Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Krzysztof Opacki, Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:00

MSI Z97 MPOWER MAX AC – test

Kliknij, żeby powiększyć

MSI Z97 MPOWER MAX to rozbudowana wersja modelu podstawowego, Z97 MPOWER, bez MAX w nazwie. Co jednak ciekawe, nie został rozbudowany układ zasilający procesora, inaczej niż w płytach poprzedniej generacji (Z87 MPOWER – 16 faz, Z87 MPOWER MAX – 20 faz). Dodano za to przycisk Discharge – służący do pełnego resetowania sprzętu podczas bicia rekordów w ekstremalnym podkręcaniu.

Następnym uprawieniem jest to, że umożliwiono podłączenie układu chłodzenia sekcji zasilającej procesor do systemu chłodzenia cieczą. Ostatnim (i być może najbardziej wartościowym) usprawnieniem jest dodanie modułu Wi-Fi działającego w standardzie 802.11ac. Obsługuje on także techniki Bluetooth 4.0 oraz Intel WiDi, służącą do podłączania telewizorów zgodnych z tym standardem; modułowi towarzyszą dwie solidne anteny z magnetycznymi podstawkami (można je postawić na przykład na obudowie komputera).

Jeśli chodzi o pozostałe cechy, sprzęt nie odbiega od Z97 MPOWER::

 • Zintegrowana przewodowa karta sieciowa Killer E2200 nadaje grom najwyższy priorytet w ruchu sieciowym i pomaga uniknąć „lagów” w grach wieloosobowych.
 • Układ audio jest oparty na kodeku ALC1150, współpracującym ze wzmacniaczem TI OPA1652. Pozwala on bezpośrednio podłączać słuchawki o wysokiej impedancji (nawet 600 Ω), które często zapewniają lepsze brzmienie niż wersje o mniejszej impedancji.

Trzeba przyznać, że można było się spodziewać nieco większych zmian i usprawnień, ale trzeba też brać poprawkę na to, że jest to produkt droższy nie dwa razy, a zaledwie o 200 zł. Nie jest to również ostatnie słowo MSI w serii płyt do podkręcania, gdyż najlepszą i bezkompromisową konstrukcją znowu ma być model Z97 XPOWER, tym razem z AC w nazwie.

 

 

Układ zasilający procesor jest 12-fazowy, czyli taki sam jak w Z97 MPOWER. Najwyraźniej producent uznał, że to wystarczy nawet do ekstremalnego podkręcania i że 20-fazowy układ w Z87 MPOWER MAX był przerostem formy nad treścią. Radiatory na tranzystorach zasilających procesor są połączone rurką, ponieważ układ chłodzenia płyty można podłączyć do systemu chłodzenia cieczą.

Laminat wygląda dość podobnie jak w Z97 MPOWER, ale jeśli się dobrze przyjrzeć, szybko widać różnice, które dzielą obie konstrukcje.

Płyta ma dwa złącza bezpośrednio zasilające procesor: ośmio- oraz czteropinowe. Oczywiście, nie trzeba korzystać z obu, w normalnych warunkach wystarczy podłączyć to pierwsze. To drugie jest przeznaczone do ekstremalnego podkręcania. 

Sloty RAM (domykane obustronnie) producent umieścił na odpowiedniej wysokości, znacznie powyżej karty grafiki, i zmiany w konfiguracji pamięci są możliwe bez wyjmowania nawet długiej konstrukcji. Przy slotach pamięci znajdują się wszystkie dodatki związane z podkręcaniem, czyli przyciski, o których już wspomnieliśmy.

Płyta ma dwa złącza do wyprowadzenia portów USB 3.0 na przedni panel obudowy komputera. Jeden jest umieszczony prostopadle do laminatu, drugi zaś – równolegle. Ponieważ obudowy zwykle (bo oczywiście są wyjątki) nie mają wyprowadzonych aż czterech portów USB 3.0, można wybrać, z którego będzie się korzystało.

Jest osiem portów Serial-ATA do podłączenia nośników danych i napędów optycznych, zamontowanych w wieżyczkach po dwa. Pod slotami znalazł się wyświetlacz kodów POST.

Płyta jest, a jakże, wyposażona w port M.2 dla szybkich SSD. Znalazł się on pomiędzy dolnymi slotami PCI Express ×16 dla kart grafiki. Może współpracować z nośnikiem SATA3 lub PCI-E 2.0 ×2.

Sloty kart rozszerzeń są wyłącznie typu PCI Express. W sumie jest ich siedem, w tym trzy do zamontowania kart grafiki. Widać zatem, że płyta nie będzie idealna do ustanawiania nowych rekordów świata w testach 3D, bo w wielu w konkurencjach potrzeba jednak konfiguracji multi-GPU złożonej z czterech kart.

Zastosowano dwie kości UEFI na wypadek awarii tej podstawowej, z mechanicznym przełącznikiem. Ryzyko unieruchomienia komputera wskutek na przykład zbyt mocnego podkręcenia pamięci praktycznie nie istnieje.

Panel wejścia-wyjścia jest dość podobny jak w modelu Z97 MPOWER. Jednak aż 8 z 10 portów USB jest w wersji 3.0. To liczba, która powinna wystarczyć każdemu. Ponadto są dwa wyjścia obrazu: HDMI oraz DisplayPort. Nie zabrakło portu PS/2 dla myszki lub klawiatury, co na pewno docenią niektórzy gracze.

Radiator na mostku Z97 to niezbyt duży aluminiowy blok, ale wystarczający do odprowadzania ciepła z układu Z97. W oczy rzuca się żółte M – symbol serii MPOWER. W poprzedniej serii nie pojawił się w tym miejscu w całości.

UEFI jest bardzo podobne jak w płytach poprzedniej generacji, wyposażonych w chipsety serii 8. Doszło jednak kilka usprawnień. Należy do nich znacznie uproszczona i ulepszona regulacja szybkości wentylatorów. Następne to dodatkowy przycisk XMP na górnej belce UEFI. Po jego użyciu płyta automatycznie dostosuje parametry pamięci do zapisanego w niej profilu XMP. Trzecim ciekawym dodatkiem jest możliwość aktywowania trybu prostego (przełącznikiem Simple/Advanced mode). Wtedy będą dostępne tylko opcje naprawdę użyteczne w ustawianiu parametrów komputera, a te najmniej istotne zostaną ukryte. To znacznie poprawiło czytelność UEFI (choć niekoniecznie z punktu widzenia najmniej zaawansowanych użytkowników).

Inna ciekawa opcja to funkcja Memory Try It!. Pozwala ona w miarę bezpiecznie podkręcać pamięć operacyjną i dla każdego opóźnienia CL z zakresu 9–12 ma dwa zestawy szczegółowych parametrów. Zestawy te są oznaczone jako wydajne (performance) lub kompatybilne (compatible). Oczywiście, nie ma żadnej gwarancji, że te ustawienia będą odpowiednie do użytych modułów RAM, ale to znaczące ułatwienie, nawet dla średnio zaawansowanych użytkowników.

Pozostałe funkcje, takie jak profile OC i uaktualnianie BIOS-u z pendrive'a, działają tak samo jak w modelach poprzednich generacji.

 

GALERIA UEFI

UEFI zapewnia następujące możliwości podkręcania:

Możliwości podkręcania w BIOS-ieMSI Z97 MPOWER MAX
Zegar bazowy 90-300 MHz
Napięcie procesora 0,8-2,1 V
Napięcie VCCSA +/-0,99 V
Napięcie pierścienia 0,8-2,1 V
Napięcie dla pamięci 0,3-2,45 V

Możliwości podkręcania

Była to raczej formalność, bo płyta tej klasy nie ma prawa mieć problemów z podkręcaniem procesora. Core i5 4670K osadzony w MSI Z97 MPOWER MAX AC osiągnął maksimum swoich możliwości, czyli 4,5 GHz przy napięciu zasilającym 1,25 V, ustalonym na sztywno w UEFI. Procesor działał stabilnie w tym ustawieniu w programie Linx 0.6.4 AVX. Komplet pamięci 2 × 4 GB G.Skill Ripjaws X DDR3-2133 (9-11-10-28 1,65 V) działał stabilnie w ustawieniach nominalnych (dzielnik 2133) z parametrem Command Rate na poziomie 1T.

Na laminacie jest także przycisk OC Genie. Po wciśnięciu go (wówczas się podświetla) płyta sama ustawiła mnożnik Turbo procesora na 40, pamięć zaś automatycznie włączyła swój profil XMP. W trybie OC Genie nie można zmieniać kluczowych parametrów, dlatego należy go traktować tylko jako ułatwienie dla tych, którzy dopiero zaczynają podkręcać sprzęt. Po prostu użyją przycisku na laminacie – i od razu zyskają nieco lepszą wydajność.

Syntetyczne testy dźwięku przeprowadzamy w programie RMAA 6.3.0, podłączając wyjście głośników z płyty głównej do wejścia liniowego karty dźwiękowej Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe.

Zastosowany kodek to Realtek ALC 1150, współpracujący ze wzmacniaczem operacyjnym Texas Instruments TI OPA1652.

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.13, -0.32
Average
Noise level, dB (A)
-81.5
Good
Dynamic range, dB (A)
81.4
Good
THD, %
0.0072
Very good
THD + Noise, dB (A)
-73.0
Average
IMD + Noise, %
0.021
Good
Stereo crosstalk, dB
-75.7
Very good
IMD at 10 kHz, %
0.015
Very good
General performance
 
Good

Układ audio trzeba uznać za dobry, choć płyta nie należy pod tym względem do czołówki konstrukcji opartych na układzie Z97.

Dane techniczne

Model MSI Z97 MPOWER MAX
Format płyty ATX
Podstawka LGA1150
Układ logiki Intel Z97
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR3 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 7 (3 ×16, 4 ×1)
Liczba portów PCI 0
Obsługa Nvidia SLI / AMD CrossFireX Tak/Tak
Liczba złączy SATA 8 SATA 6 Gb/s
Liczba złączy mSATA 1
Liczba slotów M.2 1 (PCI-E 2.0 ×2 lub SATA3)
Karty sieciowe

1 Gigabit LAN (Killer E2200)

1 Wi-Fi 802.11 ac

(Intel Centrino Wireless 7200)

Układ dźwiękowy Realtek ALC1150 (7.1) + wzmacniacz słuchawkowy TI OPA1652
Liczba portów USB 3.0 (panel I/O) 8
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
FireWire (IEEE 1394) Brak
Panel wejścia-wyjścia PS/2 (klawiatura lub mysz), 10 USB (w tym 8 USB 3.0), optyczne wyjście S/PDIF, przycisk resetowania BIOS-u, LAN, 6 audio, HDMI, DisplayPort
Cena 820 zł

 

Podsumowanie

Płyta pozwala bezproblemowo podkręcać procesory do granic ich możliwości, ma dobry układ audio (ale nie aż tak dobry jak w czołowych konstrukcjach Z97), kartę sieciową Killer E2200, moduł Wi-Fi 802.11ac – i trzeba przyznać, że nie jest to słabe wyposażenie. Zabrakło praktycznie tylko portu SATA Express, który można znaleźć już w wielu tańszych konstrukcjach, i... No właśnie, porównując produkt do tańszych, trzeba jednak zauważyć, że modele z serii MPOWER to płyty przeznaczone głównie do ekstremalnego podkręcania (te z serii OC). Da się znaleźć nawet jeszcze taniej konstrukcje wyposażone co najmniej równie dobrze. Dlatego Z97 MPOWER MAX to po prostu sprzęt dla osób planujących ekstremalne podkręcanie, które chciałyby go używać także na co dzień w swojej wydajnej maszynie do pracy lub gier.

MSI Z97 MPOWER oraz MSI Z97 MPOWER MAX to płyty dość podobne, różnią się tylko w szczegółach. Są to jednak drobiazgi, które mogą być warte dopłaty, w końcu adaptery Wi-Fi 802.11 ac do złącza USB 3.0 nie kosztują 50 zł, a już na pewno nie byłyby to urządzenia z układami Intela. Z punktu widzenia kogoś, kto jednak nie potrzebuje tego typu karty, pozostają następujące różnice: dwa porty USB 3.0 więcej na tylnym panelu, dodatkowy przycisk Discharge, resetujący ustawienia całej płyty, oraz możliwość podłączenia jej układu chłodzenia do systemu chłodzenia cieczą. Warto dołożyć? Każdy zainteresowany musi sam zdecydować, czy potrzebuje tych udogodnień.

MSI Z97 MPOWER MAX
Zalety
 • Rozbudowany układ zasilania procesora
 • Radiator na tranzystorach zasilających procesor
 • Dobrze rozplanowany laminat
 • Duża ilość portów Serial-ATA
 • Dwie kości UEFI
 • Wyświetlacz kodów POST
 • Aż 10 portów USB na tylnym panelu
 • Rozsądny komplet wyjść monitorowych
 • Port PS/2
 • Karta WiFi w standardzie 802.11ac
 • UEFI przyjazne dla średnio zaawansowanych użytkowników (w trybie uproszczonym)
 • Zadowalające możliwości podkręcania testowego procesora
 • Dobry układ audio
 • Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy
Wady
 • UEFI nadal niedostosowane dla mniej zaawansowanych użytkowników (nawet w trybie prostym)
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji (z VAT):820 zł
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane