Karty graficzne
Artykuł
Łukasz Marek, Piotr Gontarczyk, Piątek, 19 września 2014, 04:32

MSI GeForce GTX 980 Gaming

MSI GeForce GTX 980 Gaming to konstrukcja bliźniaczo podobna do już przez nas testowanej GTX 970 Gaming. Gdy leżą obok siebie, nie sposób ich rozróżnić, bo zastosowany układ chłodzenia jest identyczny. Składa się on z dwóch 100-milimetrowych wentylatorów umieszczonych w ciekawie wyglądającej, czerwono-czarnej obudowie. Pod wentylatorami umieszczono radiator z czterema rurkami cieplnymi.

Cała konstrukcja jest półpasywna i przy braku obciążenia wentylatory nie poruszają się dopóty, dopóki temperatura rdzenia nie przekracza 60 stopni Celsjusza. MSI GeForce GTX 980 Gaming jest zasilana za pomocą dwóch ośmiopinowych złączy, a na odwrocie karty zabrakło, niestety, płytki usztywniającej, która znalazła się w wersji referencyjnej.

Zestaw wyjść obrazu to: DVI, HDMI oraz trzy DisplayPort, przy czym można podłączyć cztery wyświetlacze jednocześnie.

Wydajność

MSI GeForce GTX 980 Gaming w fabrycznej konfiguracji ma następujące parametry: rdzeń – 1190 MHz, pamięć – 1753 MHz. Rdzeń jest więc przyśpieszony o 63 MHz względem wersji referencyjnej, natomiast taktowanie pamięci pozostało niezmienione. Efektem działania techniki GPU Boost 2.0 jest to, że faktyczne taktowanie rdzenia w grach to około 1316 MHz (w wersji referencyjnej – 1240 MHz), więc MSI GTX 980 Gaming jest o mniej więcej 5% wydajniejsza od standardowo taktowanej dziewięćsetosiemdziesiątki.

 

 MSI GeForce GTX 980 Gaming

Taktowanie bazowe rdzenia

1190 MHz

Realne taktowanie rdzenia w grach

1316 MHz

Taktowanie pamięci

1753 MHz

Pamięć –

ilość/rodzaj

4 GB / GDDR5

Spoczynek (pulpit):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

46°C

0 obr./min (karta półpasywna)

Obciążenie (Far Cry 3):

Temperatura rdzenia

Prędkość wentylatora

 

67°C

1200 obr./min

 

 

Podkręcanie

Liczyliśmy na większy sukces w tej dziedzinie. Początkowe częstotliwości taktowania: rdzeń – 1190 MHz, pamięć – 1753 MHz, udało się zwiększyć do poziomu 1340/1953 MHz, a więc, odpowiednio, o mniej więcej 12% i 11%. Podczas obciążenia faktyczne taktowanie rdzenia przyspieszało do 1466 MHz, a więc najmniej w całej stawce podkręconych GTX-ów 980 (karta była wtedy wolniejsza nawet od przetaktowanej wersji referencyjnej). Na szczęście wydajność wciąż była nadzwyczajna ;)

 

 MSI GeForce GTX 980 Gaming

Podkręcenie –

taktowanie bazowe rdzenia

1340 MHz

Podkręcenie –

realne taktowanie rdzenia w grach

1466 MHz

Podkręcenie –

taktowanie pamięci

1953 MHz

 

Ciśnienie akustyczne

Test głośności wykonujemy w wygłuszonym pomieszczeniu pod poziomem gruntu. W takich warunkach w środku nocy mierzyliśmy ok. 18,7 dBa. Ostrożny oddech testującego zwiększa głośność tła do niespełna 20,0 dBa. Identyczny poziom osiąga ona w dzień, gdyż mimo usytuowania pomieszczenia i wygłuszenia go część miejskiego gwaru dociera do sprzętu pomiarowego. My testujemy w środku nocy, co zapewnia najmniejszy możliwy wpływ zewnętrznych czynników.

Głośność
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Temperatura

Temperaturę rdzenia graficznego mierzymy z użyciem Far Cry 3 w maksymalnych ustawieniach szczegółowości obrazu. To z pewnością najbardziej typowa sytuacja dla większości graczy. Far Cry 3 jest bardzo wymagającą grą, która potrafi wycisnąć siódme poty z najmocniejszych kart.

 

Temperatura
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Należy pamiętać, że nie można porównywać temperatury działania różnych układów! Ilość wydzielanej energii jest wprost proporcjonalna do ilości pobieranej (i niemal jej równa; wyniki pomiarów przedstawiamy na następnej stronie), a temperatura ma znaczenie jedynie w kontekście oceny jakości układu chłodzenia w porównaniach kart wykorzystujących ten sam układ graficzny.

Pobór energii

 

Pobór energii
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Spoczynek Obciążenie
 

Podsumowanie (opublikowano 02.10.2014 r.)

MSI GeForce GTX 980 Gaming to udana karta, podobnie jak wolniejszy model. Fabryczne podkręcenie pozwala jej wyprzedzić o 5% konstrukcję referencyjną, ale jest wolniejsza od każdej z przetestowanych przez nas do tej pory wersji niereferencyjnych. Nadrabia za to półpasywnym trybem chłodzenia w spoczynku oraz bardzo małą głośnością pod obciążeniem. Pobór energii jest w normie, ale sprzęt (a przynajmniej nasz egzemplarz) okazał się niezbyt podatny na podkręcanie, bo pozwolił się przyspieszyć mniej niż wersja referencyjna i wszystkie pozostałe.

Cena czołowego modelu MSI została ustalona na 2400 zł i właśnie tyle widnieje na sklepowych metkach, czyli wynosi tyle, ile miała kosztować wersja referencyjna. Co ciekawe, faktyczna cena tych kart to około 2200 zł i jest to spore zagrożenie dla własnych konstrukcji poszczególnych producentów.

GTX 980 z „titanowym” układem chłodzenia podkręca się bowiem tak samo dobrze jak niereferencyjne odpowiedniki i jedyne, co działa na niekorzyść tego układu, to głośność nieco większa niż w przypadku modelu MSI GTX 980 Gaming, choć z drugiej strony gorące powietrze od razu opuszcza obudowę. Nie zmienia to jednak ogólnej oceny karty: GTX-y 980 są mało opłacalne w porównaniu z GTX-ami 970.

MSI GeForce GTX 980 Gaming
Zalety
  • Najwydajniejsza jednoprocesorowa karta graficzna
  • fabryczne podkręcenie
  • bezgłośny w spoczynku i cichy pod obciążeniem układ chłodzenia
  • największa efektywność energetyczna na rynku
Wady
  • cena
  • stosunkowo niewielki zapas O/C
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji testu:ok. 2399 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
3948 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 24
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane