorcjum HDMI, co ma nastąpić „wkrótce”.

Wydajność

Taktowanie bazowe rdzenia MSI GeForce GTX 970 Gaming zostało ustawione na 1140 MHz, a więc jest o 90 MHz szybsze niż w wersji referencyjnej. Realne taktowanie w grach to około 1290 MHz, czyli podobnie jak w modelu Asus GeForce GTX 970 Strix. Taktowanie pamięci wynosi 1753 MHz.

 

 MSI GeForce GTX 970 Gaming

Taktowanie bazowe rdzenia

1140 MHz

Realne taktowanie rdzenia w grach

1290 MHz

Taktowanie pamięci

1753 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

4 GB / GDDR5

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

48°C

0 obr./min (model półpasywny)

Obciążenie (Far Cry 3):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

65°C

1116 obr./min

 

 

Podkręcanie

Kartę podkręcaliśmy po zwiększeniu limitu mocy w programie MSI Afterburner do 110%. Suwaki szły w górę jak burza, artefakty zaś pojawiały się sporadycznie dopiero przy taktowaniu bazowym rdzenia rzędu 1375 MHz. Ostatecznie spowolniliśmy je do 1355 MHz (była to w pełni stabilna wartość), co przełożyło się na 1505 MHz pod obciążeniem. Kolejny Maxwell przekraczający 1,5 GHz – to już nie przypadek!

Nieźle podkręciła się też pamięć, bo o 150 MHz, do 1903 MHz.

 

 MSI GeForce GTX 970 Gaming

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1355 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1505 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

1903 MHz

 

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart.

 

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

 

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie (opublikowano 25.09.2014 r.)

MSI GeForce GTX 970 Gaming to następna udana konstrukcja z tej serii i w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Architektura Maxwell pozwala budować bardzo wydajne, ciche i nadzwyczaj dobrze podkręcające się karty graficzne, które do tego wszystkiego potrzebują mniej energii niż konkurencyjne Radeony R9 290X oraz poprzednia generacja Nvidii, seria GTX 700. MSI pod tym względem nie odstaje. Jeśli chodzi o sprawność układu chłodzenia, w spoczynku testowana karta jest niesłyszalna, a pod obciążeniem osiągnęła 23,5 dB, czyli najmniej spośród przetestowanych przez nas do tej pory GTX-ów 970 i 980. W testach wydajności wyprzedza o mniej więcej 8–10% czołowe układy AMD, Radeony R9 290X, i osiąga poziom GTX-a 780 Ti, a więc ze spokojem można uruchomić każdą grę w odpowiednio wysokich ustawieniach jakości obrazu.

dla karty graficznej MSI GeForce GTX 970 Gaming za doskonały stosunek wydajności do ceny w segmencie wydajnych kart graficznych, bardzo wysoką kulturę pracy układu chłodzenia oraz znakomitą efektywność energetyczną

 

MSI GeForce GTX 970 Gaming
Zalety
  • bardzo dobry stosunek wydajności do ceny
  • fabryczne podkręcenie
  • bardzo duży potencjał podkręcania
  • bezgłośny w spoczynku...
  • ...i bardzo cichy pod obciążeniem układ chłodzenia
  • największa efektywność energetyczna na rynku
Wady
  • Brak
Do testów dostarczył:MSI
Cena sugerowana w dniu publikacji testu:ok. 1499 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
1749 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 35
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane