artykuły

Który tablet z Windows 8.1? Test dziewięciu modeli w cenie do 2000 zł

Test tabletów z Windows 8.1

95 27 sierpnia 2014, 07:37 Mateusz Skrycki

Acer Aspire Switch 10

Acer Aspire Switch 10 jest bezpośrednim rywalem modelu Asus Transformer T100 za sprawą podstawki z klawiaturą, która umożliwia przekształcenie tabletu w mały laptop. Jednak przy bliższym kontakcie można dostrzec kilka różnic między nimi. Switch 10 wykorzystuje inny sposób mocowania tabletu z klawiaturą. Ta jest zdecydowanie wygodniejsza i lepiej wykonana. Produkt Acera sprawia wrażenie bardzo eleganckiego i dobrze wykonanego.

Powłoka ochronna została wykonana ze świetnego tworzywa (hartowanego szkła?), które zapewnia palcowi bardzo dobry poślizg. Dość chętnie jednak zbiera zabrudzenia, choć z drugiej strony pozwala łatwo je usunąć. Ponadto podczas użytkowania Switcha 10 nie są one zbytnio widoczne. Producent dzięki rozwiązaniu Zero Air Gap wyeliminował wolną przestrzeń między digitizerem a ekranem, co przełożyło się na bardzo dobrą jakość obrazu. Na szczęście zbytnio nie ucierpiała na tym sztywność powłoki, która jest niezła. Ekran otoczono dwoma pasmami ramek. Ta bliższa jest czarna. Druga, srebrna, wygląda bardzo estetycznie, ale można odnieść wrażenie, że jest zbędna. Dlaczego? Przez nią tablet jest zauważalnie większy, a przecież najczęściej producenci sprzętu starają się projektować go bez zbędnych milimetrów. W Aspire Switch 10 dodatkową powierzchnię wykorzystano na głośniki, umieszczone pod wyświetlaczem, oraz, co istotniejsze, pośrednio na klawiaturę. Dzięki temu klawisze zyskały sporo miejsca w pionie, są wyższe i o niebo wygodniejsze od rozwiązań konkurencji.

BudowaWyposażenie
Wymiary 262 mm × 178 mm × 10 mm Modem 3G Nie
Masa 588 g (tablet)
1110 g (tablet + klawiatura)
GPS Nie
Ekran 10,1 cala, 1366 × 768
156 PPI
Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Intel Atom Z3745D
4 × 1,33 GHz
(turbo do 1,83 GHz)
Intel HD Graphics 311 MHz (turbo do 792 MHz)
HDMI Tak
RAM 2 GB USB mikro-USB 2.0 (tablet)
USB 2.0 (klawiatura)
Pamięć wbudowana 15 GB na dane
500 GB HDD w podstawce
slot na kartę mikro-SD
Aparat

przód: 2,0 MP

Pojemność akumulatora 5910 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

Tylna pokrywa tabletu Acer Switch 10 została wykonana ze szczotkowanego aluminium w szarym kolorze. Wygląda to bardzo oficjalnie. Ciekawostką jest to, że owo szczotkowanie zostało wykonane ukośnie, równolegle do osi łączących przeciwległe wierzchołki. Zatem w zależności od kąta patrzenia wzór będzie się układać w inną stronę, albo wręcz się przecinać, tworząc romby. Sztywność pokrywy, podobnie jak sztywność powłoki ochronnej, jest niezła.

Plastikowa ramka poprowadzona na bokach, choć dość kanciasta, jest wolna od ostrych krawędzi. Niestety, jakość spasowania dwóch elementów składowych ramki jest słaba i w trakcie zmiany kąta nachylenia wyświetlacza czuć, jak się ruszają. Tablet Acer Switch 10 znacząco się wygina podczas próby wykręcania, wydając przy tym delikatne trzaski, ale, o dziwo, nie powoduje to „pływania” ekranu.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, nieodłącznym elementem Aspire Switch 10 jest podstawka, w której znalazła się klawiatura oraz miejsce na zamontowanie ekranu. Stacja dokująca została wykonana z plastiku lakierowanego na szaro i zapewnia bardzo solidny mechanizm regulacji kąta nachylenia wyświetlacza. Tworzywo wygląda świetnie i podobnie dobre wydaje się w dotyku, ale mamy obawy, że z powierzchni wokół klawiatury może z czasem zetrzeć się farba.

W tablecie Switch 10 na dolnej krawędzi znajdują się otwory, w które podczas dokowania wsuwają się zaczepy z podstawki, i złącze do komunikacji z klawiaturą, portem USB oraz (opcjonalnie) dyskiem twardym. Ponadto w części z wyświetlaczem zamontowano magnesy, które dodatkowo cementują połączenie. Zmianie kąta nachylenia ekranu nie towarzyszy obawa, że ekran może się wyczepić (w tym celu wystarczy go pociągnąć, inaczej niż w Transformerze T100 Asusa), a po przekroczeniu kąta 90 stopni zawias lekko podnosi klawiaturę. Należy jedynie uważać przy otwieraniu – podczas początkowych prób tablet został nam w dłoni, a podstawka – na stole ;) Interesującą opcją jest możliwość zamontowania górnej części wyświetlaczem na zewnątrz, co może się przydać podczas prezentacji czy innych spotkań.

Cieszy duży kąt maksymalnego rozwarcia, wynoszący 155 stopni, ale wtedy część dotykowa przeciąża podstawkę i laptop przewraca się na plecy. Graniczny kąt, przy którym stabilność nie zostaje zachwiana, to 140 stopni.

Za sprawą dodatkowej srebrnej ramki wokół wyświetlacza producent mógł znacząco zwiększyć wysokość klawiszy (do 13,5 mm) oraz rozmiar płytki dotykowej. Oczywiście, klawiatura nadal jest mniejsza niż choćby w laptopach z ekranem o przekątnej 15,6 cala, ale praktycznie nie wymaga przyzwyczajenia i jak na standardy 10-calowych laptopów (trudno dobrać odpowiednie słowo na określenie tabletów z klawiaturą, ponieważ netbook i ultrabook nie do końca pasują), pisze się bardzo wygodnie. Jeśli jednak spojrzeć na klawiaturę bardziej ogólnie, może przeszkadzać brak wyraźnej informacji zwrotnej po wciśnięciu klawisza oraz lekkie uginanie się całej konstrukcji.

Płytka dotykowa jest duża, gładka i przyjemna w dotyku. Poprawnie odczytuje ruch palca. Ma wyraźnie zaznaczone krawędzie, które mogą delikatnie przeszkadzać przy wciskaniu lewego bądź prawego przycisku.

Tablet został wyposażony w kamerę o rozdzielczości 2 MP, zamontowaną na froncie. Jakość wykonanych nią zdjęć jest poniżej przeciętnej. Chociaż jeśli fotografowany obiekt znajdzie się blisko aparatu, rezultat będzie zauważalnie lepszy, więc do wideokonferencji jak znalazł. Z tyłu nie zamontowano aparatu.

 

Na lewej krawędzi tabletu umieszczono dwa mechaniczne przyciski: wyłącznik i regulację głośności, oraz gniazdo słuchawkowe minijack, a pod ekranem – dotykowy przycisk wywołujący menu „Start”. Na prawej zamontowano resztę portów: mikro-SD, mikro-USB, mikro-HDMI, a także gniazdo ładowania, przystosowane do specjalnej ładowarki.

Acer Aspire Switch 10
Zalety
  • podstawka z możliwością regulacji kąta nachylenia ekranu
  • wygodna klawiatura i płytka dotykowa
  • możliwość zamontowania ekranu w dwóch pozycjach
  • niezła jakość wykonania
  • dobry ekran
Wady
  • czas działania
  • specjalna ładowarka
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):1699 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
216 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

3