artykuły

Który tablet z Windows 8.1? Test dziewięciu modeli w cenie do 2000 zł

Test tabletów z Windows 8.1

95
27 sierpnia 2014, 07:37 Mateusz Skrycki

Lenovo ThinkPad 8

Seria ThinkPad zyskała status żywej legendy. Laptopy należące do tej rodziny zawsze były kojarzone z bardzo dobrą jakością wykonania oraz wygodą użytkowania. A co może zaoferować 8-calowy tablet, który również otrzymał napis ThinkPad ze świecącą czerwoną kropką nad i?

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że testowany przez nas sprzęt był egzemplarzem przedprodukcyjnym, więc może się minimalnie różnić od wersji dostępnej w sklepach.

Warstwa ochronna ekranu jest wykonana ze szkła mineralnego i zapewnia palcowi bardzo dobry poślizg. Chętnie zbiera zabrudzenia, te jednak przy włączonym ekranie nie przeszkadzają, a usuwa się je bezproblemowo. Sztywność tej warstwy jest słaba: nawet niewielki nacisk wywołuje efekt „pływania” ekranu. Naszym zdaniem jest to spowodowane skrajnie małym (zerowym?) dystansem między ekranem a digitizerem. Podobne rozwiązanie widzieliśmy w Acerze W4 i wiązało się to z identycznym zestawem wad i zalet, czyli wyświetlany obraz wyglądał zdecydowanie lepiej, ale kosztem sztywności. Pod względem jakości obrazu tablet ten należy do czołówki niniejszego testu.

BudowaWyposażenie
Wymiary 224 mm × 132 mm × 8,8 mm Modem 3G Nie
Masa 430 g GPS Nie
Ekran 8,3 cala, 1920 × 1200
273 PPI
Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Intel Atom Z3770
4 × 1,46 GHz
(turbo do 2,39 GHz)
Intel HD Graphics 311 MHz (turbo do 667 MHz)
HDMI Tak
RAM 2 GB USB mikro-USB 3.0
Pamięć wbudowana

40 GB na dane
slot na kartę mikro-SD

Aparat

przód: 2,0 MP
tył: 8,0 MP, autofokus

Pojemność akumulatora 5400 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

Tylna pokrywa została wykonana z wysokiej jakości tworzywa. Jest gładkie, miłe w dotyku i nie powinno się ślizgać nawet w spoconej dłoni. W prawym górnym rogu umieszczono napis ThinkPad ze wspomnianą świecącą czerwoną kropką nad i, która jest charakterystycznym elementem serii. Sztywność obudowy jest dobra. Krawędzie zostały nieźle wyprofilowane i nie wżynają się w dłoń. Konstrukcja nie jest podatna na wyginanie i w trakcie takich prób nie wydaje z siebie żadnych niepokojących dźwięków.

Zdjęcia wykonane za pomocą przedniej kamery o rozdzielczości 2 MP są dobrej jakości. Przy gorszym oświetleniu na fotografii pojawia się ziarno, ale to akurat nic nowego. Sensor tylnej kamery ma aż 8 MP, co jest rzadko spotykaną wartością w tabletach. Ale to nie liczba punktów matrycy światłoczułej decyduje o jakości zdjęć. Pod tym względem ThinkPad 8 wypada nieźle, ale musimy ponarzekać na autofokus, ponieważ pracuje dość wolno i nawet to, że złapie ostrość, nie gwarantuje, że na zdjęciu będzie widać rezultat. Bardzo miłym dodatkiem jest lampa błyskowa zbudowana z pojedynczej diody LED.

Producent nie oszczędzał także na złączach. Na lewej krawędzi znalazł się port mikro-HDMI oraz slot na karty mikro-SD, ukryty pod klapką (gdzie przewidziano również miejsce na karty SIM, na wypadek gdyby tablet został wyposażony w modem), na prawej zamontowano wyłącznik wraz z regulacją głośności oraz portem mikro-USB 3.0, a na dolnej – gniazdo minijack. Pod ekranem umieszczono dotykowy przycisk wywołujący menu „Start”. Warto wspomnieć, że port mikro-USB jest kompatybilny z akcesoriami Lenovo.

Pomimo że seria ThinkPad jest kierowana do „profesjonalistów”, sprzęt raczej nie zawodzi w dziedzinie odtwarzania muzyki. Napisaliśmy: raczej, bo głośniki wprawdzie grają nieźle, ale stanowczo za cicho. Lepiej sprawuje się wyjście słuchawkowe. Dźwięk jest bardzo dobry i wystarczająco głośny. Powinien zadowolić nawet posiadaczy ponadprzeciętnej klasy słuchawek.

Lenovo ThinkPad 8
Zalety
  • świetnej jakości ekran i warstwa ochronna
  • wysoka wydajność
  • dobre wyjście słuchawkowe
  • aparat o rozdzielczości 8 MP z fleszem
  • port mikro-USB 3.0
Wady
  • cena
Do testów dostarczył:Lenovo
Cena w dniu publikacji (z VAT):1900 zł

 

9