artykuły

Który tablet z Windows 8.1? Test dziewięciu modeli w cenie do 2000 zł

Test tabletów z Windows 8.1

95
27 sierpnia 2014, 07:37 Mateusz Skrycki

Colorovo CityTab Supreme 10.1

Tablet Colorovo jest najtańszym urządzeniem w teście o przekątnej ekranu 10,1 cala i z Atomem na pokładzie. Czyli trzeba na niego wyłożyć niewiele więcej niż na Modecoma FreeTaba 1010, ale w zamian dostaje się lepszy procesor. Sprawdzimy, czy większa moc obliczeniowa nie odbiła się negatywnie na innych parametrach.

Ekran jest chroniony przez plastikową warstwę, która zapewnia palcowi przeciętny poślizg oraz wyjątkowo łatwo się brudzi. Może dlatego tablet jest dostarczany z naklejoną folią ochronną. Powierzchownie oczyścić ekran jest dość łatwo, ale całkowicie usunąć zabrudzenia – już nie. Trzeba się solidnie namachać ściereczką, aby zlikwidować tłuste ślady po palcach. Między digitizerem a wyświetlaczem występuje pusta przestrzeń, co powoduje, że trzeba by użyć większej siły, aby ekran zaczął „pływać”.

BudowaWyposażenie
Wymiary 258 mm × 172 mm × 9,7 mm Modem 3G Nie
Masa 602 g (tablet)
  986 g (tablet + klawiatura)
GPS Nie
Ekran 10,1 cala, 1280 × 800
149 PPI
Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Intel Atom Z3740D
4 × 1,33 GHz
(turbo do 1,83 GHz)
Intel HD Graphics 313 MHz (turbo do 688 MHz)
HDMI Tak
RAM 2 GB USB mikro-USB 2.0
Pamięć wbudowana 15 GB na dane
slot na kartę mikro-SD
Aparat

przód: 2,0 MP
tył: 5,0 MP

Pojemność akumulatora 8000 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB, klucz do pakietu Office

Tylna pokrywa została wykonana z jednego kawałka aluminium i polakierowana na niebiesko. Jest sztywna, gładka i przyjemna w dotyku. Krawędzie nie są ostre, chociaż wolimy zaokrąglone od kanciastych.

Jakość spasowania jest bardzo słaba. Do testów otrzymaliśmy dwa egzemplarze i w jednym podczas próby wyginania, po kilku trzaskach i piskach, puściły zaczepy w narożniku i w efekcie powstała szpara między ekranem a tylną pokrywą. Mogliśmy bez problemu obejrzeć przez ten otwór, jak wygląda elektronika w środku ;) Drugi egzemplarz nie dostarczył nam już takich wrażeń, ale również podczas prób skrzypiał i dość znacząco się wyginał.

Wraz z tabletem dostaliśmy „etui”, które pełni również funkcję podstawki oraz klawiatury. Aby uzyskać podporę pod ekran, należy złożyć wierzchnią części etui w piramidkę. Takie rozwiązanie ma dwie zasadnicze wady: nie można regulować kąta nachylenia wyświetlacza, a magnesy, które mają scalać konstrukcję, są za słabe i dość łatwo się rozczepiają, więc ekran opada.

W tablecie na dolnej krawędzi zamontowano dwa magnesy, których zadaniem jest utrzymać sprzęt w podstawce. W przeciwieństwie do tych w etui są wystarczająco mocne i nie należy się obawiać przypadkowego wyczepienia. Na środku krawędzi znalazło się złącze do komunikacji z klawiaturą i płytką dotykową. Ta ostatnia jest mała, ale nie ma większych problemów z odczytaniem ruchu palca. Co ciekawe, jest pozbawiona przycisków. Aby użyć funkcji lewego, należy stuknąć jednym palcem, a prawego – dwoma.

Klawiaturę zrobiono z kiepskiego plastiku. Jest chropowaty i nieprzyjemny w dotyku. Ponadto nie jest ona płaska, a tylko wybrzuszona na środku i w efekcie podczas pisania chwieje się na boki. Problem występował w obydwóch testowanych egzemplarzach. Klawisze są dość małe i nie pisze się przyjemnie.

Dolną część klawiatury i etui wykonano z metalu niekolorowego i polakierowana na szaro. Widać, że ten element będzie się łatwo rysować.

Przednia kamera robi zdjęcia niezłej jakości. Są wyraźne i dość szczegółowe. Tylna została wyposażona w autofokus, który działa dość sprawnie. Zdjęcia wychodzą trochę rozmyte, ale ogólnie można je określić jako poprawne.

Wszystkie złącza zamontowano na lewej krawędzi. Są to: gniazdo ładowania (w zestawie producent dołączył specjalny zasilacz), złącze mikro-USB, slot na karty mikro-SD, wyjście mini-HDMI, gniazdo minijack, a towarzyszy im wyłącznik. Ponadto na górnej krawędzi umieszczono mechaniczny przycisk do zmiany głośności, a pod ekranem – dotykowy, wywołujący menu „Start”.

 

Para przetworników została umieszczona w lewym narożniku tylnej pokrywy. Grają dość słabo, ale stosunkowo głośno. Lepiej sprawuje się wyjście słuchawkowe: dźwięk jest niezły i bardzo głośny.

Colorovo CityTab Supreme 10.1
Zalety
  • podstawka z klawiaturą
  • aluminiowa tylna pokrywa
Wady
  • Podstawka ma za słabe magnesy, a klawiatura jest niewygodna
  • ekran słabej jakości
  • słaba jakość wykonania
  • specjalna ładowarka
Do testów dostarczył:Colorovo
Cena w dniu publikacji (z VAT):1099 zł
6