artykuły

Test laptopów za mniej więcej 1000–1500 złotych

Który tani laptop jest najlepszy?

64
24 września 2014, 08:25 Arkadiusz Piasek i Artur Skałecki

MSI CR61 3M

MSI CR61, wyposażony w ekran o przekątnej długości 15,6 cala, jest dostępny w dużym przedziale cen. W najtańszej wersji, z procesorem AMD E1-2100, można go kupić już za mniej więcej 900 zł bez systemu operacyjnego, a w najdroższej, z procesorem Intel Core i5-4200M i systemem Windows 8.1 – nawet za ponad 2000 zł.Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor AMD E1-2100
Pamięć 4 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), TN, matowy
Układ graficzny AMD Radeon HD 8210
Nośnik danych HDD 500 GB
Napęd optyczny DVD-RW
Wymiary i waga 383 mm × 250 mm × 38 mm, 2,4 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0, 2 USB 2.0, D-sub, HDMI, RJ-45, audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Brak systemu / Windows 8.1
Cena od 899 zł

 

Dostępne konfiguracje

AMD E1-2100, 4 GB RAM, bez systemu – 899 zł
AMD E1-2100, 4 GB RAM, Windows 8.1 – 1099 zł

Wygląd, wykonanie, złącza

Na pierwszy rzut oka MSI CR61 wydaje się całkiem ciekawy. Grafitowe plastiki imitujące szczotkowane aluminium wyglądają elegancko. Ten sam kadłubek został użyty w znacznie droższym modelu MSI, Leopard GP60. Choć może zastosowana koncepcja wizualna nie jest najświeższa, sprzęt może pod tym względem rywalizować z najnowszymi konstrukcjami.

Jakość wykonania, między innymi spasowanie elementów, jest dobra. Więcej zastrzeżeń budzą materiały. Użyte tworzywo sztuczne jest za cienkie! Ma to szereg niekorzystnych następstw, co źle wpływa na ogólne wrażenie. Ucierpiała przede wszystkim sztywność konstrukcji. Bez trudu można odkształcać obudowę palcem wskazującym. Co prawda nie w każdym miejscu tak się dzieje, ale to nie powinno się zdarzyć. Następne rozczarowanie przynosi pierwszy dotyk. Z pewnej odległości laptop wygląda elegancko i sprawia bardzo dobre wrażenie, jednak gdy tylko wzięliśmy go do rąk, mieliśmy poczucie, że trzymamy bardzo tani plastik.

Czy obudowa ma jakieś pozytywne cechy? Tak, to choćby duża liczba diod sygnalizacyjnych oraz przyciski funkcyjne umieszczone pomiędzy głośnikami, pozwalające na przykład wyłączyć lub włączyć Wi-Fi.


Zestaw portów jest dość standardowy. Na pochwałę zasługuje ich niezłe rozmieszczenie. Po prawej stronie, nad napędem DVD, zamontowano wyjście VGA oraz po jednym porcie USB 2.0 i LAN. Po lewej znalazły się dwa USB 3.0, wyjście słuchawkowe/głośnikowe, wejście mikrofonowe i wyjście HDMI.


Przód: czytnik kart pamięci Tył: brak portów rozszerzeń Lewa strona: zamek Kensington, gniazdo zasilacza, HDMI, 2 × USB 3.0, gniazda audio
Prawa strona: nagrywarka DVD, USB 2.0, D-sub, RJ-45

Klawiatura, wyświetlacz, dźwięk

Klawiatura do złudzenia przypomina konstrukcję montowaną w seriach tego producenta przeznaczonych dla graczy. Choć logo SteelSeries nie znaleźliśmy, to jednak cech wspólnych jest bardzo wiele. To dobrze. Zestrojenie jest właściwe, skok – odpowiednio długi, a informacja zwrotna – bardzo wyrazista. Przyczepić się możemy ponownie do podwojonego klawisza odwróconego ukośnika. Przeniesienie klawisza „Windows” na prawą stronę, aby nie przeszkadzał w grach, w tak tanim urządzeniu również nie było konieczne.

Płytka dotykowa to ciekawy twór. Jej rozmiary nie są duże, jak na rozmiar laptopa. Towarzyszą jej oddzielne przyciski. Są ciche, mają średni skok i zapewniają precyzyjną informację zwrotną. Na pochwałę zasługuje też umieszczenie nad płytką przycisku pozwalającego szybko ją dezaktywować w przypadku, gdy podłączona będzie mysz. Jej precyzja jest dobra, ale mamy co do niej jedno zastrzeżenie. Otóż faktura plastiku, z którego ją wykonano, przypomina w dotyku tarkę. Już po kilkudziesięciu sekundach zaczyna łaskotać palec, co nie ułatwia zbytnio korzystania z komputera. Może da się do tego przyzwyczaić, nam się jednak nie udało.

Ekran jest zbudowany w technice TN, matowy i przyzwoitej jakości. Jasność maksymalna wynosi 222 cd/m2. Matryca dobrze odwzorowuje kolory. Niestety, nie można liczyć na głęboką czerń. Maksymalny kontrast statyczny wynosi 317 : 1. Kąty widzenia, typowo dla matryc TN, są wąskie.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/TN/matowa
Rozdzielczość 1366 × 768
Kąty widzenia w pionie (przód/tył) 12/15°
Kąty widzenia w poziomie 25°
Maksymalna jasność 222 cd/m2
Pokrycie palety sRGB 73%
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 92,6/94,1/84,8%
Kontrast statyczny 317 : 1


System audio sprawia dobre wrażenie. Brzmienie jest przyjemne dla ucha, pozbawione ostrej góry, a zarazem wystarczająco klarowne. Przyczepić się możemy jedynie do maksymalnej głośności, która jest trochę mniejsza niż w konkurencyjnych laptopach. Mimo wszystko jest wystarczająca.

Wydajność

Zamontowany w egzemplarzu testowym procesor AMD E1-2100 ma dwa rdzenie. Jest zbudowany w architekturze Jaguar i taktowany z częstotliwością zaledwie 1 GHz. Ma niewielkie zapotrzebowanie na energię: jego TDP wynosi 9 W. Niestety, wydajność jest niska. Niezbyt sprawnie radzi on sobie z narzędziami biurowymi, o grach nie wspominając. Przeglądanie internetu jest możliwe, jednak bogate graficznie strony mogą się ładować wyraźnie wolniej.

Temperatura, głośność, czas działania

Obudowa nie rozgrzewa się nadmiernie. Maksymalny odczyt to 28 stopni Celsjusza. Nie powinno być to zaskoczeniem w sytuacji, gdy zastosowano tak nieenergochłonny procesor.

Temperatura obudowy nie przekracza granic dyskomfortu

 

Głośność
Spoczynek 25,4 dB
Pełne obciążenie

25,8 dB

Dotyczy konfiguracji z procesorem Celeron N2830

Głośność komputera jest przyzwoita, lecz wygląda na to, że zakres prędkości obrotowej wentylatora jest bardzo wąski, gdyż zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem wyniki są bardzo zbliżone. Wyniosły one, odpowiednio, 25,4 dB i 25,8 dB.

Czas działania jest bardzo dobry. Akumulator o pojemności 48 Wh pozwala korzystać z laptopa nawet przez 9,5 godziny. Można liczyć na trochę ponad 5,5 godziny typowego użytkowania i niecałe 5 godzin wyświetlania filmu HD.

Czas działania
Maks. oszczędność energii (?) 532 min
Typowe użytkowanie (?) 334 min
Film HD (?) 305 min

 

Podsumowanie

Laptop MSI CR61 w testowanej konfiguracji nie należy do najlepszych przedstawicieli tanich komputerów przenośnych. Ma kilka zalet, jednak niewystarczająca wydajność oraz niska jakość tworzyw sztucznych sprawiają, że w sklepie lepiej spojrzeć w inną stronę.

MSI CR61 3M-029XPL
Zalety
  • wygodna klawiatura
  • cichy układ chłodzenia
  • niezły czas działania
Wady
  • niska jakość materiałów i wykonania
  • niewystarczająca wydajność
Do testów dostarczył:X-kom
Cena w dniu publikacji (z VAT):999 zł
20