Zestawy komputerowe
Artykuł
Radosław Stanisławski, Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 18:48

Firma Zotac przyzwyczaiła nas do wyglądu swoich minikomputerów. Dla zwolenników małych rozwiązań przeznaczone są serie ZBOX nano, dla osób szukających nieco większego sprzętu – ZBOX E i M, a dla tych, którzy lubią oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości bezpośrednio z płyty – serie ZBOX Blu-ray i ZBOX DVD. Z tej „monotonii” wyłamuje się jednak nowa rodzina urządzeń – i nowy kadłubek. To Zotac ZBOX OI 520 Sphere, czyli komputer w kształcie kuli oparty na wydajnym i energooszczędnym procesorze Core i5-4200U. 

Komputer w kształcie... kuli

Zotac ZBOX Sphere OI 520 to nie tylko przedstawiciel małych komputerów: to także bardzo oryginalna konstrukcja kulista. Ci, którzy czytali nasze wcześniejsze artykuły na temat małych PC, pewnie w dużej części są już znudzeni, po raz kolejny patrząc na znaną sobie obudowę, którą od poprzednika odróżnia jedynie nowy procesor w środku czy inne rozmieszczenie portów. Przeciwko tej nudzie występuje właśnie firma Zotac z nową serią „kulistych” minikomputerów Sphere. Komputer inny niż wszystkie? Może nie do końca inny, ale z pewnością do głębi oryginalny.

Jednak to nie Zotac jako pierwszy zademonstrował komputer w kształcie sfery. Dwa lata temu taki projekt pokazał internetowy gigant Google. Ten multimedialny komputer o nazwie Nexus Q korzysta z systemu Android i ma wyraźnie uboższy zestaw złączy, jest więc przeznaczony raczej do rozrywki niż do pracy. Ponadto jest nieco mniejszy i bardziej „kulisty”, bo komputer Zotaca jest kulą „tylko” w trzech czwartych, w końcu na czymś musi się utrzymywać ;)

Wygląd, rozmieszczenie portów

Komputer w kształcie kuli to dość nietypowy pomysł, który spodobał się większości członków redakcji, niektórzy wręcz się w nim zakochali. Tak czy inaczej, wszystko zależy od upodobań. Z pewnością taki komputer to po części gustowny, stylowy gadżet, który stojąc na biurku, wywoła zaciekawienie znajomych, szczególnie tych, którzy lubią nietypowy wygląd sprzętu albo wręcz prostotę (pod tym względem urządzenie nieco przypomina rozwiązania Apple). Zotac Sphere może być atrakcją w biurze, ale także salonie, umieszczony obok telewizora czy na komodzie.

Jakość to również mocna strona sferycznego komputera Zotaca. Wykonano go z solidnego czarnego plastiku o matowym odcieniu. Zdejmowalna kopuła chętnie łapie ślady po palcach, a łatwo o nie również o tyle, że każdy, kto pierwszy raz widzi ten komputer, chce go dotknąć ;)

 

W zasadzie jedyną wyróżniającą się wstawką jest tutaj przeźroczysta obręcz, która w trakcie pracy świeci się na niebiesko. Podświetlenia nie można wyłączyć ani sprzętowo, ani w UEFI. Zazwyczaj minikomputery ZBOX umożliwiały tego typu ingerencję, nie jest więc wykluczone, że któraś aktualizacja oprogramowania płyty głównej zapewni taką opcję.

Na tylnej ściance obok wejść i wyjść umieszczono otwory wentylacyjne oraz przycisk wyłącznika i czytnik kart. Takie umiejscowienie jest dosyć kłopotliwe, bo komputer w trakcie pracy będzie raczej skierowany do użytkownika stroną „okrągłą”, tak więc aby go uruchomić, podłączyć do niego kartę SD lub choćby szybkiego pendrive'a, będzie trzeba go odsunąć albo po omacku szukać odpowiedniego złącza. Jedno USB 2.0 z boku to mało, a w dodatku jest ono wolne. Dziś szybka pamięć przenośna USB 3.0 to nic nadzwyczajnego, dlatego trochę szkoda, że nie jest to port w kolorze niebieskim.

Sama liczba portów raczej zadowoli każdego przeciętnego użytkownika. Cztery USB 3.0, trzy USB 2.0, złącze LAN, dwa wyjścia obrazu (HDMI i DisplayPort), czytnik kart pamięci i gniazda audio – to w zasadzie standard, wystarczający do wygodnej pracy z wieloma nośnikami danych.

Nietypowy kształt pociąga za sobą jeszcze jedną wadę, dość istotną w minikomputerze: urządzenia nie można zawiesić na monitorze za pomocą uchwytu montażowego VESA. Bardziej zaradne osoby pewnie znalazłyby na to jakiś sposób, ale czy zwisająca z monitora kula o średnicy 16 cm wyglądałaby dobrze? Chyba większe wrażenie zrobi, gdy będzie leżała na biurku obok monitora ;)

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Obsesion (2014.06.02, 19:09)
Ocena: 8

0%
To jest dopiero przerost formy nad treścią :E Ale w tym przypadku nie mam nic przeciw :E
MaxWar (2014.06.02, 19:52)
Ocena: 2

0%
Wydajność GPU na poziomie deski do kibla.
HΛЯPΛGŌN (2014.06.02, 19:58)
Ocena: 4

0%
Z tyłu jak telewzor CRT.
Torwald (2014.06.02, 20:09)
Ocena: 2

0%
'Ale, jak rzekła młodziutka Cerro do króla Vridanka na ich pierwszej schadzce: 'Niebrzydka rzecz, ale czy ma jakieś zastosowanie praktyczne?''

2k PLN za kulkę do przeglądania netu bym nie dał...
Olafo (2014.06.02, 20:19)
Ocena: 3

0%
Sama płyta główna jest podobnych rozmiarów jak w urządzeniach Next Unit of Computing Intela, z tą różnicą, że tutaj można zmieścić nie tylko nośnik mSATA (jego złącze znajduje się na spodniej części płyty głównej), ale także standardowy dysk w formacie 2,5 cala.


Intel już wprowadził wersję NUC-a z większą obudową na dysk 2.5'.
http://www.intel.com/content/www/us/en/nuc...d54250wykh.html
ZIB2000 (2014.06.02, 20:36)
Ocena: 0

0%
jako ciekawostka ok
ale ani to nie wygląda ani nie jest funkcjonalne
gdzie do asrocka vision czy maka mini
idesofmay (2014.06.02, 20:52)
Ocena: 1

0%
Ich komputery nazywają się wyjątkowo niefortunnie w przypadku języka polskiego, ta nazwa plasuje się między takimi rodzynkami jak żarówki osram, czy też części rowerowe SRAM. Niby nie ma to znaczenia, ale jednak za każdy razem jak widzę ZBOX to mnie to razi.
sevae (2014.06.04, 10:31)
Ocena: 0

0%
Kupiłbym w tej cenie jakby to miało iris pro.

Są już takie zestawy z tym GPU?
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane