artykuły

Test laptopów za mniej więcej 1000–1500 złotych

Który tani laptop jest najlepszy?

64 24 września 2014, 08:25 Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki

Packard Bell ENTF71BM

Projekt modelu Packard Bell Easy Note ENTF71BM czerpie garściami z osiągnięć firmy Acer. Testowany przez nas laptop wygląda jak powiększony Acer E11 E3-111.Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Celeron N2830
Pamięć 2 GB / 4 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), TN, błyszczący
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych HDD 500 GB
Napęd optyczny DVD-RW
Wymiary i waga 382 mm × 256 mm × 26 mm, 2,4 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0, 2 USB 2.0, D-sub, HDMI, RJ-45, audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 8.1
Cena od 999 zł

 

Dostępne konfiguracje

Celeron N2830, 2 GB RAM, Windows 8.1 – 999 zł
Celeron N2830, 4 GB RAM, Windows 8.1 – 1119 zł

Wygląd, wykonanie, złącza

Różnice względem wspomnianego Acera E3, nie licząc rozmiaru, sprowadzają się do innego tworzywa, z którego wykonano obudowę. W Acerze był to głównie gładki plastik. Tu mamy do czynienia z plastikiem przypominającym ten, z którego wytwarza się obudowy klawiatur do komputerów PC.

Producent, aby urozmaicić wygląd czarnej obudowy, naniósł na nią wzór, który prawdopodobnie ma udawać dziurkowaną skórę. Wygląda to całkiem nieźle, szczególnie że wgłębienia w tworzywie są prawdziwe, nie zaś wykonane za pomocą lakieru. Stylowo wygląda też emblemat firmy, choć zdarzyła się mała wpadka: sam z siebie lekko się odkleił od obudowy. Na szczęście po solidnym dociśnięciu pozostał już do końca testów na swoim miejscu.

Jakość wykonania jest przyzwoita. Plastiki są nie najgorszej jakości, choć sprawiają wrażenie takich, które nietrudno porysować. Zaletą jest to, że laptop niechętnie gromadzi odciski palców, dzięki czemu jest łatwy do utrzymania w czystości. Co dość typowe, pokrywa ugina się w środkowej części, jednak ogólnie sztywność obudowy jest niezła.


Większość złączy, podobnie jak w Acerze E11 E3-111, została umieszczona z tyłu obudowy. Dostępny zestaw to: jedno USB 3.0, dwa USB 2.0, wyjście HDMI, czytnik kart pamięci, gniazdo audio oraz port LAN.


Przód: brak portów rozszerzeń Tył: gniazdo zasilacza, audio, USB 2.0, USB 3.0, HDMI, RJ-45Lewa strona: zamek Kensington, USB 2.0, czytnik kart pamięci
Prawa strona: nagrywarka DVD

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura generalnie jest całkiem niezła. Pisze się łatwo i całkiem przyjemnie. Skok klawiszy jest średni, a informacja zwrotna – poprawna. Można powiedzieć, że zestrojenie konstrukcji jest przyzwoite. Układ znaków jest standardowy. Trochę szkoda, że producent nie wydzielił bloku numerycznego, bo miejsca jest wystarczająco dużo.

Płytka dotykowa jest duża i wykonana ze śliskiego materiału. Wyróżnia się na tle obudowy kolorem. Towarzyszące jej przyciski są ciche i mają krótki skok. Precyzja płytki jest co najmniej przyzwoita, co pozwala bezproblemowo obsługiwać system za jej pomocą.

Ekran typu TN o błyszczącej powierzchni jest mocną stroną laptopa. Podświetlenie typu LED zapewnia niezbyt dużą maksymalną jasność, 220 cd/m2. Odwzorowanie kolorów jest dobre. Pokrycie palety sRGB jest najlepsze w teście i wynosi 78,9%. Oprócz żywych barw ekran zapewnia całkiem niezłą głębię czerni. Kontrast też jest nie najgorszy i przy maksymalnej sile podświetlenia wynosi 550 : 1. Kąty widzenia są wąskie, co jest typowe dla techniki TN.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/TN/błyszcząca
Rozdzielczość 1366 × 768
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 15/18°
Kąty widzenia w poziomie 25°
Maksymalna jasność 220 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 78,9%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 88,7/95,7/91,4%
Kontrast statyczny 550 : 1


Głośniki są niezłej jakości. Choć grają stosunkowo cicho, brzmienie jest przyjemne dla ucha, całkiem spójne, dość klarowne. Wysokie tony nie są ostre. Oczywiście, brakuje niskich tonów, ale to bolączka większości systemów audio w laptopach.

Wydajność

Procesor Intel Celeron N2830 to szybciej taktowana wersja Celerona N2810. Podobnie jak wolniejszy układ ma dwa rdzenie. Sprawdzi się w edycji dokumentów w pakietach biurowych i w trakcie przeglądania stron internetowych. Do zadań wymagających większej wydajności zwyczajnie się nie nadaje.

Temperatura, głośność, czas działania

Packard Bell ENTF71BM nie nagrzewa się nadmiernie. Zamontowany w nim procesor Celeron N2830 może nie jest demonem szybkości, jednak powinien umożliwić w miarę normalne użytkowanie. Jego TDP wynosi w typowym scenariuszu 4,5 W, co bezpośrednio się przekłada na wskazania temperatury na obudowie. Najwyższa, jaką udało nam się zanotować, wynosiła 30 stopni Celsjusza, co można uznać za dobry wynik. Laptop praktycznie na całej powierzchni pozostaje przyjemnie chłodny.

Temperatura obudowy nie przekracza granic dyskomfortu

 

Głośność
Spoczynek 19,7 dB
Pełne obciążenie

22 dB

Dotyczy konfiguracji z procesorem Celeron N2830

Głośność układu chłodzenia jest bardzo mała: wynikiem 19,7 db udało się pokonać większość rywali. Pod obciążeniem sprzęt pozostał praktycznie niesłyszalny, bo zmierzyliśmy zaledwie 22 dB.

W laptopie zamontowano trzykomorowy akumulator litowo-polimerowy o pojemności 58 Wh. Wyniki w testach czasu działania są bardzo dobre. W teście przeprowadzonym przy zmniejszonej jasności podświetlenia oraz wyłączonym module Wi-Fi laptop wytrzymał ponad 10 godzin. Używany na przykład do surfowania po internecie wyłączy się po 7 godzinach. Film HD można oglądać przez niecałe 6 godzin.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 620 min
Typowe użytkowanie (?) 420 min
Film HD (?) 350 min

 

Podsumowanie

Do modelu Packard Bell Easy Note ENTF71BM podchodziliśmy z pewną rezerwą. Okazuje się jednak, że całkowicie niesłusznie. Ma on przyjemnie grające głośniki, dobry ekran, a do tego jest bardzo cichy. Szkoda jednak, że zabrakło wydzielonego bloku numerycznego w klawiaturze. Również wydajność pozostawia trochę do życzenia. Choć może sprzęt nie pretenduje do czołówki, to udany produkt.

Packard Bell ENTF71BM
Zalety
  • długi czas działania
  • cichy i skuteczny układ chłodzenia
  • niezły ekran
  • dość dobre głośniki
Wady
  • dosyć niska wydajność
  • jakość wykonania
Do testów dostarczył:X-kom
Cena w dniu publikacji (z VAT):999 zł
Zobacz bieżące oferty:
Presto
269 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

23