artykuły

Test laptopów za mniej więcej 1000–1500 złotych

Który tani laptop jest najlepszy?

64
24 września 2014, 08:25 Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki

Na to musisz zwrócić szczególną uwagę – część 1.

Skoro tutaj trafiłeś, to pewnie chcesz kupić laptop, wiesz, co będziesz na nim robić, ale niekoniecznie rozumiesz te techniczne określenia używane w opisach poszczególnych komputerów. Na tej stronie wyjaśnimy, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas kupowania sprzętu dla siebie lub rodziny i jak nie dać się omotać marketingowym hasłom oraz nieuczciwym sprzedawcom.

Wielkość i rozdzielczość ekranu a rozmiar laptopa

Pośród testowanych urządzeń można znaleźć takie z małym ekranem, o przekątnej długości 10,1 cala i 11,6 cala, którym raczej bliżej do netbooków niż „normalnych” laptopów, ale także większe, częściej spotykane, z ekranem o przekątnej długości 15,6 cala. Różnicę w wielkości między modelami wyposażonymi w matryce o różnej przekątnej najlepiej zobrazują poniższe zdjęcia:

Te najmniejsze przy tych największych wyglądają wręcz mikroskopijnie, więc aby wybrać laptop możliwie dopasowany do potrzeb, dobrze jest wcześniej sprawdzić (np. w sklepie lub u znajomych), jaki rozmiar matrycy będzie odpowiedni. Oczywiście, im mniejszy ekran, tym laptop lżejszy, więc prościej nosić go w plecaku czy torbie. Jeśli sprzęt ma służyć głównie „w terenie”, warto rozważyć, czyby nie kupić mniejszego modelu, gdyż po całym dniu z komputerem na plecach dodatkowe gramy dają się we znaki.

Po lewej rozdzielczość 1366 × 768, po prawej 1920 × 1080


Porównanie rozdzielczości 1366 × 768 z 1920 × 1080

Inna rzecz to rozdzielczość, a ekran każdego z testowanych modeli ma 1366 × 768 pikseli. Jakie ma to znaczenie przy różnych przekątnych? Zasada jest prosta: im mniejszy ekran przy takiej samej rozdzielczości, tym wyświetlane elementy stają się mniejsze. W przypadku filmów czy zdjęć nie jest to aż tak istotne, ale dla niektórych czcionki na ekranie o przekątnej długości 10,1 cala mogą być za małe. Jednak, ponownie, jest to kwestia upodobań, a przy tym warto pamiętać, że Windows 8/8.1 bardzo dobrze radzi sobie ze skalowaniem (powiększaniem) interfejsu, podobnie jak nowoczesne przeglądarki internetowe.

Wyposażenie – gniazda, multimedia, łączność

  1. Wi-Fi 802.11 b/g/n, czyli sieć bezprzewodowa. Każdy laptop jest wyposażony w taki moduł i każdy taki moduł obsługuje szybki standard n.
  2. Kamera i mikrofon. Także w te podzespoły jest wyposażony każdy z testowanych laptopów. Dzięki nim można prowadzić rozmowy i wideorozmowy przez internet. Warto jednak sprawdzić, czy jakość rejestrowanego dźwięku i obrazu jest wystarczająca, ponieważ bywa z tym różnie.
  3. Bluetooth – umożliwia przesyłanie danych między smartfonem a komputerem, czasami też pozwala podłączać urządzenia peryferyjne. Każdy z laptopów został wyposażony w tę technikę.
  4. HDMI – cyfrowe złącze służące do przesyłania obrazu do zewnętrznego monitora lub telewizora. Wszystkie testowane laptopy je mają.
  5. Porty USB. Większość komputerów w naszym teście zapewnia dwa w wersji 2.0 oraz jeden w wersji 3.0. Naszym zdaniem jest to rozsądne minimum – dwa to za mało, gdyż wystarczy podłączyć myszkę i dysk zewnętrzny, by wykorzystać wszystkie dostępne. Jedynym laptopem w stawce, który nie ma USB 3.0, jest Dell 3531.
  6. Czytnik kart pamięci. Zapewnia go każdy z przetestowanych modeli (poza Lenovo Flex 10). Dzięki niemu bardzo szybko skopiujemy zdjęcia z aparatu na komputer.

Oprogramowanie – preinstalowany Windows czy bez niego?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od zdolności i wiedzy użytkownika. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby instalować własnoręcznie kupioną kopię systemu Windows, wybierz sprzęt z gotowym do użycia systemem. Ma to dodatkową zaletę w postaci zainstalowanych przez producenta sterowników, a warto wiedzieć, że niekiedy samodzielna ich instalacja potrafi przysporzyć sporo problemów. Z reguły cena takiego laptopa jest wyższa o 150–300 zł, ale dzięki temu mamy w pełni oryginalny system ze sterownikami, a często także dodatkowym oprogramowaniem (choć nie zawsze przydatnym).

Laptop z Windows jest gotowy do działania już w kilka minut po wyjęciu z pudełka, a nie dopiero – w najlepszym razie – za kilka godzin. Oczywiście, jeśli masz własną kopię systemu operacyjnego i umiesz zainstalować wszystkie sterowniki (często niedołączone na płytce CD/DVD), tańszą opcją jest komputer bez systemu operacyjnego z tej rodziny.

3