artykuły

AMD A10-7800 – test. Najnowsze energooszczędne APU firmy AMD

Kaveri – odświeżenie

84
31 lipca 2014, 14:01 Radosław Stanisławski

Mantle, OpenCL, HSA i masa innych mniej lub bardziej przydatnych dodatków

Są jeszcze dwa dodatki, o których chcielibyśmy w tym miejscu wspomnieć. Pierwszym z nich jest funkcja łącząca w sobie zalety jednoczesnego wykorzystania API Mantle i OpenCL, która w naszym mniemaniu jest pewnego rodzaju uzupełnieniem funkcji Dual Graphics. W zamyśle ma ona wykorzystywać możliwości OpenCL tak, aby część obliczeń fizyki przenieść bezpośrednio na APU, umożliwiając samodzielnemu układowi graficznemu skupienie się na pozostałych obliczeniach. W efekcie ma to, oczywiście, zwiększyć wydajność, choć na ogromną różnicę raczej nie ma co liczyć. Jest to po prostu mały krok naprzód, który pokazuje, że sprzęt ma jeszcze pewien niewykorzystany potencjał.

Na razie dostępne jest tylko jedno demo pokazujące użycie tej techniki. Jest to GrassFX – prosta animacja przedstawiająca łąkę, na którą możemy zrzucić do 16 głazów, te zaś toczą się po niej i zderzają. To, jak można w tej sytuacji wykorzystać sprzęt do przetwarzania modelu fizycznego, jest oczywiste i właśnie za tę część obliczeń ma odpowiadać układ graficzny Radeon R7 znajdujący się w APU AMD. Zaleta też jest oczywista: samodzielny układ graficzny zajmuje się generowaniem grafiki, IGP przelicza fizykę, a CPU zajmuje się całą resztą.

Fluid Motion Video

Inna nowość to Fluid Motion Video, czyli usprawnienie dotyczące stricte odtwarzania filmów wideo. Jego funkcjonalność polega na „inteligentnym” uzupełnianiu brakujących klatek na monitorach 60-hercowych w taki sposób, aby z 24 kl./s otrzymać obraz możliwie w pełni wykorzystujący potencjał monitora. Ma to, rzecz jasna, zwiększyć płynność i jakość obrazu. Warto dodać, że rozwiązania tego typu już w zasadzie istnieją i są dostępne dla każdego: interpolacja klatek w formatach wideo to chociażby podstawa darmowego i otwartego projektu SmoothVideo Project (SVP). Rozwiązanie AMD na razie współpracuje jedynie z oprogramowaniem PowerDVD, jednak baza kompatybilnych odtwarzaczy wideo ma się z czasem zwiększyć.

Zagadnienie wsparcia odtwarzania wideo przez APU jest zresztą obszerniejsze, bo tyczy się chociażby współpracy OpenCL przy odtwarzaniu filmów kodowanych za pomocą następcy H.264, czyli HEVC. Temat ten może być szczególnie gorący w świetle rosnącego zainteresowania rozdzielczością 4K, Ultra HD, a niebawem także 8K. Poza tym nowe Kaveri obsługuje, oczywiście, wcześniejsze funkcje: HSA, OpenCL oraz budzące ogromne nadzieje API Mantle. O wszystkich rozwodziliśmy się w osobnych publikacjach:

2