Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

MSI Z97M Gaming – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z97M Gaming można określić mianem Z97 Gaming 5 w formacie mikro-ATX. Możliwości i wyposażenie obu tych konstrukcji są bardzo podobne. Z97M Gaming nie jest jednak kalką Z87M Gaming: laminat został zaprojektowany praktycznie od nowa i udostępnia choćby złącze M.2 dla szybkich SSD. Zapewnia też liczne inne udogodnienia, które już znamy z tej serii firmy MSI, takie jak:

 • karta sieciowa Killer E2200, działająca podobnie jak testowana przez nas wcześniej Killer E2100, pozwalająca na automatyczne nadawanie najwyższego priorytetu pakietom sieciowym pochodzącym z gier oraz strumieni wideo, dzięki czemu nie grożą nam opóźnienia w grach za sprawą uaktualniającego się w tle programu antywirusowego lub Facebooka;
 • układ audio z wysokiej jakości wzmacniaczem operacyjnym OPA1652, umożliwiającym podłączenie słuchawek o impedancji do 600 Ω, któremu towarzyszy oprogramowanie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce;
 • dwa porty USB z potrójną warstwą złota na złączu, które gwarantują bardziej powtarzalne parametry gniazda i większą odporność na utlenianie, co jest nie bez znaczenia w przypadku myszek o częstotliwości odświeżania 500–1000 Hz, i jego większą trwałość.

Sekcja zasilająca procesor jest ośmiofazowa. Radiatory na tranzystorach są mocno przykręcone śrubami i dzięki sporym rozmiarom bez większego problemu rozpraszają ciepło.

Złącze EPS znajduje się niedaleko krawędzi laminatu, a jego zapinka jest skierowana do góry. Odstęp od krawędzi laminatu jest niewielki, ale nie powinno być problemów z wypięciem wiązki przewodów w ciasnej obudowie komputerowej.

Sloty pamięci znajdują się tuż nad złączem karty grafiki, na szczęście ich dolne zatrzaski są automatyczne. Pozwala to zmieniać konfigurację RAM-u, nie wyjmując jej z komputera. Złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy jest jednak dość nisko, dlatego kabelek może delikatnie opierać się na karcie.

Płyta ma sześć portów Serial-ATA, czyli tyle, ile bezpośrednio obsługuje chipset. Wszystkie są umieszczone na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa.

Slot M.2 dla szybkich SSD znalazł się pomiędzy dwoma slotami dla kart grafiki. Na tak małym laminacie raczej nie dałoby się go zamontować w innym miejscu. Można do niego podłączać nośniki PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3

Dwa sloty kart grafiki teoretycznie pozwalają utworzyć konfigurację SLI lub CrossFire. Jednak odstęp między nimi jest niewielki, dlatego górna karta będzie pracowała w wyraźnie gorszych warunkach. Jest to jednak przypadłość praktycznie wszystkich płyt głównych w tym formacie.

Wadą płyty jest obecność tylko jednej kości UEFI i brak możliwości uruchomienia komputera w razie jej awarii (co zresztą nastąpiło podczas testów w trakcie uaktualniania UEFI).

Tylny panel wejścia-wyjścia jest do przyjęcia w produkcie tej klasy. Udostępnia osiem portów USB (w tym sześć 3.0) oraz dwa wyjścia obrazu (HDMI i DisplayPort). W płycie dla graczy nie mogło zabraknąć portu PS/2, zapewne przeznaczonego dla wyszukanych myszek.

Radiator na mostku ma identyczny kształt jak w konstrukcjach w pełnym formacie ATX, ale ze względu na rozmiary laminatu trzeba go było znacznie skrócić. To oznacza, że bardziej się nagrzewa, lecz nie wpływa to wcale na stabilność płyty.

UEFI jest bardzo podobne jak w płytach poprzedniej generacji, wyposażonych w chipsety serii 8. Doszło jednak kilka usprawnień. Należy do nich znacznie uproszczona i ulepszona regulacja szybkości wentylatorów. Następne to dodatkowy przycisk XMP na górnej belce UEFI. Po jego użyciu płyta automatycznie dostosuje parametry pamięci do zapisanego w niej profilu XMP. Trzecim ciekawym dodatkiem jest możliwość aktywowania trybu prostego (przełącznikiem Simple/Advanced mode). Wtedy będą dostępne tylko opcje naprawdę użyteczne w ustawianiu parametrów komputera, a te najmniej istotne zostaną ukryte. To znacznie poprawiło czytelność UEFI (choć niekoniecznie z punktu widzenia najmniej zaawansowanych użytkowników).

Inna ciekawa opcja to funkcja Memory Try It!. Pozwala ona w miarę bezpiecznie podkręcać pamięć operacyjną i dla każdego opóźnienia CL z zakresu 9–12 ma dwa zestawy szczegółowych parametrów. Zestawy te są oznaczone jako wydajne (performance) lub kompatybilne (compatible). Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że te ustawienia będą odpowiednie do użytych modułów RAM, ale to znaczące ułatwienie, nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników.

Pozostałe funkcje, takie jak profile OC i uaktualnianie BIOS-u z pendrive'a, działają tak samo jak w modelach poprzednich generacji.

 

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z97M Gaming
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Płyta tej klasy raczej nie mogła zawieść. Core i5 4670K osadzony w MSI Z97M Gaming osiągnął bez problemu maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.04, -0.10
Excellent
Noise level, dB (A)
-79.9
Average
Dynamic range, dB (A)
79.8
Average
THD, %
0.0078
Very good
THD + Noise, dB (A)
-72.7
Average
IMD + Noise, %
0.038
Good
Stereo crosstalk, dB
-73.2
Good
IMD at 10 kHz, %
0.027
Good
General performance
 
Good

Wyniki zintegrowanego układu audio są niezłe, ale do najlepszych konstrukcji nieco zabrakło.

Dane techniczne

Model MSI Z97M Gaming
Format płyty mikro-ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z87
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 4 (2 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 6 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy TI OPA1652
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 6
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 6 USB 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 490 zł

 

Podsumowanie

MSI Z97M Gaming to dobry wybór dla graczy (i nie tylko) pragnących stworzyć nieduży i wydajny komputer. Wyposażenie nie zachwyca, ale jest układ audio z kodekiem ALC1150 i wzmacniaczem słuchawkowym, wyświetlacz kodów POST, są przyciski na laminacie... Do pełni szczęścia zabrakło chyba tylko drugiej kości UEFI. Jednak biorąc pod uwagę cenę, i tak należy uznać tę płytę za bardzo ciekawą propozycję.

MSI Z97M GAMING
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • UEFI przyjazne dla średnio zaawansowanych użytkowników (w trybie prostym)
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
 • Jedna kość UEFI
 • Tylko 6 portów USB na tylnym panelu
 • Tylko jedno wyjście monitorowe
 • UEFI nadal niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników (w trybie prostym)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):490 zł
Zobacz bieżące oferty:
Mall.pl
2259 zł
Komputronik.pl
2599 zł
RTV Euro AGD
2699 zł
MediaExpert
2739 zł
eMAG.pl
2748 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane