artykuły

Który tablet z Windows 8.1? Test dziewięciu modeli w cenie do 2000 zł

Test tabletów z Windows 8.1

95
27 sierpnia 2014, 07:37 Mateusz Skrycki

Testy ekranu

Wybór dowolnego tabletu spośród tych, które wzięły udział w niniejszym teście, gwarantuje dobrej jakości wyświetlacz. Wszystkie ekrany porównywaliśmy do wzorca w postaci skalibrowanego monitora Eizo ColorEdge CG246. Negatywnie pod względem odwzorowania kolorów oraz pokrycia palet sRGB/ Adobe RGB wyróżnia się Colorovo CityTab Supreme 10.1 i to widać, gdy testowane urządzenia znajdą się obok siebie.

Najlepszym ekranem może się pochwalić Lenovo ThinkPad 8. Rozdzielczość 1920 × 1200 przy przekątnej o długości 8,3 cala przekłada się na zawrotne (jak na tablet) zagęszczenie pikseli na poziomie 273 PPI i chociaż bez skalowania systemowego interfejsu użytkowanie sprzętu jest praktycznie niemożliwe, to jednocześnie matryca zapewnia blisko 80-procentowe pokrycie palety sRGB! Już krótki kontakt z urządzeniem wystarcza, aby dostrzec wysoką jakość wyświetlacza, i to nawet bez testów. Kolory są bardzo ładne, a brak wolnej przestrzeni między ekranem a digitizerem i mała grubość tego drugiego wywołują poczucie, że dotyka się bezpośrednio matrycy. Na bardzo dobre wrażenia z użytkowania wpływa także wysokiej jakości warstwa ochronna.

Na drugim miejscu znalazł się Dell Venue 8 Pro. Użytkuje się go równie przyjemnie jak Lenovo, z tym że Dell otrzymał najlepszą warstwę ochronną (szkło mineralne), która jest ucztą dla palca.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Acer Iconia W4. Jak wspominaliśmy na stronie poświęconej temu modelowi, producent zastosował rozwiązanie nazwane Zero Air Gap, czyli wyeliminował wolną przestrzeń między ekranem a digitizerem. Odczucia mieliśmy podobne jak po testach Lenovo: wydawało nam się, że dotykamy ekranu bezpośrednio. Niestety, wyświetlacz Acera zaczyna „pływać” nawet przy delikatnym nacisku, co jest dużą wadą.

Pozostałe tablety dzięki wykorzystaniu matryc IPS są wolne od znaczących wad. Modecom FreeTab 1010, Prestigio Multipad Visconte 3G oraz Colorovo CityTab Supreme 10.1 cechują się dość grubym digitizerem oraz zauważalną przerwą pod nim.

Wszystkie tablety zapewniają bardzo dobre kąty widzenia.

 

Aktualizacja 11.06.2014 r.

Do zestawienia dołączył Lenovo Miix 2 10, który został wyposażony w ekran o rozdzielczości 1920 × 1200. Zapewnia on największą maksymalną jasność spośród przetestowanych wyświetlaczy, aż 421 nt. Jakość obrazu za sprawą wysokiej rozdzielczości najczęściej jest bardzo dobra. Najczęściej, ponieważ bez skalowania interfejsu ani rusz, a nie wszystkie programy bezproblemowo poddają się temu zabiegowi.

13