Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

MSI Z97S SLI Plus – test

 

 

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z97S SLI Plus to najdroższy model ze standardowej, „niebieskiej” oferty MSI. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt co najmniej dobrze wyposażony. Ma port SATA-Express, układ sieciowy Intela, ośmiofazowy układ zasilający procesor pokryty solidnymi radiatorami – z pewnością nie jest to następca dość tanich konstrukcji z G43 na końcu nazwy. Co dla niektórych może być istotne, na laminacie zamontowano sloty PCI, które raczej już nie występują w droższych seriach płyt głównych, więc będzie można użyć starszej karty dźwiękowej.

 

Układ zasilania jest ośmiofazowy. Na tranzystorach producent umieścił spore radiatory, które wydatnie pomagają w odprowadzaniu energii cieplnej z układu. Udało się podkręcić Core i5 4670K do granic jego możliwości (piszemy o tym nieco dalej), a płyta działała stabilnie przez kilka godzin bez żadnego problemu.

Płyta wygląda podobnie jak produkt poprzedniej generacji: laminat jest brązowy, a niektóre sloty i elementy systemu chłodzenia – niebieskie.

Gniazdo EPS umieszczono poziomo zapinką ku górze. Na szczęście producent zostawił niewielki margines: złącze znajduje się kilka milimetrów od krawędzi laminatu, więc wypięcie wtyczki w żadnej obudowie nie powinno być większym problemem.

Sloty RAM są na właściwej wysokości, znacznie powyżej slotu podstawowej karty grafiki. Ewentualna zmiana konfiguracji pamięci powinna być możliwa bez wyjmowania karty z komputera.

Niestety, tego samego nie można powiedzieć o złączu do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy. W razie użycia długiej karty grafiki przypadkowe wypięcie służącego do tego kabla oznacza konieczność jej wymontowania, bo choć złącze jest odwrócone o 90 stopni, po prostu znajdzie się pod kartą.

Sześć portów Serial-ATA zamontowano przy krawędzi (w wieżyczkach po dwa). Płyta zapewnia też dodatkowe dwa porty obsługiwane przez oddzielny kontroler, które mogą być wykorzystywane zamiennie z SATA Express. Port M.2 do szybkich SSD znajduje się nad slotem karty grafiki, więc dostęp do nośnika powinien być bezproblemowy nawet po zamontowaniu rozbudowanego schładzacza procesora.

Odstęp pomiędzy dwoma górnymi złączami PCI Express to dwa złącza, więc jest to rozkład optymalny dla konfiguracji SLI lub CrossFire zbudowanej z kart z dwuslotowym systemem chłodzenia. W przypadku kart trzyslotowych ta górna będzie działać w wyraźnie gorszych warunkach. 

Jest tylko jedna kość UEFI, a nie ma żadnego mechanizmu ochronnego na wypadek uszkodzenia jej zawartości, na przykład w wyniku zbyt mocnego podkręcenia sprzętu. W takim przypadku jesteśmy skazani na serwis producenta, bo kość jest wlutowana na stałe, a jej zawartość dostępna przez specjalne złącze serwisowe. Odpada więc znana metoda „hotflash”.

 

Panel wejścia-wyjścia ma osiem portów USB (w tym sześć w wersji 3.0) oraz trzy wyjścia obrazu (VGA, DVI i HDMI). Jest też złącze PS/2, do którego można podłączyć myszkę lub klawiaturę, co z pewnością ucieszy wytrawnych graczy.

Radiator na mostku Z97 jest spory i dobrze sobie radzi z rozpraszaniem ciepła generowanego przez układ logiki. Jest solidnie przykręcony do laminatu od spodu śrubkami.

UEFI jest bardzo podobne jak w płytach poprzedniej generacji, wyposażonych w chipsety serii 8. Doszło jednak kilka usprawnień. Należy do nich znacznie uproszczona i ulepszona regulacja szybkości wentylatorów. Następne to dodatkowy przycisk XMP na górnej belce UEFI. Po jego użyciu płyta automatycznie dostosuje parametry pamięci do zapisanego w niej profilu XMP. Trzecim ciekawym dodatkiem jest możliwość aktywowania trybu prostego (przełącznikiem Simple/Advanced mode). Wtedy będą dostępne tylko opcje naprawdę użyteczne w ustawianiu parametrów komputera, a te najmniej istotne zostaną ukryte. To znacznie poprawiło czytelność UEFI (choć niekoniecznie z punktu widzenia najmniej zaawansowanych użytkowników).

Pozostałe funkcje, takie jak profile OC i uaktualnianie BIOS-u z pendrive'a, działają tak samo jak w modelach poprzednich generacji.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z97S SLI Plus
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/-0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Testowy Core i5 4670K osadzony w płycie MSI Z97S SLI Plus osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T. Radiatory na tranzystorach zasilających procesor były ciepłe, ale nie na tyle, by można było się obawiać uszkodzenia płyty w najbliższej przyszłości.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC892, czyli ten najtańszy. Niestety, zabrakło wzmacniacza słuchawkowego, który w produkcie tej klasy jednak powinien się znaleźć.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.25, +0.09
Very good
Noise level, dB (A)
-82.3
Good
Dynamic range, dB (A)
82.3
Good
THD, %
0.0063
Very good
THD + Noise, dB (A)
-75.1
Average
IMD + Noise, %
0.029
Good
Stereo crosstalk, dB
-75.9
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.017
Very good
General performance
 
Good

Wyniki są dobre, jak na klasę sprzętu.

Dane techniczne

Model MSI Z97S SLI Plus
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 5 (3 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 2
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

2 SATA 6 Gb/s zamiennie z SATA Express

Liczba złączy mSATA 0
Liczba portów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Intel)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892 (7.1)
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 2
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 6
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 6 USB 3.0), LAN, 6 audio, HDMI, DVI, VGA
Cena 500 zł

Podsumowanie

MSI Z97S SLI Plus to najdroższy model ze standardowej, „niebieskiej” oferty firmy MSI. Jest to konstrukcja poprawna, ale niewyróżniająca się niczym na tle podobnie wycenionych rywali. Pozwala na dłuższą metę użytkować podkręcony procesor, jest solidnie chłodzona, dobrze wyposażona. Brakuje jednak kropki nad i, którą byłby dobrej klasy układ audio. W teście RMAA płyta osiągnęła dobre wyniki, ale w tej cenie mamy jednak prawo oczekiwać kodeka ALC1150 oraz wzmacniacza słuchawkowego, a nie układu rodem z najtańszych modeli. 

MSI Z97S SLI Plus
Zalety
  • Rozbudowany układ zasilania procesora
  • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
  • Duża ilość portów Serial-ATA
  • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
  • Port PS/2
  • UEFI przyjazne dla średno zaawansowanych użytkowników (w trybie prostym)
  • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
  • Dobry układ audio
Wady
  • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
  • UEFI nadal niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników (nawet w trybie prostym)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):500 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
1349 zł
OleOle.pl
1419 zł
RTV Euro AGD
1429 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane