artykuły

Który tablet z Windows 8.1? Test dziewięciu modeli w cenie do 2000 zł

Test tabletów z Windows 8.1

95
27 sierpnia 2014, 07:37 Mateusz Skrycki

Acer Iconia W4

Tablet zachwyca w pierwszym kontakcie znakomitym wyświetlaczem i kompletnie przylegającym do niego digitizerem, dzięki czemu pod względem jakości obrazu należy do ścisłej czołówki tego testu. Szkoda, że jakość wykonania nie jest równie dobra.

Przednia część urządzenia została przykryta warstwą tworzywa, które zapewnia palcowi bardzo dobry poślizg, w umiarkowanym stopniu zbiera zabrudzenia, a gdy już do tego dojdzie, pozwala łatwo je usuwać. Pomiędzy digitizerem a matrycą wyeliminowano wolną przestrzeń i rozwiązanie to zostało ochrzczone przez producenta mianem Zero Air Gap. Z wyglądu i w dotyku technika ta robi zdecydowanie korzystne wrażenie, bo zapewnia poczucie bezpośredniego dotykania obrazu (jakby digitizer nie istniał). Niestety, ma to negatywny wpływ na sztywność warstwy ochronnej. O ile nad powierzchnią matrycy możemy ją określić jako dobrą, to nawet delikatny nacisk przy krawędziach tabletu (na czarnych ramkach) powoduje „pływanie” ekranu. Objawiało się to nawet wtedy, gdy trzymaliśmy urządzenie w normalny sposób, i za każdym razem budziło nasz niepokój.

BudowaWyposażenie
Wymiary 219 mm × 135 mm × 10,8 mm Modem 3G Nie
Masa 430 g GPS Tak
Ekran 8 cali, 1280 × 800, 189 PPI Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Intel Atom Z3740
4 × 1,33 GHz
(turbo do 1,86 GHz)
Intel HD Graphics 311 MHz (turbo do 667 MHz)
HDMI Tak
RAM 2 GB USB mikro-USB 2.0
Pamięć wbudowana 16,7 GB na dane
slot na kartę mikro-SD
Aparat

przód: 2,0 MP
tył: 5,0 MP, autofokus, filmy Full HD

Pojemność akumulatora 4960 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB, klucz do pakietu Office

Acer W4 czerpie pełnymi garściami z wyglądu swojego poprzednika. Główną zmianą jest kolor tylnej pokrywy, która przybrała srebrno-szary odcień i przypomina szczotkowane aluminium. Użyty plastik jest dobrej jakości, przyjemny w dotyku i gładki, ale nie na tyle, aby ucierpiała na tym pewność uchwytu. Tablet dobrze leży w dłoni. Spasowanie obudowy wprawdzie nie jest idealne, ale możemy je określić jako dobre. Za to samej obudowy nie sposób nazwać sztywną: niewielki nacisk wystarczy, aby zaczęła się wyginać i trzeszczeć, a na ekranie pojawiły się charakterystyczne „duszki". Podczas prób wykręcania mieliśmy poważne obawy, że sprzęt się uszkodzi.

Przednia kamera wykonuje zdjęcia przeciętnej jakości, tylna wypada trochę lepiej. Na pochwałę zasługuje obecność autofokusu.

Na górnej krawędzi można znaleźć wyłącznik oraz diodę sygnalizującą postęp ładowania (kiedy akumulator jest już pełny, czerwona barwa zmienia się w zieloną). Przycisk ma luzy oraz niski i twardy skok. Naszym zdaniem za mało wystaje ponad obudowę i nie jest przyjemny w użyciu.

Na prawej krawędzi umieszczono mikrofon, przyciski do zmiany głośności, wyjście mikro-HDMI oraz złącze na kartę mikro-SD. Przyciski mają jeszcze większe luzy niż wyłącznik, za to pracują bardziej miękko.

Pod ekranem umieszczono mechaniczny przycisk z logo Windows, który jak łatwo się domyślić, przenosi do ekranu startowego, a także pozwala wybudzić uśpiony sprzęt. Działa bardzo miękko i podczas użytkowania tabletu w pozycji horyzontalnej można go przypadkiem aktywować. Nam jego obecność bardzo się spodobała i używaliśmy go zdecydowanie częściej niż logo „Start”, dostępnego za pośrednictwem wysuwanego menu (Charm Bar) z prawej strony.

Na dolnej krawędzi umieszczono symetrycznie dwa przetworniki. Dźwięk jest przeciętnej jakości, za to maksymalna głośność będzie wystarczająca do codziennych zastosowań.

Wyjście słuchawkowe zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku.

 

Acer Iconia W4-820
Zalety
  • bardzo dobry ekran
  • dobre wyjście słuchawkowe
Wady
  • jakość wykonania
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):1299 zł
Zobacz bieżące oferty:
Media Markt
1899 zł
Redcoon
1999 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

4