artykuły

Dziś stuknął nam roczek!

1 września 2003, 23:30 Paweł Pilarczyk
Dzień dzisiejszy jest dla naszej redakcji dniem bardzo szczególnym. Dokładnie rok temu, pierwszego września 2002 roku, w niedzielę, o godzinie 14:30 nasz serwis oficjalnie zaczął nadawać w internetowy eter. Podsumujmy minione 12 miesięcy, które - wydaje mi się - wszyscy wspólnie spędziliśmy w naprawdę niezwykłej atmosferze.

Spis treści

Gdy pod koniec lipca podjąłem decyzję, że uruchomię nowy portal o komputerach (po zamknięciu prowadzonego przeze mnie PC.com.pl), wyznaczyłem termin startu na pierwszego września. Początkowo nie dzieliłem się publicznie informacją o starcie PCLab.pl, w końcu jednak ogłosiłem ten fakt na mojej stronie prywatnej, pila3d.com. Od tej chwili pierwszy września był terminem wiążącym.

Za budowę wortalu zabrałem się wspólnie z ojcem (programistą od ponad 30 lat) oraz dwoma kolegami ze studiów, Josephem i Stachem. Ponieważ mieliśmy zaledwie miesiąc na stworzenie całego systemu zarządzania treścią (CMS - Content Management System), postanowiliśmy sięgnąć po gotowca. Po dwudniowym drążeniu internetu i porównywaniu dostępnych, darmowych systemów, ostatecznie wybór padł na PostNuke'a.

Po instalacji systemu okazało się, że w bardzo dużym stopniu odbiega on od mojego wyobrażenia. Brakowało w nim podziału na aktualności i artykuły, moduł rejestracji użytkowników był bardzo ubogi, standardowy pakiet nie udostępniał forum, które miało być jednym z kluczowych elementów PCLab.pl. Dużą zaletą PostNuke okazała się jednak jego modułowa budowa - brakujące elementy, w postaci bloków i modułów, tworzone są przez programistów niezależnych od ekipy systemu. Takim elementem jest moduł XForum, którego używamy na PCLab.pl. Pozostałe elementy, jak wspomniana przebudowa modułu zarządzania artykułami (w tym podział na trzy typy publikacji: aktualność, aktualność priorytetową i artykuł), moduł rejestracji użytkowników, specjalny moduł wyświetlający stronę główną, moduł wyświetlający tylko artykuły i tylko aktualności - wszystkie są dziełem Wieśka, Stacha i Josepha.

Za przygotowanie szaty graficznej poprosiłem mojego dobrego znajomego, Adama Jesionkiewicza, który jest m.in. autorem layoutu PC.com.pl czy Valhalla.pl, a obecnie prowadzi serwis o grach, GamePUB. Gdy Adam zapytał mnie, jak chciałbym, by wyglądał mój serwis, odpowiedziałem krótko: "Chcę, by wyglądał profesjonalnie i... był biały". Jak się okazało w dniu uruchomienia serwisu, białe tło nie było tym, czego oczekiwali po nas nasi nowi Czytelnicy. Wielu z nich stwierdziło, że serwis razi w oczy i cieżko się go czyta. Ci z Was, którzy zostali z nami po dzień dzisiejszy, jakoś się musieli przyzwyczaić do białego tła. Będziemy jednak zmieniać wygląd naszego serwisu, ale na razie psssst!

Ponieważ nie miałem nawet logo dla naszego serwisu, wywiesiłem na pila3d.com informację, że osoba, która przygotuje najładniejsze logo, otrzyma ode mnie program SYSmark2002 (wart wtedy 800 złotych :-)). Wśród nadesłanych obrazków niektóre były bardzo ładne, jednak wreszcie swoje propozycje nadesłał także Adam. Pierwsza wyjątkowo nie przypadła mi do gustu:


Druga propozycja była, moim zdaniem, zdecydowanie ciekawsza, chociaż początkowo też mi jakoś nie pasowała, może za sprawą kolorów :-)


Poprosiłem jednak Adama o wykonanie projektu szaty graficznej przy logo w drugiej wersji. 29 sierpnia (na trzy dni przed startem serwisu!) w Outlooku znalazłem list od Adama z załącznikiem:


I to było to. Adam dokonał jeszcze małej korekty layoutu - przy logo dostawił ".pl", na czym bardzo mi zależało (wszak nazwa naszego serwisu to PCLab.pl, a nie PCLab). Potem już przede mną było tylko pocięcie Adamowego obrazka na kawałki i zamianę ich na skórkę dla przerobionego przez moich programistów PostNuke'a. Jeśli pamiętacie pierwszą wersję layoutu PCLab.pl, był on naprawdę w dużym stopniu zbliżony do tego, co zaproponował Adam. Nie zdążyłem tylko ubrać ankiety w szare futerko i przygotować ładnego okna logowania. Zamierzałem je przygotować w późniejszym czasie, ale - jak widać - okienko to nie doczekało się wdrożenia na naszym wortalu. Tymczasem pierwszy września zbliżał się nieubłaganie.

Serwis w wersji beta, w nowej skórce, gotowy był pod wieczór, 31 sierpnia. Nie zdążyliśmy przetestować wielu jego modułów, które w niektórych warunkach nadal się wysypywały. Całą noc z 31 sierpnia na 1 września siedziałem z ojcem i tępiliśmy najbardziej rażące błędy. Tymczasem po północy, w mojej skrzynce pojawiły się już pierwsze listy od zniecierpliwionych Czytelników pila3d.com, którzy zdziwieni pytali, dlaczego wciąż nie działa PCLab.pl, mimo że jest już pierwszy września.

W końcu stwierdziliśmy z ojcem, że nie ma sensu dłużej czekać. 1 września, w południe, skopiowaliśmy CMSa i bazy danych na serwer docelowy i przez dwie godziny przeprowadzaliśmy ostatnie testy stabilności. O 14:30 usunęliśmy plik .htaccess, który blokował odwiedzającym wstęp. W ciągu kilkunastu minut na PCLab.pl pojawiło się kilkadziesiąt osób. Ale, ale... na serwisie było całkowicie pusto! Ani jednej aktualności, ani jednego artykułu. Szybko napisałem newsika powitalnego, którego możecie przeczytać tutaj.

Nowi użytkownicy w błyskawicznym tempie zaczęli zakładać sobie konta. Na forum pojawiły się pierwsze wypowiedzi. Autorem pierwszego wątku (z numerem 2 - nie mam pojecia, co się stało z wątkiem nr 1) jest niejaki dkb. Wątek ten możecie znaleźć tutaj.

Natychmiast zadzwoniłem do Marka Chmielarza, który do grudnia 2002 piastował na PCLab.pl funkcję szefa działu aktualności, żeby wrzucił kilka newsików. W tym czasie próbowałem się wytłumaczyć Czytelnikom, dlaczego wciąż jest tak pusto.

Przed 16-tą Marek przywitał się z Czytelnikami, po czym od razu zabrał się za produkcję aktualności. Pierwszy newsik branżowy, o uruchomieniu polskiej strony ABIT-a, pojawił się o 16:17. I ruszyła machina :-).

Pierwszy artykuł opublikowany został dopiero dzień później, w poniedziałek. Jego autorem jest Maciek Luszawski, znany na PCLab.pl pod pseudonimem Crash.

Już w środę, 4 września, do naszej redakcji dotarł prawdziwy hit - procesor Athlon XP 2600+. Nasz egzemplarz otrzymaliśmy zaledwie w kilka dni po premierze światowej. Nie mogliśmy przepuścić okazji, by nie opisać go na PCLab.pl. Tak też uczyniliśmy. Pierwsza recenzja na żywo na PCLab.pl trwała przez całą noc, od godziny 22 do 8-mej rano dnia następnego. Kilku Czytelników towarzyszyło nam przez cały czas trwania recenzji - Pitreck, Crash, mel2 czy lukled.

I tak wyglądały nasze początki.

Strona:
CarnAgeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CarnAge2003.09.01, 23:43
Sto lat PCLabiku życzy Ci twój wujcio CarnAge!! Dużo piv...to jest dużo mleka pij.... smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2003.09.01, 23:52
Wszystkiego NAJ NAJ NAJ lepszego. Serwis jest super i oby tak dalej.

Bravo dla całego Teamu - bardzo dobra robota. : )
*Konto usunięte*2003.09.02, 00:34
Serwis jest bardzo dobry i bedzie jeszcze lepszy smilies/smile.gif Trzymam kciuki za Was i za caloksztalt jaki tworzycie smilies/shocked.gif)
janoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jano2003.09.02, 00:46
Kolejnych równie owocznych roczków !!!
*Konto usunięte*2003.09.02, 01:26
NAJ NAJ NAJ pclab.pl , trzymajcie dalej dobry poziom smilies/smile.gif
PitreckZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pitreck2003.09.02, 01:53
Sto Lat!PS. Pila, dziwi mnie ze nie wspomniales w artukule o 9 1/4 miliona odslon servisu przez ten rok...PPS. Co do nowego Layoutu, mnie sie podoba tak jak jest. Mam nadzieje ze bedzie mozliwosc wyboru stylu smilies/smile.gif
l0b0Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
l0b02003.09.02, 02:21
Mi sie layoucik podoba...btw. Znacie jakies dobre stronki z themesami (skorkami) do PostNuke ?
*Konto usunięte*2003.09.02, 06:58
Eh, no to zycze spelnienia marzen...
mlekoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mleko2003.09.02, 08:11
heh syskiego najlepsego z okazji rocku smilies/smile.gif hehe dla wszystkich (oczywiście bezalkoholowe) smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2003.09.02, 08:16
STO LAT, STO LAT... a to logo ktore odpadlo tez jest super - cos miedzy comodore, a puszka rolmopsow smilies/wink.gif
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1