Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

MSI Z97I Gaming AC – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z97I Gaming AC to płyta do małych komputerów przeznaczonych dla graczy. Mimo niewielkich rozmiarów zintegrowano w niej niemalże wszystkie dodatki dostępne w modelach pełnowymiarowych. Są to:

 • karta sieciowa Killer E2200, działająca analogicznie jak testowana przez nas wcześniej Killer E2100, pozwalająca na automatyczne nadawanie najwyższego priorytetu pakietom sieciowym pochodzącym z gier oraz strumieni wideo, dzięki czemu nie grożą nam opóźnienia w grach powstałe za sprawą uaktualniającego się w tle programu antywirusowego lub Facebooka;
 • układ audio z wysokiej jakości wzmacniaczem operacyjnym OPA1652, umożliwiającym podłączenie słuchawek o impedancji nawet do 600 Ω, któremu towarzyszy oprogramowanie Sound Blaster Cinema, zawierające wiele programowych filtrów poprawiających brzmienie w grach, filmach i muzyce;
 • dwa porty USB z potrójną warstwą złota na złączu, które gwarantują bardziej powtarzalne parametry gniazda, co jest nie bez znaczenia w przypadku myszek o częstotliwości odświeżania 500–1000 Hz;
 • wyposażenie portów USB na tylnym panelu w specjalny obwód zasilający, który ma zapewnić lepszą jakość zasilania kart dźwiękowych USB oraz przetworników DAC;
 • Producent, niejako wzorem ASRocka, dołącza do płyty kupon na bezpłatny półroczny abonament w witrynie Xsplit gamecaster, która pozwala pokazywać swoją grę na YouTubie czy Twitchu. Jego wartość standardowo wynosi około 40 dol., więc dla kogoś, kto korzysta z tej usługi lub zamierza to robić, z pewnością jest to wartościowy dodatek.

Do tego dołączono kartę Wi-Fi działającą w standardzie 802.11ac, opartą na układzie Intela. Może ona nawiązywać połączenia z prędkością do 867 Mb/s. Obsługuje ponadto Bluetooth 4.0 oraz umożliwia łatwe podłączanie ekranów z obsługą techniki Intel WiDi.

Wszystko to przywodzi na myśl wcześniej testowaną przez nas konstrukcję z układem Z87, model MSI Z87I Gaming AC. Płyta faktycznie jest dość podobna, jednak laminat został całkiem mocno przeprojektowany. Sekcję z układem audio umieszczono obok układu logiki, a miejsce do podłączenia modułu Wi-Fi trafiło na drugi koniec panelu wejścia-wyjścia. Niby zmiana jest raczej kosmetyczna, ale może mieć wpływ na układ audio i jego parametry.

Procesor jest zasilany przez układ sześciofazowy. Wszystkie tranzystory są pokryte radiatorem, lecz jest on... trochę za krótki. Prawdopodobnie jest tak ze względu na bliskość złącza zasilającego EPS, ale skoro już poprawiano układ audio, również to złącze można było nieco przesunąć. Radiator jest taki sam jak w pełnowymiarowych płytach z serii Gaming z najnowszej serii, lecz jego niewielka długość powoduje, że przy pełnym obciążeniu podkręconego procesora grzeje się bardzo mocno.

Podobnie jak u poprzednika slot PCI Express ×16 znajduje się zdecydowanie za blisko gniazda procesora, co może uniemożliwić instalację wielu bardziej rozbudowanych schładzaczy. Oczywiście, rozbudowany schładzacz i obudowa mini-ITX to nie jest częste zestawienie, ale jest dużo obudów w tym formacie, które bez problemu zmieszczą wysokie konstrukcje wieżowe.

Złącze zasilające EPS ośmiopinowe jest na samym środku, podobnie jak w większości innych płyt mini-ITX. Jak już wspomnieliśmy, najprawdopodobniej bliskość tego złącza nie pozwoliła zastosować dłuższego radiatora na tranzystorach zasilających procesor.

Jak to w płytach mini-ITX bywa, sloty RAM znajdują się blisko gniazda procesora, a ponieważ blisko jest także złącze PCI Express ×16, z czegoś trzeba zrezygnować: albo rozbudowany schładzacz (w poziomym położeniu, bo w pionowym kolidowałby z kartą grafiki), albo moduły pamięci z wysokimi radiatorami. Dolna zapinka slotów RAM jest automatyczna, więc można zmieniać konfigurację pamięci bez wyciągania karty grafiki z komputera.

Tylny panel wejścia-wyjścia jest bardzo bogaty, jak na tak małą płytę. Jest tutaj osiem portów USB (w tym cztery w wersji 3.0), złącze PS/2, trzy wyjścia obrazu (dwa HDMI oraz jedno DisplayPort). Co ciekawe, są aż dwa porty eSATA, które w wielu nowych konstrukcjach są już nieobecne (umieszczono je tu prawdopodobnie dlatego, by nie marnować możliwości mostka Z97, ponieważ na laminacie są wyprowadzone tylko cztery porty). Optyczne wyjście S/PDIF w tej klasy płycie dla graczy to standard.

Radiator na mostku Z97 to mały aluminiowy blok, niewiele większy od samego mostka. Część ciepła ma odprowadzać przez rurkę cieplną do radiatora zamontowanego na sekcji zasilającej procesor, a temu stałego dopływu ciepła raczej nie brakuje, dlatego nie jest to optymalne rozwiązanie.

UEFI jest bardzo podobne jak w płytach poprzedniej generacji, wyposażonych w chipsety serii 8. Doszło jednak kilka usprawnień. Należy do nich znacznie uproszczona i ulepszona regulacja szybkości wentylatorów. Następne to dodatkowy przycisk XMP na górnej belce UEFI. Po jego użyciu płyta automatycznie dostosuje parametry pamięci do zapisanego w niej profilu XMP. Trzecim ciekawym dodatkiem jest możliwość aktywowania trybu prostego (przełącznikiem Simple/Advanced mode). Wtedy będą dostępne tylko opcje naprawdę użyteczne w ustawianiu parametrów komputera, a te najmniej istotne zostaną ukryte. To znacznie poprawiło czytelność UEFI (choć niekoniecznie z punktu widzenia najmniej zaawansowanych użytkowników).

Inna ciekawa opcja to funkcja Memory Try It!. Pozwala ona w miarę bezpiecznie podkręcać pamięć operacyjną i dla każdego opóźnienia CL z zakresu 9–12 ma dwa zestawy szczegółowych parametrów. Zestawy te są oznaczone jako wydajne (performance) lub kompatybilne (compatible). Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że te ustawienia będą odpowiednie do użytych modułów RAM, ale to znaczące ułatwienie, nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników.

Pozostałe funkcje, takie jak profile OC i uaktualnianie BIOS-u z pendrive'a, działają tak samo jak w modelach poprzednich generacji.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z97I Gaming AC
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/- 0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Wykorzystując płytę MSI Z97I Gaming AC Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że radiator sekcji zasilającej procesor był bardzo gorący, gdyż jest po prostu nieco zbyt mały. Nie powodowało to niestabilności, ale płyta z serii Gaming powinna bezproblemowo i bezawaryjnie współpracować z podkręconym procesorem także na dłuższą metę, a czy w tym przypadku tak będzie – tego nie jesteśmy pewni.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.08, -0.07
Excellent
Noise level, dB (A)
-81.5
Good
Dynamic range, dB (A)
81.6
Good
THD, %
0.0030
Very good
THD + Noise, dB (A)
-74.6
Average
IMD + Noise, %
0.027
Good
Stereo crosstalk, dB
-78.4
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.026
Good
General performance  
Very good

Wyniki należy uznać za bardzo dobre.

Dane techniczne

Model MSI Z97I Gaming AC
Format płyty mini-ITX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 1 (×16)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Nie/Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s + 2 eSATA
Liczba złączy mSATA 0
Liczba gniazd M.2 0
Karta sieciowa przewodowa 1 Gigabit LAN (Killer E2205)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy OPA1652
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (w tym 4 USB 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, LAN, 6 audio, 2 HDMI, DisplayPort, 2 eSATA
Cena 520 zł

Podsumowanie

MSI Z97I Gaming AC to wśród płyt mini-ITX propozycja z segmentu „premium” i ci, którzy nie zamierzają podkręcać procesora do granic możliwości, raczej się nie zawiodą. Płyta jest bardzo bogato wyposażona, ma wiele dodatków dla graczy (mniej lub bardziej ciekawych), bardzo dobry układ audio ze wzmacniaczem słuchawkowym i moduł WiFi 802.11 ac Intela z obsługą WIDI. Niestety, jej budowa jest nie do końca przemyślana, bo problemem może być użycie rozbudowanego schładzacza, niezbędne po mocnym podkręceniu procesora. Co prawda każdy wieżowy model powinien się zmieścić, ale tylko w położeniu „poziomym”, czyli tym, w którym uniemożliwi instalację wysokich modułów pamięci. Trzeba też przyznać, że sam radiator na tranzystorach zasilających procesor jest bardzo mały i całość po podkręceniu działa w dość wysokiej temperaturze. Ponieważ jest to płyta w standardzie mini-ITX, brakuje tutaj choćby portu M.2, który miał być atutem płyt opartych na układzie logiki Z97. To szczególnie ważne w przypadku małych komputerów i obudów mini-ITX, w których miejsca czasem jest po prostu mało. 

MSI Z97I GAMING AC
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Karta WiFi działająca w standardzie 802.11ac
 • UEFI przyjazne dla średnio zaawansowanych użytkowników (w trybie prostym)
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor jest nieco za mały
 • Niedopracowane rozplanowanie laminatu
 • Brak slotu M.2 dla szybkich dysków SSD
 • Jedna kość UEFI
 • UEFI nadal niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników (w trybie prostym)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):520 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
796 zł
eMAG.pl
798 zł
RTV Euro AGD
829 zł
Komputronik.pl
859 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane