Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

ASRock Fatal1ty Z97X Killer – test

Kliknij, żeby powiększyć

ASRock Fatal1ty Z97X Killer to nieco lepsza wersja płyty Fatal1ty Z97 Killer. Różnice sprowadzają się do niewielkich szczegółów, takich jak:

 • brak slotów PCI – wszystkie sloty to PCI Express (w tym trzy dla kart grafiki);
 • dodana funkcja HDD Saver. Może być szczególnie przydatna dla użytkowników komputera z dyskami pełniącymi funkcję magazynów danych. Pozwala podłączyć zasilanie dwóch nośników Serial-ATA do płyty głównej i programowo włączać i odłączać im zasilanie. Oszczędza to dyski oraz delikatnie zmniejsza pobór energii.

 

 

 

Układ zasilania procesora jest bardzo podobny jak w mniej rozbudowanym i tańszym modelu Z97 Killer. Jest jednak pewna różnica, która może być istotna. Otóż radiatory na tranzystorach mają tu znacznie większą powierzchnię rozpraszania ciepła niż pojedynczy radiator w Fatal1ty Z97 Killer.

Ośmiopinowe złącze EPS znajduje się blisko krawędzi laminatu, ale zapinka jest skierowana do dołu, więc w żadnej obudowie nie powinno być problemów z jej podłączeniem lub odłączeniem. Sloty RAM są na odpowiedniej wysokości, znacznie nad slotem podstawowej karty grafiki. Bez problemu można zmienić konfigurację modułów bez wyjmowania karty.

Płyta ma sześć portów Serial-ATA. Wszystkie znalazły się przy krawędzi laminatu w wieżyczkach po dwa. Jednak wysokość, na której są umieszczone, nie jest optymalna. W ciasnej obudowie po zamontowaniu karty grafiki dostęp do nich może być niezbyt wygodny. Jest także port SATA Express, którego można używać zamiennie z dwoma SATA.

Gniazdo M.2 znajduje się, niestety, tuż pod slotem karty grafiki i żeby dostać się do nośnika, raczej trzeba będzie ją wyjąć. Ponadto nośnik może działać w wyższej temperaturze, bo takie karty raczej nie należą do chłodnych podzespołów.

Złącze do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy jest na właściwej wysokości.

Są trzy sloty dla kart grafiki. Odstęp między tymi górnymi zapewnia optymalne warunki działania dwóm kartom z układem chłodzenia o szerokości dwóch slotów.

Zainstalowano dwie kości UEFI. Wybiera się je zworką na laminacie.

Panel wejścia-wyjścia jest kompletny i w tej klasie sprzętu sensowny. Osiem portów USB, w tym sześć 3.0, to rozsądny komplet w typowym komputerze. Ukłonem w kierunku graczy jest też port PS/2, do którego można podłączyć myszkę lub klawiaturę. Komplet wyjść obrazu też nie budzi wątpliwości, a są to: VGA, DVI oraz HDMI. Towarzyszy im wyjście optyczne S/PDIF.

Radiator na mostku Z97 to spory blok ze stopów aluminium. Zapewnia dobre warunki pracy mostkowi Intela.

Wygląd UEFI został mocno odświeżony. Zmieniły się: tapeta, czcionka oraz wiele obrazków. Trzeba przyznać, że są to zmiany w dobrym kierunku, a użyta grafika jest po prostu ładna. Jednak funkcjonalność nie zmieniła się istotnie. Mniej wprawni użytkownicy wciąż mogą mieć nieco problemów z konfiguracją, bo jednak całość nie wygląda zbyt logicznie i naprawdę zaawansowane funkcje podkręcania standardowo są odkryte. Ale sporo ułatwień pojawiło się na innej płaszczyźnie: można aktualizować BIOS prosto z internetu (płyta sama się łączy z serwerami, pobiera najnowszą wersję oprogramowania i je aktualizuje). Można też skopiować z sieci na pendrive'a najnowsze sterowniki RAID (niezbędne przy instalacji Windows). Da się także pobrać sterowniki do płyty w najnowszych wersjach, co może być istotne dla posiadaczy komputerów niewyposażonych w napęd optyczny. Jest również opcja bezpośredniego kontaktu z pomocą techniczną w celu zgłoszenia problemu lub błędu. UEFI należy więc uznać za bogate i kompletne – choć przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ale gracze, czyli grupa docelowa tego produktu, zwykle mają zadowalającą wiedzę o sprzęcie.

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieASRock Fatal1ty Z97X Killer
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2 V
Napięcie VCCSA +/- 0,999 V
Napięcie pierścienia +/- 0,999 V
Napięcie dla pamięci 1,165-1,8 V

Możliwości podkręcania

Z użyciem płyty głównej ASRock Fatal1ty Z97X Killer osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego procesora Core i5 4670K, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V, ręcznie ustawionym w UEFI. Przy tych parametrach procesor działał stabilnie w narzędziu Linx 0.6.4 AVX.

Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28, 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate w wysokości 1T.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowano tutaj system Purity Sound 2, czyli kodek Realtek ALC1150 współpracujący ze wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532 (podkreślającym bas). Nowością są kondensatory Nichicon Fine Gold, montowane w wielu urządzeniach audio najwyższej klasy.

Wyniki testu audio

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.05, -0.08
Excellent
Noise level, dB (A)
-83.2
Good
Dynamic range, dB (A)
83.3
Good
THD, %
0.0079
Very good
THD + Noise, dB (A)
-75.4
Average
IMD + Noise, %
0.029
Very good
Stereo crosstalk, dB
-83.6
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.022
Good
General performance  
Very good

Płyta osiągnęła jedne z lepszych wyników w teście RMAA.

Dane techniczne

Model ASRock Fatal1ty Z97X Killer
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA

6 SATA 6 Gb/s

1 SATA Express (zamiennie z dwoma portami SATA)

Liczba złączy mSATA 0
Liczba złączy M.2 1 (SATA3 lub PCI-E 2.0 ×2)
Karta sieciowa przewodowa 1 × Gigabit LAN (Killer E2200)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz TI NE5532
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 4
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 4
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia 1 PS/2 (klawiatura lub mysz), 8 USB (2 w wersji 2.0 i 6 w wersji 3.0), 1 optyczne wyjście S/PDIF, 1 LAN, 6 audio, HDMI, D-sub, DVI
Cena 500 zł

Podsumowanie

ASRock Fatal1ty Z97X Killer nie różni się wiele od swojego pierwowzoru, czyli płyty Fatal1ty Z97 Killer. Najważniejszą różnicą jest większa liczba slotów PCI Express, których przybyło kosztem PCI – i tutaj trzeba zdecydować, które będą potrzebniejsze. Drugą istotną różnicą jest możliwość podłączenia zasilania dwóch nośników danych do płyty głównej i sterowania nim z poziomu Windows. Trzeba przyznać, że ta funkcja jest ciekawa i może być użyteczna. Należy się też spodziewać, że wkrótce także inni producenci zechcą wprowadzić coś takiego.

Fatal1ty Z97X Killer to konstrukcja poprawna, wyposażona w bardzo dobry układ audio, kartę sieciową dla graczy i funkcję programowego odłączania zasilania dysków twardych. Jednak w oczy rzuca się brak choćby jednego dodatkowego kontrolera Serial-ATA czy wyświetlacza kodów POST. Cena płyty wynosi 500 zł, więc trudno to zrozumieć.

ASRock Fatal1ty Z97X Killer
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Port SATA Express
 • Dwie kości UEFI
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
 • Funkcja HDD Saver
Wady
 • UEFI niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników
Do testów dostarczył:ASRock
Cena w dniu publikacji (z VAT):500 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
609 zł
OleOle.pl
729 zł
RTV Euro AGD
739 zł
eMAG.pl
833 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane