artykuły

Test laptopów za mniej więcej 1000–1500 złotych

Który tani laptop jest najlepszy?

64
24 września 2014, 08:25 Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki

Asus X102B

Asus X102B to laptop skonstruowany z myślą o dużej mobilności. Jest niewiele większy od zeszytu w formacie A5, a waga to zaledwie 1,1 kg. To jeden z najmniejszych laptopów w naszym zestawieniu. Jest oparty na procesorze AMD A4-1200. Cechą charakterystyczną tego modelu oprócz mikroskopijnych wymiarów jest dotykowy ekran.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor AMD A4-1200
Pamięć 4 GB
Ekran 10,1" (1366 × 768), TN, błyszczący, dotykowy
Układ graficzny AMD Radeon HD 8180
Nośnik danych

HDD 320 GB

SSD 128 GB

Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 266 mm × 185 mm × 29 mm, 1,1 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0, 2 USB 2.0, HDMI, D-sub, RJ-45, audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 8.1
Cena od 1299 zł

 

Dostępne konfiguracje

AMD A4-1200, HDD 320 GB, Windows 8.1 – 1299 zł
AMD A4-1200, SSD 120 GB, Windows 8.1 – 1499 zł

Wygląd, wykonanie, złącza

Wygląd Asusa X102B jest przyjemny dla oka. Tworzywo, z którego wykonano pokrywę matrycy, przypomina włókno węglowe, a całość zdobi wycinane laserowo metalowe logo. Wewnętrzna część laptopa jest zbudowana z tego samego plastiku. Tylko tworzywo okalające klawiaturę jest śliskie.

Jakość wykonania jest bardzo wysoka. Sztywność obudowy jest zaskakująco dobra. Nawet plastik w pokrywie matrycy zbytnio się nie ugina. Spasowanie elementów również jest bez zarzutu. Stabilność ekranu jest bardzo duża, a to za sprawą oporu, jaki stawiają zawiasy, choć przez to nie uda się otworzyć urządzenia jedną ręką. Tradycyjnie występuje problem ze stabilnością komputera, gdy jedna ręka obsługuje ekran dotykowy, a druga nie spoczywa na klawiaturze.

Zestaw złączy bardziej przypomina wyposażenie 15-calowca niż laptopa o przekątnej ekranu długości 10,1 cala. Do dyspozycji są: wyjścia VGA i HDMI, port LAN, czytnik kart pamięci, złącze USB 3.0, dwa USB 2.0 oraz zintegrowane gniazdo audio.


Przód: brak portów rozszerzeń Tył: brak portów rozszerzeń Lewa strona: D-sub, HDMI, gniazdo zasilacza, USB 3.0, czytnik kart pamięci
Prawa strona: audio, 2 × USB 2.0. RJ-45, zamek Kensington

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura ma klasyczny układ, choć przyzwyczajenie się do niej może zająć trochę czasu, i ze względu na wymiary laptopa nie ma wydzielonego bloku numerycznego. Klawisze pracują cicho, a ich skok jest krótki. Informacja zwrotna mogłaby być wyrazistsza, jednak ogólne zestrojenie jest poprawne. My wolelibyśmy nieco mniejszą „twardość”.

Malutka płytka dotykowa została wykonana ze śliskiego plastiku. Zintegrowane z nią dwa przyciski mają średni skok, a informacja zwrotna jest wyraźna. Płytka zapewnia dobrą precyzję i nie sprawia problemów z obsługą systemu.

Ekran to błyszcząca dotykowa matryca zbudowana w technice TN. Maksymalna jasność wynosi zaledwie 207 cd/m2, co w tak przenośnym komputerze jest wadą. Komfortowo korzystać ze sprzętu w ostrym świetle dziennym zwyczajnie się nie da. Kontrast wynosi 319 : 1. Kąty widzenia, choć dość wąskie, są dobre, jak na panel TN. Odwzorowanie barw jest poprawne, jednak po błyszczącej matrycy spodziewaliśmy się żywszych.

Warstwa dotykowa zapewnia dobrą precyzję. Nie ma problemów z trafieniem w wybrane miejsce czy związanych z reakcją samego ekranu. Dzięki temu system obsługuje się przyjemniej i łatwiej, niż za pomocą samej płytki dotykowej.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/TN/błyszcząca/dotykowa
Rozdzielczość 1366 × 768
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 12/15°
Kąty widzenia w poziomie 23°
Maksymalna jasność 207 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 63%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 94,9/97,7/82,8%
Kontrast statyczny 319 : 1

 

Głośniki potrafią zagrać głośno. Jakość dźwięku jest poprawna, jak na rozmiary urządzenia. Średnica jest w miarę wyraźna. Wysokie tony, choć nie są najlepszej jakości, przynajmniej nie brzmią natarczywie. Bas jest nieobecny, ale to akurat dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem.

Wydajność

Energooszczędna jednostka AMD A4-1200 ma dwa rdzenie taktowane z szybkością 1 GHz. Jej TDP wynosi około 4 W. Wydajność układu jest katastrofalna. Problemem jest nawet sprawne korzystanie z narzędzi biurowych, o grach nie wspominając. Użytkownik komputera z tym procesorem powinien być cierpliwy i mieć dużo czasu.

Temperatura, głośność, czas działania

Temperatura obudowy podczas obciążenia nie była wysoka. W najcieplejszym punkcie, w pobliżu wylotu powietrza na spodzie, urządzenie pomiarowe wskazało 30 stopni Celsjusza. Część laptopa w okolicach klawiatury nie nagrzewała się powyżej 25 stopni, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Temperatura obudowy nie przekracza granicy dyskomfortu

 

Głośność
Spoczynek 20,9 dB
Pełne obciążenie

24,8 dB

Dotyczy konfiguracji z procesorem AMD A4-1200

Głośność układu chłodzenia jest bardzo mała. W obciążeniu wynosiła zaledwie 24 dB, a w spoczynku nie przekraczała 21 dB. To bardzo dobre rezultaty.

Czas działania trochę rozczarowuje, jak na sprzęt, który w założeniu ma często działać na zasilaniu akumulatorowym. Tym bardziej że pojemność akumulatora nie jest mała, bo wynosi 33,5 Wh. Maksymalny czas użytkowania to ponad 6 godzin, a w typowym można liczyć na trochę ponad 4 godziny.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 380 min
Typowe użytkowanie (?) 253 min
Film HD (?) 225 min

 

Podsumowanie

Dobra jakość wykonania idzie w parze z nowoczesnością, której przykładem jest dotykowy ekran. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt tej wielkości z reguły jest wolny. Zastanawiamy się też, komu można by polecić ten malutki laptop, i trudno nam znaleźć jakąś grupę docelową. Szczególnie że za 200 zł mniej można mieć znacznie szybszy i równie funkcjonalny model Lenovo S210, a za 200–300 zł więcej można kupić także szybszego, a do tego konwertowalnego Asusa T100, który ponadto jest wyposażony w matrycę IPS i zapewnia jeszcze większą mobilność.

Asus X102B
Zalety
  • dobra jakość wykonania
  • dotykowy ekran
  • duża łatwość przenoszenia
Wady
  • cena
  • niewystarczająca wydajność
  • Czas działania mógłby być dłuższy 
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):1299 zł
9