Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

MSI Z97 XPOWER AC – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z97 XPOWER AC nie wygląda już tak elitarnie jak poprzednik. Płytę pomniejszono z rozmiarów XL-ATX do E-ATX, by zmieściła się w każdej obudowie komputerowej. Trzeba jednak przyznać, że to nieco przeczy naturze tej konstrukcji, bo jest to model przeznaczony głównie do bicia rekordów w podkręcaniu ekstremalnym. Świadczą o tym liczne detale, takie jak: przyciski do podkręcania zintegrowane na laminacie, wyprowadzone punkty pomiarowe do kontroli napięć wraz z kabelkami do sond multimetru, specjalna blaszka ułatwiająca korzystanie z procesora ze zdjętym rozpraszaczem ciepła.

W zestawie dołączono także stelaż na wentylator 120-milimetrowy, który można ustawić nad modułami RAM. Taki wentylator ma zapobiegać powstawaniu wilgoci w okolicy kontenerów z ciekłym azotem.

A oto wspomniane przyciski:

Wśród nich jest jeden ciekawszy od innych, ten z błyskawicą. To przycisk Complete Discharge, czyli o działaniu wykraczającym poza resetowanie zawartości pamięci CMOS. W razie problemów przy podkręcaniu ekstremalnym resetuje on wszystkie rejestry mostka PCH do ustawień fabrycznych, również te, których parametrów nie dobieramy w UEFI. Jak wiadomo, prawdopodobnie ten sam efekt miałoby wyjęcie baterii zasilającej CMOS, ale trzeba by czekać nawet kilka minut. Tutaj taki rezultat osiągamy w 2 s.

Działanie przycisków jest bardzo obrazowo i szczegółowo wyjaśnione na stronie producenta.

Płyta jest wyposażona we wszelkie udogodnienia znane z niższej serii MPOWER, takie jak karta sieciowa dla graczy Killer E2200 i układ audio oparty na kodeku ALC1150 ze wzmacniaczem operacyjnym TI OPA1652. Taki sam jest też moduł Wi-Fi 802.11 ac (Intel Centrino Wireless 7200). Obsługuje on także techniki Bluetooth 4.0 oraz Intel WiDi (do podłączania telewizorów zgodnych z tym standardem). Modułowi towarzyszą dwie solidne anteny z magnetycznymi podstawkami (można je postawić na przykład na obudowie komputera).

 

Układ zasilający procesor w pewnym sensie przynosi powrót na przetarte szlaki. Prawdopodobnie ktoś zauważył, że poprzedni był zbyt złożony i rozbudowany. I raczej jest to prawda, bo na przykład najdroższe i najbardziej ekstremalne płyty główne Asusa zadowalają się jeszcze prostszym układem i nie są przez to słabsze. Na popisy przyjdzie czas już niebawem, gdy pojawią się płyty oparte na układzie X99 Intela. Zasilenie podkręconych ośmiordzeniowych bestii będzie nie lada wyzwaniem.

Radiatory są spore i solidnie przykręcone. Przez wszystkie trzy biegnie rurka, którą może popłynąć chłodziwo z układu chłodzenia cieczą. Co dla niektórych może mieć znaczenie, w czasie, gdy sprzęt działa, napis XPOWER świeci na żółto.

Jak przystało na płytę do ekstremalnego podkręcania, są dwa złącza dostarczające prąd do procesora: EPS ośmiopinowe oraz ATX czteropinowe (w normalnym użytkowaniu wystarczy użyć jednego). Dostęp do obu jest wygodny, choć producent mógł zostawić nad nimi odrobinę większy zapas.

Przy slotach RAM widać efekt uboczny porzucenia standardu XL-ATX na rzecz E-ATX. Niestety, płyty E-ATX nie różnią się wysokością od standardowych modeli ATX, więc w modelach z czterema slotami na karty grafiki ten na samej górze znajduje się tylko minimalnie pod slotami pamięci. Te zaś mają, niestety, zapinki z obu stron, więc dłuższa karta w najwyższym złączu PCI Express ×16 może utrudnić zmianę konfiguracji pamięci. Na szczęście w przypadku, gdy karta grafiki jest tylko jedna, nie ma to znaczenia, bo podstawowym złączem jest wtedy drugie od góry. Obok slotów RAM zamontowano opisane wcześniej przyciski oraz wyprowadzenia punktów pomiarowych dla multimetru.

Portów Serial-ATA jest 10 i są one rozmieszczone na krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa.

Slot M.2 do szybkich SSD (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3) znajduje się w optymalnym miejscu, pomiędzy dolnymi slotami kart grafiki.

Płyta z tego segmentu nie mogła się obejść bez dwóch kości UEFI. W razie nieudanej aktualizacji lub uszkodzenia zawartości tej podstawowej w wyniku ekstremalnego podkręcania wystarczy użyć przełącznika typu DIP na laminacie.

Złączom kart grafiki w takiej płycie musi towarzyszyć mostek PLX PEX 8747. Zwiększa on liczbę linii sygnałowych, co przyspiesza komunikację pomiędzy kartami w konfiguracjach multi-GPU.

Jest pięć slotów PCI Express, ale tak naprawdę można używać tylko jednego lub czterech. Jeśli karta grafiki zostanie umieszczona w drugim od góry, będzie on podłączony bezpośrednio pod linie PCI Express procesora. Każda inna konfiguracja oznacza wykorzystanie układu pośredniczącego PEX. Można utworzyć konfigurację nawet czterech kart w CrossFireX lub SLI. Można też sprzętowo odcinać pojedyncze sloty przełącznikiem DIP na dole laminatu.

Panel wejścia-wyjścia należy uznać za bogaty. Pomimo zarezerwowania miejsca na moduł Wi-Fi jest tu aż 10 portów USB (w tym 8 w wersji 3.0). Płytę wyposażono także w port PS/2 i cyfrowe wyjście audio S/PDIF. Płyta (niejako zgodnie z oczekiwaniami) nie otrzymała wyjść monitorowych starszego typu: są tylko HDMI oraz DisplayPort.

Radiator mostka Z97 jest bardzo podobny do tego z serii MPOWER: jedynie żółta litera X zastąpiła M. Logo MSI jest podświetlane na biało, co w nocy w połączeniu z innymi światełkami na laminacie wygląda dość efektownie.

UEFI jest bardzo podobne jak w płytach poprzedniej generacji, wyposażonych w chipsety serii 8. Doszło jednak kilka usprawnień. Należy do nich znacznie uproszczona i ulepszona regulacja szybkości wentylatorów. Następne to dodatkowy przycisk XMP na górnej belce UEFI. Po jego użyciu płyta automatycznie dostosuje parametry pamięci do zapisanego w niej profilu XMP. Trzecim ciekawym dodatkiem jest możliwość aktywowania trybu prostego (przełącznikiem Simple/Advanced mode). Wtedy będą dostępne tylko opcje naprawdę użyteczne w ustawianiu parametrów komputera, a te najmniej istotne zostaną ukryte. To znacznie poprawiło czytelność UEFI (choć niekoniecznie z punktu widzenia najmniej zaawansowanych użytkowników).

Inna ciekawa opcja to funkcja Memory Try It!. Pozwala ona w miarę bezpiecznie podkręcać pamięć operacyjną i dla każdego opóźnienia CL z zakresu 9–12 ma dwa zestawy szczegółowych parametrów. Zestawy te są oznaczone jako wydajne (performance) lub kompatybilne (compatible). Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że będą odpowiednie do użytych modułów RAM, ale to znaczące ułatwienie, nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników.

Pozostałe funkcje, takie jak profile OC i uaktualnianie BIOS-u z pendrive'a, działają tak samo jak w modelach poprzednich generacji.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z97 XPOWER AC
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/-0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

MSI Z97 XPOWER AC jest przeznaczona do podkręcania ekstremalnego, więc nie miała prawa stwarzać tu jakichkolwiek trudności. Testowy Core i5 4670K osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ręcznie ustalonym w UEFI. W tym ustawieniu działał stabilnie w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T .

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym Texas Instruments TI OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.18, +0.05
Excellent
Noise level, dB (A)
-80.7
Good
Dynamic range, dB (A)
80.7
Good
THD, %
0.0060
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.8
Average
IMD + Noise, %
0.036
Good
Stereo crosstalk, dB
-71.8
Good
IMD at 10 kHz, %
0.025
Good
General performance
 
Good

Układ audio w modelach o takim przeznaczeniu raczej nie jest priorytetem, ale w tym przypadku nie zawodzi. Wyniki testu RMAA należy uznać za poprawne, choć nieco odstają od osiągów najlepszych w tej dziedzinie płyt z układem Z97.

Dane techniczne

Model MSI Z97 XPOWER AC
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (5 ×16, 2 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 10 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 0
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karty sieciowe

1 Gigabit LAN (Killer E2200)

1 Wi-Fi 802.11 ac

(Intel Centrino Wireless 7200)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy OPA1652
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 8
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 10 USB (w tym 8 USB 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, 1 LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 1330 zł

 

Podsumowanie

MSI Z97 XPOWER AC to kolejny już „okręt flagowy” MSI. Docelowy użytkownik jest mocno zainteresowany podkręcaniem ekstremalnym. Wyposażenie płyty niczym nas nie zaskoczyło (10 portów Serial-ATA w tej cenie to zdecydowanie standard). Ma wiele dodatków stworzonych z myślą o podkręcaniu, ale tym najciekawszym jest chyba dodatkowa blaszka zapewniająca właściwe mocowanie procesora po usunięciu z niego rozpraszacza ciepła. Dzięki niej mamy pewność, że układ chłodzenia (w tym przypadku – przede wszystkim kontener na ciekły azot, choć może to być także blok wodny) nie jest dokręcony zbyt mocno i nie zmiażdży/ukruszy krzemowego jądra procesora.

Ta konstrukcja wyraźnie była projektowana z myślą o biciu rekordów świata w benchmarkach procesorów i kart graficznych. Nie zapomniano jednak o tych, którzy po prostu chcą mieć elitarną płytę w swoim domowym komputerze. MSI Z97 XPOWER AC jest wyposażona w dobrej jakości układ audio, kartę sieciową Killer E2200 (przeznaczoną dla graczy) oraz moduł Wi-Fi z obsługą technik Intel WiDi i Bluetooth 4.0. Dobrze sprawdzi się więc także w codziennym użytkowaniu, choć trzeba jasno powiedzieć, że z punktu widzenia kogoś, kto nie zajmuje się podkręcaniem ekstremalnym na własnym sprzęcie, opłacalność takiego zakupu będzie wątpliwa. MSI Z97 XPOWER AC jest produktem wyjątkowym w swojej klasie, choć kierowanym do bardzo nielicznych, którzy jednak wiedzą, czego chcą.

MSI Z97 XPOWER AC
Zalety
 • Bardzo rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor (z podświetlanym logo)
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Aż 10 portów USB na tylnym panelu
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Karta WiFi w standardzie 802.11 ac
 • Zadowalające możliwości podkręcania procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
 • Liczne dodatki do podkręcania ekstremalnego
Wady
 • Jak każdy wyjątkowy produkt, tak i ten ma wyjątkową (wysoką) cenę :)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):1330 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
1029 zł
eMAG.pl
1082 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane