artykuły

Test laptopów za mniej więcej 1000–1500 złotych

Który tani laptop jest najlepszy?

64
24 września 2014, 08:25 Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki

MSI S12

MSI S12 to laptop o przekątnej ekranu długości 11,6 cala, który jako jeden z nielicznych w naszym teście może się pochwalić tym, że jego obudowa została częściowo wykonana z aluminium. Materiał ten wykorzystano w pokrywie ekranu. Dzięki takiemu zabiegowi komputer sprawia w pierwszej chwili wrażenie, jakby kosztował więcej, niż faktycznie kosztuje.

 

Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor E1-2100 / A4-5000
Pamięć 4 GB
Ekran 11,6" (1366 × 768), TN, błyszczący, dotykowy
Układ graficzny Radeon HD 8210
Nośnik danych HDD 500 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i waga 296 mm × 192 mm × 31 mm, 1,3 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0, 2 USB 2.0, HDMI, audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Brak systemu / Windows 8.1
Cena od 999 zł

 

Dostępne konfiguracje

E1-2100, 4 GB RAM, bez systemu – 999 zł
E1-2100, 4 GB RAM, Windows 8.1 – 1079 zł
A4-5000, 4 GB RAM, bez systemu – 1150 zł
A4-5000, 4 GB RAM, Windows 8.1 – 1449 zł

Wygląd, wykonanie, złącza

Obudowę MSI S12 wykonano (wyjąwszy wspomniane aluminium na pokrywie ekranu) z białego, błyszczącego tworzywa sztucznego. Trzeba przyznać, że nieźle komponuje się ono z metaliczną szarością aluminium i czarną ramką wokół matrycy. Laptop może się podobać. Nieco do życzenia pozostawia sztywność pokrywy wyświetlacza, która ugina się już przy bardzo lekkim nacisku. Drażnić mogą trochę także dość ostro ścięte krawędzie pokrywy. Okolice klawiatury są już na szczęście dużo sztywniejsze od wierzchniej części laptopa – ten element nie budzi naszych zastrzeżeń.

Pewne obawy co do trwałości komputera wywołało jednak to, że ramka ekranu jest dość słabo przymocowana do pokrywy. Do tego stopnia, że mogliśmy bez wysiłku odgiąć ramkę na mniej więcej milimetr. Nie można wykluczyć, że skróci to żywot MSI S12.

Zawiasy stawiają bardzo duży opór. Otwarcie laptopa jedną ręką bez odrywania podstawy od podłoża jest praktycznie niemożliwe.

MSI S12 nie grzeszy smukłością: jest gruby na ponad 30 mm, co w laptopie z ekranem o przekątnej długości 11,6 cala trudno uznać za spektakularne osiągnięcie.

Są trzy porty USB, ale tylko jeden działa w standardzie 3.0. Na krawędziach laptopa znalazły się ponadto: wyjścia wizyjne D-sub oraz HDMI, gniazda do podłączania słuchawek i mikrofonu, czytnik kart pamięci i port sieciowy RJ-45.


Przód: brak portów rozszerzeń


Tył: brak portów rozszerzeń

Lewa strona: gniazdo zasilacza, D-sub, HDMI, USB 3.0
Prawa strona: gniazda audio, 2 × USB 2.0, czytnik kart pamięci, RJ-45

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Na ciepłe słowa zasługuje, naszym zdaniem, klawiatura MSI S12. Klawisze charakteryzują się bardzo dobrą sprężystością i wyraźnie wyczuwalnym momentem pełnego wciśnięcia, dzięki czemu pisanie może być prawdziwą przyjemnością. Przyczepilibyśmy się lekko jedynie do grzechoczącego dźwięku, jaki wydają przy bardziej energicznym pisaniu.

Płytka dotykowa jest wręcz symbolicznych rozmiarów, za to działa bez zarzutu, podobnie jak umieszczone pod nią przyciski. Osoby o nieco bardziej delikatnych opuszkach palców mogą narzekać na lekką chropowatość jej powierzchni, która po pewnym czasie może lekko drażnić skórę.

Zastosowany w MSI S12 wyświetlacz jest zbudowany w technice TN, ale trzeba przyznać, że sprawuje się zaskakująco dobrze, jak na ten rodzaj matrycy. Maksymalna jasność podświetlenia jest średnia, za to ekran dobrze radzi sobie z wyświetlaniem głębokiej czerni, dzięki czemu obraz zyskuje na wyrazistości. Również odwzorowanie kolorów nie powinno być powodem do narzekań. Także kąty widzenia nie są tak małe jak w niektórych „teenkach”.

Powierzchnia matrycy jest błyszcząca, co zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 10,1"/TN/błyszcząca
Rozdzielczość 1366 × 768
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 20/15°
Kąty widzenia w poziomie 25°
Maksymalna jasność 250 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 60,7%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 92,2/93/90,2%
Kontrast statyczny 958 : 1


Głośniki grają dość głośno, ale nie przekłada się to na wysoką jakość dźwięku. Jest on zbity, płaski i przesycony syczącymi, wysokimi tonami. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów z dużą liczbą efektów specjalnych bez słuchawek lub zewnętrznych kolumn będzie raczej kiepskim pomysłem.

Wydajność

Sercem MSI S12 jest APU AMD E1-2100 (Kabini). Ten dwurdzeniowy układ został zbudowany w mikroarchitekturze Jaguar i jest taktowany z częstotliwością 1 GHz. Zintegrowano z nim procesor graficzny Radeon HD 8210M. Niestety, wydajność nie jest najmocniejszą stroną E1-2100: ten komputer jest niemal najwolniejszy w naszym zestawieniu.

Temperatura, głośność, czas działania

Spora grubość obudowy w połączeniu z energooszczędnym, a więc nienagrzewającym się zbytnio procesorem oznacza niską temperaturę działania podzespołów i samej obudowy. Nawet pod dużym obciążeniem wskazania na jej powierzchni nie przekraczają 28 stopni.

Tak czy inaczej, układ chłodzenia teoretycznie nie powinien mieć zbyt dużo pracy. Konstruktorzy S12 uznali jednak, że profilaktyka jest lepsza od leczenia, i postanowili włączyć wentylatory na stałe (a zarazem nie umożliwili na przykład wyłączenia tej „funkcji” w BIOS-ie). W rezultacie użytkownik S12 musi się pogodzić z tym, że z obudowy przez cały czas będzie dobiegać cichy szum. Nie jest to szczególnie uciążliwe w ciągu dnia, ale w nocy, kiedy dźwięki otoczenia cichną, może to być nieco irytujące.


Układ chłodzenia nieźle radzi sobie z utrzymywaniem komfortowych warunków termicznych

 

Głośność
Spoczynek 28,1 dB
Pełne obciążenie

29,5 dB

Dotyczy konfiguracji z procesorem AMD E1-2100


Użyty w egzemplarzu testowym układ AMD E1 to dość energooszczędna jednostka, co widać po wynikach testów czasu działania. Co bardzo ważne, w MSI S12 zamontowano akumulator o stosunkowo niewielkiej pojemności (to niecałe 24 Wh). Mimo to osiągi w tej dziedzinie i tak nie odstają zbytnio od wyników urządzeń wyposażonych w większe ogniwa.

 

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 396 min
Typowe użytkowanie (?) 208 min
Film HD (?) 190 min

 

Podsumowanie

MSI S12 to ciekawa propozycja dla osób poszukujących niedrogiego, ale dobrze wykonanego laptopa z przyzwoitą matrycą o przekątnej niespełna 12 cali. Nasze uznanie wzbudziły również klawiatura oraz całkiem niezłe (jak na pojemność akumulatora) rezultaty w testach czasu działania. Na duży minus zasługuje natomiast pomysł, żeby wentylatory włączyć na stałe. Niestety, bardzo niska wydajność procesora zamontowanego w naszym egzemplarzu sprawiła, że problemem było nawet przeglądanie większej liczby stron internetowych niż tylko jedna.

MSI S12 3M-027XPL
Zalety
  • niezły wyświetlacz
  • stosunkowo długi czas działania
  • wygodna klawiatura
  • nietuzinkowy wygląd
  • stosunkowo dobra wydajność konfiguracji z procesorem A4-5000
Wady
  • nieustannie pracujący układ chłodzenia
  • niewystarczająca wydajność konfiguracji z procesorem AMD E1-2100
  • kiepska jakość dźwięku
Do testów dostarczył:X-kom
Cena w dniu publikacji (z VAT):999 zł
21